کابین هواپیما

دانستنی های جالب درباره کابین هواپیما

کل : 35

میانگین : 3.03

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۷

چیزهایی که از کابین هواپیما نمیدانید !

کابین هواپیما به چه بخش از هواپیما گفته می شود؟

کابین هواپیما بخشی از هواپیما است که مسافران در آن جا قرار دارند و بوسیله ی آن مسافرت می کنند. بخش کابین هواپیما بسیار در راحتی مسافران و کیفیت سفرشان تاثیر گذار است. در هواپیمایی تجاری، به خصوص در هواپیماهای مسافربری، کابین هواپیما ممکن است به چند قسمت تقسیم شود. هواپیما ها به طورکلی شامل کلاس های مسافرتی متفاوتی هستند که بر همین اساس در هواپیما قسمت های مختلف کابین می تواند متوسط و یا بزرگ طراحی شده باشد و هم چنین قسمت های مختلف برای خدمه پرواز، غرفه و بخش های ذخیره سازی برای خدمات پرواز متفاوت است.

کابین هواپیما

صندلی ها بیشتر به صورت ردیفی قرار داده می شوند. هرچقدر کلاس مسافرت بالاتر باشد فضای بیشتری در اختیار مسافران قرار می گیرد. کابین های کلاس های مختلف هواپیما اغلب با پرده ها تقسیم می شوند و مسافران معمولا مجاز به بازدید از کابین های کلاس های دیگر نیستند. برخی از کابین های هواپیما شامل سیستم های سرگرمی مسافرتی می باشند. کابین های مسافت های کوتاه و متوسط مجهز به این سیستم ها نشده اند، در حالی که کابین های پرواز های طولانی مدت اغلب دارای صفحه نمایش شخصی برای هر صندلی است که به مسافران اجازه می دهد آنچه را که می خواهند در صفحه ی شخصی خود تماشا کنند انتخاب کنند.

کابین هواپیما

برخی از شگفتی ها درباره ی کابین هواپیما

چرا اکثر صندلی های هواپیما به رنگ آبی هستند؟

هیچوقت به این موضوع توجه کرده اید که چرا تقریبا تمام صندلی های کابین هواپیما آبی هستند؟ از شرکت Ryanair و British Airways به هواپیمایی آمریکایی (بزرگترین شرکت هواپیمایی آمریکا)، خطوط هوایی در سراسر دنیا شامل سایه های مختلف آبی در صندلی های کابین خود هستند، و این تصادفی نیست. به نظر می رسد یک ایده ی روان شناسی در پشت این طراحی وجود دارد.

تجهیزات اضطراری هواپیما؛ نجات دهنده ی جان شما !
ادامه مطلب

به گفته آنجلا رایت، نویسنده کتاب راهنمای مبتدیان روانشناسی رنگ، رنگ آبی با انرژی های مثبت مانند اعتماد، کارایی، صلح، خنکی، انعکاس و آرامش همراه است.

سعی می شود تجربه مسافرت برای مسافر تا حد امکان استرس زا نباشد و گفته می شود آبی احساس آرامش را ایجاد می کند. در حالی که برخی از خطوط هوایی با بودجه بیشتر ممکن است به طور واضحی از سایه های پررنگ تر استفاده کنند، سایرین از تن های کم رنگ تری استفاده می کنند. هدف اصلی ایجاد یک احساس آرامش بخش مانند خانه است بنابراین؛ برای رسیدن به این هدف شرکت های هواپیمایی تمایل دارند از رنگ های ملایم که احساس سادگی و طبیعی و خاکی بودن را ایجاد می کنند استفاده کنند.

چرا اکثر صندلی های هواپیما به رنگ آبی هستند؟

فضاهای زیاد استفاده نشده در کابین هواپیما

مناطق بزرگ زیادی در کابین هواپیماهای وسیع وجود دارند که در هواپیماهای سطح پایین استفاده نمی شوند درواقع این مناطق به دلیل کم بود ارتفاع و کمبود پنجره ها به محلی برای نشستن مسافرین تبدیل نشده اند که هر دو این عوامل فضا را بیش از اندازه برای مسافران خسته کننده و کوچک می کند.

فضاهای زیاد استفاده نشده در کابین هواپیما

مثلث سیاه در کابین هواپیما

پنجره ها فقط برای اینکه مسافران بتوانند منظره های زیبای اطراف را ببینند طراحی نشده اند . آن ها برای افزایش ایمنی هم ساخته شده اند. اگر خدمه احساس کنند که یک مشکل در یک بال یا یک مشکل با فلپ ها، اسلات ها یا حتی موتورها وجود دارد نگاه کردن به پنجره ممکن است بهترین روش برای بررسی باشد و برای انجام این کار آن ها به سمت صندلی که دید بهتری دارد و معمولا با یک مثلث کوچک سیاه روی دیوار مشخص شده است می روند تا اوضاع را بررسی کنند.

پست و حمل و نقل هوایی چگونه عمل می کنند؟
ادامه مطلب

مثلث سیاه در کابین هواپیما

سوراخ در پنجره های هواپیما

مطمئنا شما فکر می کنید که نباید سوراخ هایی در پنجره های هواپیما داشته باشیم؟ برعکس، این سوراخ ها که فقط در قسمت میانی هواپیماهای وجود دارند، در حقیقت برای این بوجود آمده اند که ایمنی را افزایش دهند و بدون آن ها، مسافران می توانند در معرض مشکل قرار بگیرند.

این سوراخ ها برای این ایجاد شده اند که هوا در داخل هواپیما تحت فشار قرار می گیرد، که این موضوع باعث ایجاد فشار زیادی بر روی پنجره ها می شود و ممکن است داخل شیشه و قسمت بیرونی و میانی پنجره دچار آسیب شوند و این سوراخ ها برخی از این فشار را کاهش می دهند.

سوراخ پنجره هواپیما

اتاق خواب مخفی در هواپیما

اگر فکر می کنید فضای کافی در یک هواپیما برای یک اتاق خواب مخفی وجود ندارد کاملا در اشتباه هستید. اکثر هواپیماهایی که برای مسافرت های بلند مدت طراحی شده اند قسمتی را برای خدمه ی پرواز طراحی کرده اند تا آن ها قادر به دراز کشیدن، خواندن یک کتاب، یا صرفا پنهان شدن از مشتریانی که خشمگین هستند، باشند.

اتاق خواب مخفی هواپیما

قلاب زرد کوچک روی بال هواپیما

این ویژگی جالب در بسیاری از بال های هواپیما می تواند به شما در نجات یافتن در هنگام فرود اضطراری بر روی آب کمک کند. اگر مسافران ، هواپیما را برای ایستادن بر روی بال تخلیه کنند ممکن است یک طناب بین درب دریچه و این قلابها قرار داده شود. این موضوع یک موقعیت برای فرار مسافران فراهم می کند تا به درون آب پرتاب نشوند.

ژئوتوریسم، شناخت پدیده های زمین شناسی
ادامه مطلب

قلاب زرد کوچک در بال هواپیما

نظرات کاربران