کارهایی که نباید در استانبول انجام دهید!

کارهایی که نباید در استانبول انجام دهید!

کل : 11

میانگین : 4.73

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۱ شهریور ۱۴۰۰

تور استانبول تقریبا بیشترین گردشگر را در میان سایر تورهای ترکیه دارد. استانبول شهری دیدنی و منحصر به فرد است. اغلب مسافران این شهر قبل از سفر، برنامه‌ها و بازدید‌هایی را که قرار است در استانبول انجام دهند، را‌ می‌دانند. از قبل جاذبه‌های دیدنی چک‌ می‌کنند و‌ می‌دانند دقیقا در استانبول قرار است چه کاری انجام دهند. اما تقریبا هیچ کس به کارهایی که نباید در استانبول انجام دهید، توجه نمی‌کند. هرچه باشد این سفر خارجی، به شهری در کشور دیگر است، که آداب و رسوم مردم آن با ایرانیان فرق دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم 11 کاری که در استانبول که نباید انجام دهید را گوشزد کنیم! کارهایی که انجام ندادنشان سفرتان را امن‌تر و بهتر‌ می‌کند.

 

بهتر است این کارها را در ترکیه انجام ندهید!

 

بی احترامی به آتاترک!

یکی از مهم‌ترین کارهایی که نباید در استانبول انجام دهید بی احترامی به شخصیت‌های تاریخی و مهم از جمله آتاتورک است. آتاترک بنیان گذار جمهوری ترکیه است و مردم این کشور به آن احترام ویژه‌ای‌ می‌گذارند. بنابراین با هر فرهنگ و اعتقادی که به این کشور سفر‌ می‌کنید بهتر است به آتاترک بی احترامی نکنید.

 

مجسمه اتاترک در استانبول

 

تاکسی سوار نشوید!

اگر هزینه‌های سفر برای‌تان مهم است و‌ می‌خواهید سفرتان خیلی گران تمام نشود، نباید سوار تاکسی شوید. تاکسی‌های ترکیه گران هستند و اگر قرار باشد در طول سفر از آن‌ها استفاده کنید احتمالا بخش زیادی از هزینه‌های‌تان صرف کرایه تاکسی‌ می‌شود. بهترین راه استفاده از حمل و نقل عمومی است. برای استفاده از وسایل نقلیه هم حتما باید استانبول کارت داشته باشید.

هرگز در ترکیه دعوا نکنید!

دعوا کردن یکی از کارهایی است که نباید در استانبول انجام دهید! نه تنها در استانبول در هیچ یک از شهرهای ترکیه انجام ندهید! به خاطر داشته باشید سر هیچ موضوعی در ترکیه با مردم محلی دعوا نکنید. بهتر است در صورت بروز مشکل قضیه را مسالمت آمیز حل کنید. به هر حال شما در آن کشور غریب هستید و دعوا کردن ممکن است عواقب خوبی برای‌تان نداشته باشد. حتی در صورتی که مقصر هم باشید ممکن است دیپورت شوید.

شهر انار؛ شهر سلمان، ساوه
ادامه مطلب

بدرفتاری با حیوانات!

طبیعتا حیوان آزاری کار بسیار زشت و ناپسندی است. نه در ترکیه در هیچ جای جهان دست به این کار نزنید. اما لازم است بدانید مردم ترکیه به حیوانات خصوصا سگ‌ها و گربه‌ها اهمیت ویژه‌ای‌ می‌دهند. مردم در کنار مغازه‌ها و خانه‌ها برای حیوانات غذا‌ می‌گذارند و با آن‌ها بسیار مهربان هستند. بنابراین در ترکیه بهتر است مواظب رفتارتان با حیوانات خیابانی باشید.

 

حیوان دوستی مردم ترکیه

 

در فرودگاه ارز خود را تبدیل نکنید!

احتمالا شما در طول سفر به تبدیل ارز احتیاج پیدا‌ می‌کنید. بهتر است برای این کار به سراغ صرافی‌های فرودگاهی نروید. این صرافی‌ها معمولا کارمزد بالایی دارند. پیشنهاد‌ می‌کنم مقداری لیر از ایران به همراه داشته باشید و مابقی را در صورت نیاز در صرافی‌های سطح شهر تبدیل کنید.

