فلایت چک و بازرسی فنی هواپیما

فلایت چک هواپیما و بررسی فنی چگونه انجام می شود؟

کل : 3

میانگین : 2.67

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۷ تیر ۱۳۹۷

با فلایت چک و بررسی فنی هواپیما آشنا شوید!

در عصر حاضر سفرهای هوایی از رونق خوبی برخوردارند و افراد بسیاری ترجیح می دهند برای کوتاه کردن مسافت و صرفه جویی در زمان از هواپیما استفاده کنند. به همین علت ایمنی پرواز مساله ی بسیار مهمی برای صنعت هوانوردی ست و تلاش های بسیار زیادی در این زمینه انجام می شود که از جمله ی آن ها می توان به فلایت چک و بررسی فنی هواپیما اشاره کرد که پس از هر فرود و در دوره های منظم انجام می شود.

اگر دوست دارید با نحوه ی انجام بررسی فنی هواپیما و فلایت چک، آشنا شوید، با سفرمی همراه باشید.

بررسی فنی هواپیما و فلایت چک

فلایت چک هواپیما و بررسی فنی توسط چه کسانی انجام می شود؟

بررسی فنی هواپیما توسط تیمی از متخصصان انجام می شود که به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

1- مهندسان بازررسی پرواز: این افراد را مهندسان و تکنسین های الکترونیک و مکانیک تشکیل می دهند که در بررسی های فنی، سیستم های برقی هواپیما را به دقت بررسی می کنند و در صورت بروز مشکل به تعمیر یا تعویض آن ها می پردازند.

همچنین از دیگر وظایف آن ها می توان به چک کردن سیستم های رادار زمینی و هوایی و اطمینان از کارکرد صحیح آن ها اشاره کرد.

2- مهندسان کالیبراسیون: این دسته نیز مانند مهندسان بازرسی پرواز باید فارغ التحصیلان کاردانی یا کارشناسی برق باشند. وظیفه ی آن ها چک کردن، تعمیر و کالیبراسیون سیستم های رادار هواپیما است که بعد از هر پرواز و به صورت دوره ای نیز انجام می شود.

با امن ترین قسمت هواپیما آشنا شوید
ادامه مطلب

از آنجایی که حجم وظایف تیم های بررسی فنی هواپیما بسیار بالا است به همین علت گاهی باعث تاخیر در پرواز می شود. بنابراین می توان گفت که این شغل یکی از پر استرس ترین مشاغل صنعت هوانوردی است.

 مهندسین هواپیما

زمان انجام فلایت چک هواپیما و بررسی فنی

بعد از هر پرواز یک بررسی سریع در فرودگاه انجام می شود تا از سالم بودن هواپیما و آماده بودن آن برای پرواز بعدی اطمینان حاصل شود. اما بررسی های فنی هواپیما به صورت دوره ای نیز انجام می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

A – CHECK

این بررسی بعد از 500 ساعت پرواز، به طور معمول بعد از یک ماه انجام می شود. این فلایت چک معمولا بسیار سریع است و قطعات برقی و مکانیکی هواپیما در رمپ فرودگاه چک می شوند و در صورت نیاز تعویض می شوند. در صورتی که هواپیما به تعمیر اساسی نیازی نداشته باشد، A – CHECK ظرف چند ساعت انجام می شود.

a-check فلایت چک

B – CHECK

این بررسی شباهت بسیار زیادی به A – CHECK دارد و به فاصله ی زمانی 3 تا 4 ماه پس از اولین چک در فرودگاه انجام می شود و نیاز به خروج هواپیما از ناوگان پروازی وجود ندارد. در صورت تایید این بررسی فنی هواپیما، هواپیما به کار خود ادامه می دهد.

C – CHECK

برای انجام این بررسی فنی هواپیما باید هواپیما را از فرودگاه خارج کرد و به آشیانه یا هنگر منتقل کرد. زمان انجام  C – CHECK معمولا بعد از 2500 تا 3000 ساعت پرواز، یعنی بین یک سال تا یکسال ونیم است.

پست و حمل و نقل هوایی چگونه عمل می کنند؟
ادامه مطلب

در این بررسی کلیه ی قطعات هواپیما با دقت توسط تیم مهندسی چک می شود و در صورت نیاز قطعات تعمیر یا تعویض می شوند. زمان تقریبی C – CHECK حداکثر یک هفته است. در صورتی که مشکل عمده ای وجود نداشت، هواپیما به ناوگان پروازی باز می گردد.

c-check فلایت چک

D – CHECK

این بررسی فنی هواپیما بسیار سنگین است و هر پنج سال یک بار انجام می شود. بنابراین قابل حدس است که تنها چند مرکز مجهز برای این کار وجو دارد و ایرلاین ها نمی توانند از پس هزینه ی تاسیس چنین مراکزی برآیند.

در این مراکز همه ی قطعات هواپیما باز می شود، از نظر فنی بررسی می شود و دوباره بر روی بدنه ی هواپیما سوار می شود. در D – CHECK هواپیماهای فرسوده شناسایی و از ناوگان هوایی برای همیشه خارج می شوند.

d-check فلایت چک

D – CHECK بین 20 روز تا یک ماه طول می کشد و هزینه های بسیاری را روی دست شرکت های هواپیمایی می گذارد.

جالب است بدانید در گذشته مراکز D – CHECK در ایران وجود نداشت و هواپیماهای ایرانی برای بررسی فنی هواپیما به اروپا می رفتند ولی در حال حاضر یک مرکز مجهز در کشورمان تاسیس شده است.

 

هواپیمای فلایت چک چیست؟

هواپیمای فلایت چک هواپیمای کوچکی ست که به طور مداوم در میان فرودگاه های کشور پرواز می کند و شرایط فنی آن ها را بررسی می کند. از جمله وظایف این هواپیما می توان به چک کردن سیستم های ناوبری و کمک ناوبری فرودگاه و بررسی علایم جغرافیایی اشاره کرد.

در هواپیمای فلایت چک یک خلبان و گروهی از متخصصان وجود دارند که شرایط فرودگاه های کشور را به طور دقیق رصد می کنند.

کامیکاتسو ، تنها شهر بی زباله ی جهان !
ادامه مطلب

هواپیمای فلایت چک

خلاصه

با توجه به افزایش حوادث هوایی منجر به مرگ در کشورمان، فلایت چک هواپیما و بررسی فنی هواپیما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در این مطلب به نحوه ی این بررسی ها پرداختیم. امیدواریم شرکت های هواپیمایی با جدی گرفتن بررسی های فنی، حوادث هوایی را به حداقل برسانند.

شما می توانید نسبت به رزرو هتل ارزان قیمت و خرید بلیط هواپیما در سفرمی به صورت آنلاین اقدام نمایید.

نظرات کاربران