7

زندانی با امکاناتی در حد هتل

کل : 18

میانگین : 4.61

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۷ مرداد ۱۴۰۰

قطعا قرار گرفتن کلمه زندان در کنار هتل حس ناخوشایندی دارد. با این حال بد نیست بدانید مکانی وجود دارد که بهترین تعبیر برای آن همین نام زندان هتل است. زندانی در‌ هالدن نروژ که به معنای واقعی، کلمه زندان هتل را معنی می‌کند. برای آشنایی با هالدن بهتر است هر گونه تصوری که از زندان دارید را کنار بگذارید. با این که‌ هالدن به واقع یک زندان و ندامتگاه است اما فضای آن به هر چیزی شبیه است به جز زندان. شاید با دیدن عکس‌ها تا زمانی که به شما نگویند، متوجه نشوید هالدن یک زندان است؛ بلکه ممکن است تصور کنید هتل یا اقامتگاهی در دل طبیعت است.

شنیدن نام نروژ به عنوان یکی از زیباترین کشورهای دنیا، فقط طراوت و سرسبزی را تداعی می‌کند. با این حال زندان هالدن نروژ به عنوان موضوعی جالب و حرکتی انسان دوستانه معروف شده است. زندان هالدن مساحتی 30 هکتاری دارد. دور تا دور زندان دیوار بتنی ساخته شده است تا امنیت زندان حفظ شود. نکته جالب این است که فضای جلوی زندان و محوطه با انبوهی از درختان پوشیده شده است به طوری که زندانیان هنگام حضور در محوطه اصلا دیوار را نمی‌بینند.

 

زندان هالدن در کشور نروژ

 

علت ساخت زندانی با امکاناتی در حد هتل چیست؟

دلیل ساخت این زندان به نوع نگرش سیستم قضایی نروژ باز می‌گرد. در واقع آن‌ها معتقد هستند با هر کسی هر رفتاری داشته باشید، فرد به همان تبدیل می‌شود. یعنی رفتار بد با زندانی، زندانی را بد و رفتار خوب با آن، زندانی خوب می‌کند. این سیستم معتقد است زندان باید جایی برای بازپروری باشد تا زندانی بعد از گذراندن دوره محکومیتش به عنوان فردی سالم و بدون عقده وارد جامعه شود. آن‌ها معتقدند روح زندانی باید در جهت بهبود و رشد تغییر کند، و آزار و شکنجه می‌تواند روان مجرم را سیاه‌تر و تباه‌تر کند.

دیدنی های شهر شگفت انگیز زوریخ
ادامه مطلب

امکانات زندان هتل‌ هالدن

هالدن دومین زندان بزرگ نروژ است. طرفیت این زندان برابر 252 نفر است. اولین تفاوت این زندان با سایر زندان‌ها معماری و دکوراسیون آن است. در ساخت این زندان و طراحی داخلی آن سعی شده تا فضای زندان‌ هالدن شباهتی به دیگر زندان‌ها نداشته باشد. عدم استفاده از سیمان، میله‌های فلزی، رنگ‌های دلمرده بارزترین مشخصه این زندان است. برعکس در طراحی زندان از رنگ‌های روشن استفاده شده است.

سلول‌های این زندان هتل مانند تقریبا هیچ شباهتی به سلول ندارند، بدون محافظ آهنی هستند. این سلول‌ها در واقعیت اتاق‌های مجهز به تلویزیون، یخچال و میز مطالعه هستند. برای حدود 10 تا 12 سلول یک نشیمن با تلویزیون و دستگاه بازی در نطر گرفته شده است. همین طور سلول‌ها هر کدام سرویس بهداشتی مجزا دارند. به علاوه یک حمام لوکس و مبلمان و میز قهوه خوری نیز در فضای نشیمن تعبیه شده است.

جالب‌تر از همه این‌ها، این است که زندان زمین بازی، سالن ورزشی، کتابخانه، باشگاه بدنسازی، کلینیک دندانپزشکی و یک سالن غذاخوری دارد. غذا در ظرف‌های چینی همراه با قاشق، کارد و چنگال فلزی سرو می‌شود. آن‌ها سالنی برای موزیک و همین طور سالنی برای آشپزی دارند. زندانی‌ها ار این موضوع اسقبال کرده‌اند و بسیاری از آن‌ها در آشپزخانه غذا درست می کنند. تصور کنید در محوطه زندان بوی کیک پرتغالی بپیچد!

زندان هالدن نروژ با امکاناتی شبیه هتل

 

زندانبان‌های‌ هالدن

زندانبان‌های‌ هالدن در بسیاری اوقات اسلحه‌ای همراه ندارند. آن‌ها با زندانی‌ها صمیمی هستند و در اوقاتی اجازه دارند با آن‌ها به باشگاه بروند. فضای داخلی زندان هم هیچ دوربینی ندارد. با این وجود تدابیر امنیتی حفظ شده است. تمام فضای بیرون مجهز به دوربین است و در صورت درگیری یا هر مشکلی نیروهای امنیتی خودشان را کمتر از چند ثانیه به محل می‌رسانند.

هتل هرمز اولین هتل پنج ستاره در بندر عباس
ادامه مطلب

شاید در ظاهر فضای این زندان به هتل شباهت داشته باشد اما دیوار حفاظتی آن چند لایه است. دیوار شیشه ای، دیوار فلزی و بعد از آن دیوار بتنی راه فرار را برای زندانیان بسته است. دیوارهایی که پشت درختان محوطه پنهان شده‌اند.

نکته دیگری که در این زندان وجود دارد عدم پذیرش زندانی‌های خطرناک است. نروژ، سال‌ها است که حکم اعدام و حبس ابد را برداشته است و به محکومین حداکثر 21 سال حبس می‌دهد. البته این حکم می‌تواند برای 5 سال تمدید شود. زندانی‌هایی که جرم‌های خشن و سنگینی داشتند اجازه ورود به زندان‌ هالدن را ندارند.

زندان هالدن نروژ

نقدهایی بر زندانی شبیه به هتل

با تمام این اوصاف نقد‌هایی هم به این شیوه از زندان وجود دارد. گفته می‌شود این سطح از رفاه و امکانات زندانی را تنبیه نمی‌کند و ممکن است جرم خود را تکرار کند. هرچند در جواب هم گفته شده که تضمینی برای عدم تکرار جرم در زندان‌های سخت گیرانه و مخوف نیز وجود ندارد. چرا که بسیاری از زندانی‌هایی که اتفاقا شرایط سختی در زندان داشتند، دوباره جرم خود را مرتکب شدند.

نقد دیگر به این زندان‌ها اجازه ورود زندانیان غیر نروژی است. برخی معتقد هستند این شیوه باپروری تنها باید شامل حال زندانیان نروژی شود. این نقد بعد از انتشار آمار افزایش زندانی‌های غیر نروژی‌ هالدن بیشتر شد.

 در نهایت آمارها نشان می‌دهد نسبت مجرمان این کشور به جمعیتش در مقایسه با همین نسبت در آمریکا بسیار کمتر است. این در حالی است که آمریکا زندان‌های سخت گیرانه‌ای دارد.

نظرات کاربران