محترمانه چانه بزنید!

یکی از کارهایی که نباید در استانبول انجام دهید، چانه زدن زیاد و بی ادبانه است. مردم ترکیه هم مانند مردم ایران اهل چانه زدن هستند، خصوصا هنگام خرید از مغازه‌های محلی و بازار. شما هم هنگام خرید حتما چانه بزنید. البته هرگز بی احترامی نکنید. اصرار بی جا هم نکنید.

فست فود نخورید!

شما این همه هزینه کرده‌اید، بلیط هواپیما خریده‌اید، تور رزرو کرده‌اید و … که به شهری دیگر بروید و از جاذبه‌ها و دیدنی‌های آن لذت ببرید. حالا باز هم‌ می‌خواهید به سراغ طعم تکراری فست فود‌ها بروید؟ غذاهای هر منطقه‌ای بخش مهمی از فرهنگ و آداب آن سرزمین هستند. ترکیه هم فرهنگ غذایی غنی دارد و هم بعضی غذاهای آن شهرت جهانی دارند. از چشیدن طعم‌های جدید نترسید و اجازه تجربه کردن را به خودتان بدهید! آدنا کباب، ساندویچ ماهی، پیده، لاهماجون، کوفته، دونر کباب، مانتی، بورک، دلمه و … از معروف‌ترین غذاهای ترکیه هستند. پیشنهاد‌ می‌کنم حتما آن‌ها را امتحان کنید.

جاذبه های شهر نیاگارا کانادا
ادامه مطلب

 

غذاهای اصیل ترکیه - کارهایی که نباید در استانبول انجام دهید

 

با اجازه! چیلیک!

فراموش نکنید بی توجهی به حریم خصوصی افراد از کارهایی است که در استانبول نباید انجام دهید! تور ترکیه یک سفر توریستی است و حق دارید خوشگذرانی کنید و از لحظه لحظه آن عکس بگیرید. اما به خاطر داشته باشید هنگام عکس گرفتن از افراد و مردم ترکیه از آن‌ها اجازه بگیرید و حریم شخصی افراد را حفظ کنید.

از هر جایی خرید نکنید!

طبیعتا یکی از جاذبه‌های سفر خرید کردن است. بهتر است قبل از سفر اطلاعاتی در مورد فروشگاه‌ها و مراکز خرید استانبول داشته باشید. بعضی از آن‌ها بسیار گران هستند و بعضی دیگر قیمت‌های مناسبی دارند. معمولا فروشگاه‌ها و مغازه‌های اطراف جاذبه‌های دیدنی، اجناس را با قیمت گران‌تری ارائه‌ می‌دهند. همین طور پیشنهاد‌ می‌کنم در زمان فستیوال‌های خرید ترکیه به این کشور سفر کنید. در این زمان‌ها بسیاری از مراکز خرید ترکیه تخفیف‌های هماهنگی دارند.

 

مراکز خرید استانبول

 

آداب و رسوم مردم ترکیه را زیر پا نگذارید!

فراموش نکنید، از جمله کارهایی که نباید در استانبول انجام دهید، بی توجهی به فرهنگ مذهبی مردم است. مردم ترکیه اغلب مسلمان هستند و به بعضی آداب پایبندند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها روسری سر کردن هنگام ورود به مساجد است. بعضی از مساجد ترکیه در حالی که جاذبه دیدنی محسوب‌ می‌شوند، محلی هم برای عبادت مردم ترکیه هستند. بهتر است هنگام ورود به مساجد آداب و رسوم مردم ترکیه را به جای بیاورید و پوشش مناسب داشته باشید.

وسط پله برقی نایستید!

مردم ترکیه هنگام استفاده از پله برقی در سمت راست‌ می‌ایستند و فضای کنارشان را برای افرادی که عجله دارند خالی‌ می‌گذارند. بنابراین شما هم از فرهنگ مردم پیروی کنید و سمت راست پله برقی بایستید.

نظرات کاربران