مشکلات پناهندگی

پناهندگی به چه قیمت؟

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۱ مهر ۱۳۹۷

شاید عده ای تصور زندگی اروپایی یا آمریکایی را با مهاجرت در سر می پرورانند و شاید هم به دلیل مشکلات سیاسی و یا اقتصادی به مهاجرت روی می آورند! مهاجرت دلایل و زوایای مختلفی دارد اما عموما افرادی که توانایی مهاجرت به صورت تحصیلی، شغلی و یا قانونی را ندارند، به فکر پناهندگی در این کشورها می افتند. در این مقاله از مجله گردشگری سفرمی قصد داریم تا پناهندگی و مشکلاتی که ممکن است در این مسیر در انتظار پناه جویان باشد را بررسی کنیم.

درخواست پناهندگی

نحوه درخواست پناهندگی

شخص درخواست کننده می بایست فرم مخصوص درخواست رسمی پناهندگی را پر کند و در مورد علت درخواست پناهندگی و شرایط خود توضیحات کامل را ارائه دهد. همچنین باید تمامی مدارک خود را به این منظور به آنها تحویل دهد تا بتوانند درست ترین تصمیمات را راجع به شخص مراجعه کننده بگیرند. فرم درخواست  توسط مسئولین آن کشور بررسی می شود و اگر مورد تایید قرار گرفت شخص، مشمول قوانین پناهندگی می شود و در غیر این صورت باید آن کشور را ترک کنند و گاها از آن کشور نیز اخراج می شوند. شرایط پناهندگی توسط کنوانسیون حقوق بشر و سازمان هایی مشابه همچون کنوانسیون حقوق بشر اروپا تعیین می شود و اگر شرایط شخص متقاضی از لحاظ حقوقی با این قوانین منطبق باشد از حقوق پناهندگی برخوردار می شود. در اروپا بر اساس پیمان دوبلین، اولین کشور اروپایی که شخص به آن مراجعه کرده است که عضو اتحادیه اروپا نیز می باشد  باید درخواست شخص مراجعه کننده را بررسی کند. از مهمترین موضوعاتی که در پذیرش پناهندگی مهم است اثبات شرایط نابسامان شخص در کشور خود می باشد. مسایلی همچون نداشتن امنیت جانی به دلایل مذهبی، سیاسی و یا در خطر بودن جان متقاضی به دلایلی که مخالف با امنیت بین الملل نباشد، می باشد.

چگونه از استانبول به جزیره بیوک آدا برویم؟
ادامه مطلب

شرایط دریافت پناهندگی

تصورات اشتباه درمورد پناهندگی

عده ای تصور می کنند اگر به صورت غیرقانونی به کشور مقصد وارد شوند، درخواست  آنها قبول می شود و اگر با ویزا و به صورت قانونی سفر کنند این امکان وجود ندارد!! این تصور کاملا اشتباه است. توجه داشته باشید ورود قانونی شما به اروپا درصورتی که دلایل کافی برای پناهندگی داشته باشید مانعی برای این امر نمی باشد. از دیگر تصورات اشتباه این است که تصور می شود پناه جویان از طریق ویزا پیگیری و رصد می شوند درحالی که ردیابی آنها از طریق اثر انگشت می باشد و تنها در موارد خاصی که نسبت به چیزی مشکوک شوند استعلام ویزای شما از سایر کشورهای حوزه شینگن گرفته می شود.

پناهندگی

مشکلات پناه جویان

شاید اولین مشکلی که پناه جو با آن رو به رو می شود زندگی در کمپ ها باشد. برخی از این کمپ ها شرایط بسیار بد و نابسامانی از نظر بهداشتی، رفاه، زندگی نرمال و … را برای آنها به وجود می آورند تا جایی که شخص برای رهایی از شرایط موجود دست به کارهایی نظیر اعتصاب غذا و یا خودکشی می زند. از جمله مشکلات زندگی در کمپ می توان به تجاوز اشاره کرد که بسیار شایع است. محل اسکانی که برای این پناهجویان انتخاب می شود عموما در مناطق فقیر نشین و سطح پایین که محل وقوع بسیاری از جرایم است در نظر گرفته می شود.

از دیگر مشکلات پناهندگی می توان به عدم وجود کار مناسب و مسکن در کشور مقصد اشاره کرد. به همین دلیل هزاران پناه جو با وجود دریافت حق اقامت امکان خروج از کمپ را نخواهند داشت.

مدت زمان اقامت در کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان!
ادامه مطلب

در بعضی از کشورها قبل از تایید شرایط پناهندگی، شخص درخواست کننده باید سلب تابعیت از کشور مادری شود! این اتفاق ممکن است تاثیرات مخرب زیادی با خود به همراه داشته باشد. چرا که درصورت رد شدن درخواست پناهندگی شخص امکان بازگشت به کشور مادری خود را نخواهد داشت و به کشور فقیرتری منتقل می شود و هیچ کشوری او را شهروند خود محسوب نمی کند.

از دیگر موارد مورد توجه بازداشت پناهجویان از جمله کودکان به دلایل مختلف است که با وجود غیر قانونی بودن اتفاق می افتد. اخراج پناه جویان بدون دادرسی عادلانه و یا درنظر نگرفتن کنوانسیون استرداد یکی دیگر از مشکلات شایع این افراد می باشد. از دیگر مشکلات پناهندگی نگاه نژاد پرستانه به این افراد است. از آنجایی که این اشخاص به ملیت خود پشت کرده اند و عموما با نداشتن تخصص مورد نیاز کشور مقصد بدون سودآوری برای آن کشور محسوب می شوند، نمی تواند از قوانین و حقوق شهروندی برخوردار باشند.

مشکلات پناهندگی

نکات حائز اهمیت:

پناهجویانی که اعمالی که برخلاف اهداف سازمان ملل از جمله اقدامات بر علیه صلح و بشریت کرده باشند حمایت نخواهند شد!

اگر برای پناهندگی به کشورهای اروپایی مراجعه می کنید حداکثر 2 هفته بعد از ورود باید درخواست خود را ارایه دهید. اگر مدت زمان درخواست پناهندگی بیش از این زمان باشد باید دلیل قانع کننده ای برای این تاخیر ارایه دهید. در صورت رد شدن درخواست پناهندگی امکان درخواست مجدد برای بازگشایی پرونده موجود می باشد و می توانید مدارکی که در بررسی اولیه به هر دلیلی موجود نبوده ارائه دهید.

ممنوعیت دارویی و جزای حمل آن ها به برخی کشورها
ادامه مطلب

برخی از کشورها مانند کانادا اجازه کار در مدت زمان بررسی شرایط پناهندگی را به افراد می دهند اما عموم کشورها این امکان را ندارند. شخص پناه جو در مسیر سفر به کشور مقصد اگر به دست پلیس دستگیر شود، نمی تواند دلیلی مبنی بر اینکه قصد مهاجرت و پناهندگی به کشور دیکری را دارد بیاورد! کارهای بررسی پناهندگی و بازپرسی از فرد در همان کشور دستگیر شده انجام می شود.

اگر قصد پناهندگی با تغییر دین را دارید باید بدانید برای تغییر دین باید به کشور دومی مراجعه کنید و بعد به کشور خود بازگردید و تنها در صورتی که از طرف کشور خود دچار تهدید جانی شدید می توانید برای پناهندگی سفر کنید!

اگر قصد مهاجرت از ایران به هر کشوری را دارید می توانید برای دریافت ویزا، بلیط هواپیما و کسب اطلاعات بیشتر به سامانه رزرواسیون آنلاین سفرمی مراجعه کنید.

نظرات کاربران