افت فشار کابین هواپیما

افت فشار کابین هواپیما چه زمان اتفاق می افتد؟

کل : 6

میانگین : 4.17

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۵ تیر ۱۳۹۷

افت فشار کابین هواپیما چه زمان اتفاق می افتد؟

یکی از مهم ترین مسائلی که در تمامی پروازها مورد توجه قرار می گیرد، تنظیم فشار هوا در داخل کابین هواپیما است. افت فشار کابین هواپیما، یکی از کابوس های همیشگی مسافران است و پیامدهای ناشی از آن نه تنها آزاردهنده که بعضا ممکن است کشنده نیز باشد. حال ممکن است این پرسش برایتان به وجود آید که اکسیژن داخل هواپیما چگونه تامین می شود و فشار کابین هواپیما چگونه به تعادل می رسد؟ در ادامه به بررسی عوامل موثر در افت فشار کابین هواپیما خواهیم پرداخت و شما را با عوارض ناشی از این امر آشنا خواهیم نمود.

فشار هوا داخل کابین هواپیما چگونه تامین می گردد؟

همان طور که می دانید هواپیماهای مسافربری، دارای موتورهای جتی می باشند که به عنوان پیشران، از آن ها استفاده می کنند. این موتورها با تامین انرژی لازم برای پرواز هواپیما، موجب تامین اکسیژن داخل کابین و به تعادل رسیدن فشار کابین هواپیما نیز می شوند. بدین ترتیب که توربین و لایه ی کمپرسور موجود در این موتورها، حجم قابل توجهی از هوای بیرون را به داخل موتور کشیده و این هوای فشرده را که دارای مقادیر زیادی اکسیژن است، با سوخت هواپیما ترکیب می نماید. ترکیب اکسیژن هوا و سوخت هواپیما باعث می شود تا محفظه ی احتراق هواپیما شعله ور شده و نیروی پیش برنده ی هواپیما تامین گردد. این هوای فشرده که به داخل هواپیما کشیده شده است نقش مهم دیگری را نیز ایفا می نماید و توسط سیستم مجزایی به داخل کابین هواپیما نفوذ می کند. این مساله باعث می شود تا افت فشار کابین هواپیما از بین رفته و اکسیژن مورد نیاز مسافران نیز تامین گردد و فشار هوا به طور متعادلی تنظیم گردد. لازم به ذکر است که شیرهای خروج هوا از کابین هواپیما نیز به صورت کاملا کنترل شده عمل می کنند و با جلوگیری از تخلیه ی سریع هوا و بالا بردن دمای مولکول ها در اثر فشرده شدن و اصطکاک، دمای داخل کابین هواپیما را به حد ایده آل می رسانند.

تجهیزات لازم برای سفرهای تک نفره
ادامه مطلب

افت فشار کابین هواپیما

عوامل موثر در افت فشار کابین هواپیما

همان طور که می دانید، فشار هوا با ارتفاع رابطه معکوس دارد و با افزایش ارتفاع، فشار هوا با نسبت ثابتی کم می شود. حال تصور کنید که هواپیماهای امروزی که تا ارتفاع بلندترین قله های دنیا و بیشتر از آن ها نیز اوج می گیرند با چه افت فشاری در کابین هوایپما مواجه اند و در صورت بروز مشکل، چه فجایعی را تجربه می نمایند. به عنوان مثال شاید برایتان این سوال به وجود آمده باشد که باز شدن در هواپیما در ارتفاع زیاد و یا شکستن پنجره های هواپیما منجر به چه اتفاقی می شود؟ اینجا است که افت فشار کابین هواپیما معنی می یابد و فاجعه ای غیر قابل تصور به وقوع می پیوندد. در صورت باز شدن درب هواپیما که البته امری غیر ممکن است، فشار هوای داخل کابین در ثانیه ای کم می شود و هر آن چه در کابین هواپیما وجود دارد به آسمان پرت می شود. این مساله در مورد شکسته شدن پنجره ها و یا جدا شدن قسمتی از بدنه و یا سقف هواپیما نیز صادق است و حتی در سانحه ای هوایی در سال 1998، یکی از خدمه ی هواپیما در اثر کنده شدن قسمتی از سقف هواپیما، به آسمان پرتاب شده است. البته این اتفاقات بسیار نادر است و در مورد باز شدن درب هواپیما نیز لازم است بدانید که قدرتی ماورایی و یا داشتن اهرم های مکانیکی لازم است که وجود چنین اهرم هایی در داخل کابین هواپیما غیر ممکن است. لیکن افت فشار کابین هواپیما، بعضا در اثر محاسبات نادرست و یا وقوع حوادث غیرمترقبه نیز ممکن است. برای مثال ممکن است که ارتفاع هواپیما از سطح زمین اشتباه محاسبه شده باشد و یا در اثر وقوع مشکلی خلبان مجبور شود که هواپیما را تا ارتفاع بیشتری از حد محاسبه شده، بالا ببرد. در این گونه مواقع فشار کابین هواپیما رفته رفته افت می کند و استفاده از ماسک های اکسیژنی که در بالای سر هر مسافر تعبیه شده است ضرورت می یابد.

فرودگاه فلورانس کوچکترین فرودگاه ایتالیا !
ادامه مطلب

عوامل موثر در افت فشار کابین هواپیما

افت فشار کابین هواپیما، چه عواقبی دارد؟

افت فشار کابین هواپیما، همواره منجر به مرگ نمی شود و بعضا عواقب معمولی تری را نیز با خود به همراه دارد که اگرچه آزاردهنده اند، اما قابل تحمل می باشند. گرفتگی گوش ها، احساس نفخ و درد در روده و معده، دندان درد، بوی بد دهان، بی اشتهایی و بی حالی، سر درد و بی خوابی، همه و همه از عواقب نرمال افت فشار کابین هواپیما می باشند که در هر پروازی ممکن است، برای افراد به وجود آید. البته این حالات گذرا است و بلافاصله پس از پیاده شدن از هواپیما از بین می رود و مسافرین باید بدانند که جای هیچ گونه نگرانی در مواجهه با این حالات نیست.

با وبلاگ گردشگری سفرمی همراه باشید و با خواندن مقالات تهیه شده در این وبلاگ، اطلاعات خود را به روز نمایید. همواره به خاطر داشته باشید که کسب اطلاعات جدید در عرصه ی گردشگری و سفر به شما کمک می کند تا سفرهای با کیفیت تری را تجربه نمایید و آسیب ها و خطرات احتمالی را به حداقل برسانید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل آنلاین به سفرمی، حامی گردشگری در ایران مراجعه کنید.

نظرات کاربران