چرا شب ها عکس گرفتن از برج ایفل غیر قانونی است؟

آیا می دانید شب ها عکس گرفتن از برج ایفل ممنوع است؟

کل : 16

میانگین : 4.25

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۷

ممنوعیت عکس گرفتن از برج ایفل در شب !

برج ایفل به حدی مشهور است که نه تنها نمادی برای شهر پاریس بلکه نمادی برای کل فرانسه محسوب می شود. وقتی برج ایفل با ۲۰۰۰۰ لامپ روشن می شود واقعا تاثیرگذار است. اما آیا می دانید که شب ها عکس گرفتن از برج ایفل غیر قانونی است؟

این بنای حماسی که در اصل توسط گوستاو ایفل و برای بزرگداشت صدسالگی انقلاب فرانسه در سال ۱۸۸۹ بنا شد، هر ساله بیش از ۶/۹ میلیون بازدید کننده را از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند که برای عکس گرفتن به این برج می آیند. عکس های بسیار زیادی از برج ایفل در بسیاری از کتاب ها، مقالات آنلاین و اینستاگرام وجود دارد. اما هیچ عکسی از برج ایفل نمی بینید که در شب گرفته شده باشد زیرا از نظر فنی شب ها عکس گرفتن از برج ایفل غیر قانونی است.

برج ایفل

قانون کپی رایت

این ممنوعیت مربوط به قانون کپی رایت فرانسه است که طبق این قانون، حق فروش و توزیع نه تنها در زمان حیات بلکه تا سالیان سال پس از مرگ فقط به سازنده بنا تعلق دارد. از آنجایی که بحث کپی رایت مطرح است، ساختمان ها به آثار هنری طبقه بندی می شوند که فقط می توانید در موزه پیدا کنید.

در اتحادیه اروپا، قانون کپی رایت تا هفتاد سال پس از مرگ سازنده بنا ادامه می یابد. در برخی از کشورها مدت زمان کمتری دارد مثلا پاکستان تا ۵۰ سال پس از مرگ سازنده بنا قانون کپی رایت حفظ می شود و برخی دیگر از کشورها این مدت بیشتر است مثلا جامائیکا قانون کپی رایت را تا ۹۵ سال پس از مرگ سازنده حفظ می کند.

بخارا کجاست و چه دیدنی هایی دارد؟
ادامه مطلب

برج ایفل

درباره این برج قانون کپی رایت به گوستاو ایفل تعلق می گیرد که در سال ۱۹۲۳ فوت کرده است بنابراین قانون کپی رایت تا هفتاد سال پس از آن یعنی سال ۱۹۹۳ برقرار بوده است. از سال ۱۹۹۳ به بعد، طراحی و شکل برج ایفل در قلمرو دولتی و عمومی قرار گرفت.

اما این مساله پیچیده تر است. چراغ های برج ایفل در سال ۱۹۸۵ توسط پییر بیدیئو نصب شده اند یعنی هر نوع عکس یا ویدئو که برج ایفل را در زمان روشن بودن این چراغ ها نشان می دهد (در شب)، نقض قانون کپی رایت محسوب می شود.

هر چیزی که در پلتفرم رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، نوعی توزیع محسوب می شود اما از سال ۲۰۱۶ به گردشگران اجازه داده شد تا برای استفاده شخصی و نه برای اهداف تجاری از ساختمان های تحت حمایت قانون کپی رایت عکس و فیلم بگیرند.

عکاسی در شب از برج ایفل

با خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل از سفرمی، تجربه ای عالی از سفر به شهر پاریس داشته باشید.

نظرات کاربران