san-shan above view

ساخت پل المپیک در پکن

کل : 9

میانگین : 4.89

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۵

ساخت پل المپیک در پکن

پل المپیک پکن، نماد زیبایی

پل بازی های زمستانی، حلقه های المپیک را بر فرازی نو می‌برد. این چیزی است که بعد از دیدن پل المپیک به ذهن تان خواهد رسید. چین دیدنی های زیادی دارد اما این پل به عنوان سازه مدرن و نمادی از المپیک جذابیت ویژه ای پیدا کرده است. فارغ از این که زمان المپیک مردم زیادی به پکن رفته بودند و این پل را دیدند اما با این حال بعد از مسابقات نیز همچنان این پل مورد توجه گردشگران قرار گرفت. البته که به قطع نمی توان گفت گردشگران تنها برای دیدن پل المپیک اقدام به خرید بلیط هواپیما به مقصد چین می کنند اما وجود شهرممنوعه؛ وسیع‌ترین مجموعه معماری چوبی جهان هر کسی را به این سفر وا می دارد.

پل المپیک

پل مفهومی جدید چین به منظور اتصال پکن به محل برگزاری بازی‌های زمستانی المپیک ۲۰۲۲ ایجاد شده است. طراحی این پل منعکس کننده‌ی حلقه های معروف المپیک است تا نمایانگر میزبانی پکن در بازی های زمستانی سال ۲۰۲۲ باشد. ” پل سان شان”- که توسط معماران پندا و با همکاری شرکت مهندسی آروپ طراحی شده است- بر روی رودخانه گای به سمت شمال پکن امتداد می‌یابد و پایتخت چین را به منطقه‌ی ژانگجیاگو که بیشتر ورزش های المپیک زمستانی در آنجا برگزار می شوند، متصل می کند.

ساختار پل المپیک پکن

این پل با الهام از نماد المپیک که در بستر حلقه‌های مارپیچ گونه‌ی دوتایی نهفته می‌باشد، طراحی گردیده است.
منطقه کوهستانی اطرافش ( سان شان یعنی، سه کوه)، ساخته شده از ۶ حلقه سفید در هم رفته است که در بالاترین و پایین ترین نقاط شان به هم وصل می شوند.
به گفته‌ی طراح پل، کریس پرچت (Chris Precht)، (معمار شرکت پندا (Penda) با همکاری دایونگ سون (Dayong Sun)) ، در ساخت این پل از ساختار مارپیچی و مهندسی چرخ های دوچرخه، الهام گرفته شده است. همچنین قوس‌های بالای پل الهام گرفته شده از خود آن منطقه است، چرا که در میان ژانگجیاکو و پکن دامنه‌های کوهستانی فراوان وجود دارند، و البته این پل با هدف میزبانی از بازی‌های المپیک طراحی شده و حلقه های المپیک را به عنوان نمادی از همبستگی و یکپارچگی به نمایش می گذارد.

مراسم عجیب واتر سالوت
ادامه مطلب

پل سان شان

قدرت در یگانگی

پل”سان شان” به اندازه‌ی مبتکرانه بودنش سبک نیز می‌باشد. ساختار مارپیچی ۴۵۲ متری موجب می شود که پل در عین باریکی و ظرافت، بسیار محکم باشد و همچنین عرشه‌ی پل به وسیله کابل‌های فولادی بسیار محکم، از ۶ آرک آویزان است.
به گفته‌ی کریس،”این پل از ساختار بسیار ظریف و شفافی برخوردار است و از جنبه‌ی رسمی به خوبی با پس‌زمینه‌ی خود درآمیخته است و در عین حال به گونه‌ای شکل گرفته که تبدیل به نمادی برای بازی‌های المپیک است.”

طراحی ماهرانه‌ی این پل، علاوه بر اینکه آن را با شرایط زیست محیطی سازگار می‌سازد (مهندسان تخمین زده‌اند که برای ساخت این پل حدود ۵ برابر کمتر از پلی که با تیرآهن‌های فلزی معمولی ساخته می‌شوند) همچنین از منظر چشم‌انداز به منحصر به فرد بودن آن می‌افزاید. به گفته‌ی وی این پل از بالا شبیه مارپیچ به نظر می رسد، اما وقتی از کنار به آن بنگرید، شبیه کوهستان است و وقتی از مقابل به آن بنگرید، دایره‌های نمادین المپیک مقابل چشمان‌تان ظاهر می شوند. بنابراین وارد شدن بر روی این پل بسیار جذاب و خواستنی است، و رانندگی درون این سازه، شما را به یاد دروازه‌ی ورودی باغی چینی می اندازد.

دایره های نمادین المپیک

جزئیات ساخت پل

تک تک اجزاء این ساختار- قوس‌هایی که روی پل به هم متصل هستند، کابل های فولادی و عرشه- به روشی غیرمعمول کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا از یکدیگر پشتیبانی کنند، که این ترکیب، روح تیمی بازی‌های المپیک را بیش از پیش منعکس می‌کند.

هبستگی بازیکنان المپیک

اگرچه ساخت این پل هنوز تایید نشده است، اما پندا (Penda)، آن را به منظور پذیرش برای شرکت در رقابت نمایشگاه باغبانی پکن در سال ۲۰۱۹ (Beijing Horticultural Expo 2019) طراحی کرده است. این نمایشگاه قرار است در نزدیکی محلی برگزار شود که دولت اعلام کرده نیازمند احداث پلی برای المپیک زمستانی ۲۰۲۲ می‌باشند.
این تیم توانست در رقابت دریافت غرفه برای نمایشگاه برنده شود و امیدوار است بتواند به رویاهای المپیکی خود نیز در آینده‌ای نزدیک دست یابد.

نظرات کاربران