تجهیزات اضطراری هواپیما

تجهیزات اضطراری هواپیما؛ نجات دهنده ی جان شما !

کل : 12

میانگین : 1.83

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۷

با تجهیزات اضطراری هواپیما آشنا شویم

شما هنگامی که سوار هواپیما می شوید راحت روی صندلی خود می نشینید، درحالی که ممکن است هر لحظه اتفاقی در هواپیما بیافتد که شما از آن بی خبر باشید و تجهیزات اضطراری هواپیما بدون اینکه خودتان بدانید شما را نجات داده اند.

تجهیزات اضطراری هواپیما

تجهیزات اضطراری در مورد هر هواپیمایی عبارتند از: کپسول آتشنشانی، تبر، بلندگو، چراغ قوه، کیت های کمک های اولیه، جلیقه های نجات، طناب فرار، تجهیزات حفاظتی تنفسی (PBE)، فرستنده های اورژانس (ELTs) و در بعضی از هواپیما ها قایق نجات نیز وجود دارد. شرح مختصری از این تجهیزات اضطراری هواپیما به شرح زیر است:

تجهیزات تنفسی هواپیما

کپسول آتشنشانی: همه با کپسول های آتش نشانی آشنا هستند. با این حال، کپسول های آتشنشانی هواپیما کمی متفاوت با کپسول هایی هستند که شما ممکن است در خانه یا محل آن ها را ببینید. کپسول های خاموش کننده ی آب چیزی هستند که شما دیده اید و مخلوطی از آب و مواد ضد انجماد را شامل می شوند. کپسول های آتش نشانی آبی برای آتش سوزی کلاس A مورد استفاده قرار می گیرند که اساسا شامل کاغذ، لاستیک و آتش سوزی با چوب می شود. خاموش کننده های هالون دارای یک عامل گاز مایع تحت فشار هستند. هالون در آتش سوزی های الکتریکی، سوخت و گریس استفاده می شود. این کپسول های آتشنشانی در سراسر هواپیما، از جمله کابین خلبان یافت می شوند و از جمله موارد مهمی است که خدمه پرواز آن را چک می کنند.

کپسول آتش نشانی در هواپیما

تبر: یک تبر  معمولا در قسمت کابین هواپیما قرار داده می شود و همانطور که می توانید تصور کنید، می توان از آن برای طیف وسیعی از کارها استفاده کرد.

تغییر زمان پرواز در آخرین لحظات
ادامه مطلب

کپسول آتش نشانی در هواپیما

بلندگو: یکی دیگر از تجهیزات اضطراری هواپیما بلندگوها هستند. بلندگوها برای ارتباطات با مسافران، مخصوصا در مواقع اضطراری که برق قطع می شود و در صورت از کار افتادن سیستم عمومی (PA)، استفاده می شوند.

بلندگو در هواپیما

چراغ قوه اضطراری: چراغ قوه اضطراری از تجهیزات اضطراری هواپیما است که در داخل درب قرار داده می شود و دارای خصوصیت خود تنظیمی و کیفیت بالاست. آن ها هم چنین دارای یک چراغ چشمک زن (نور نوری) هستند که به طور مداوم فوکوس می کند تا نشان دهد که در حال کار است و همچنین یک مورد مهم برای ستاد پرواز برای بررسی چک های پیش از پرواز است.

سایر وسایل اضطراری که خدمه ی پرواز باید بررسی کنند، کیت های کمک های اولیه هستند، از جمله Defibrillator External AED. اکثر هواپیماها می توانند کیت پزشکی اضطراری پیشرفته (EEMK)، کیت پزشکی اورژانس (REMK) و یک کیت ایمنی جهانی (UPK) را داشته باشند. همه این کیت ها حاوی داروهای اولیه و تجهیزاتی هستند که افراد کادر پزشکی (پزشکان، پرستاران و متخصصین پزشکی) می توانند در موارد اضطراری پزشکی از آن ها استفاده کنند.

جعبه کمک های اولیه در هواپیما

جلیقه ی نجات: یک جلیقه زندگی برای هر صندلی در زیر صندلی روبروی شما، قرارداده شده است. اگر مجبورید از آن استفاده کنید، مطمئن شوید که قبل از ترک هواپیما آن را باد نکنید! هنگامی که درمورد نحوه ی چوشیدن جلیقه ی نجات به شما توضیح داده می شود به آن کاملا گوش دهید، زیرا در هنگام تخلیه ی هواپیما وقت زیادی برای فکر کردن ندارید.

جلیقه نجات در هواپیما

طناب فرار: طناب فرار در قسمت پرواز در بالای پنجره در هر طرف برای هر خلبان و در کابین نزدیک پنجره خروج  نیز طناب فرار قرارداده شده است. طناب های بالای پنجره خروجی به نقاطی روی بالها متصل می شوند تا به تخلیه ی هواپیما کمک کنند.

افت فشار کابین هواپیما چه زمان اتفاق می افتد؟
ادامه مطلب

PBE ها تجهیزات تنفسی هستند که توسط مسافران و خدمه ی هواپیما مورد استفاده قرار می گیرند، این وسیله برای محافظت از چشم و تنفس در شرایط که هوا سنگین است، قابل استفاده هستند. این تجهیزات شامل یک کلاهک هستند که دور سر شما قرار می گیرند، برگردن می چسبند و اکسیژن درون آن ها برای مدت 15 تا 20 دقیقه فعال می شود.

فرستنده های اورژانس: فرستنده های اورژانس از دیگر تجهیزات اضطراری هواپیما محسوب می شوند که معمولا در قسمت های تخلیه و در کابین هواپیما نصب می شوند. فرستنده های اورژانس زمانی که در آب غوطه ور می شوند، به صورت خودکار امواجی را می فرستند و  می توانند بسته به مدل را از 50 تا 100 ساعت این کار را انجام دهند. این فرکانس ها برای موارد اضطراری محفوظ است و در فرکانس بسیار بالا (VHF) 121.5 مگاهرتز و در فرکانس فوق العاده بالا (UHF) 243.0 مگاهرتز قرار دارد.

تجهیزات اضطراری در هواپیما

خدمه پرواز برای استفاده از تمام این وسایل اضطراری آموزش دیده اند و آماده کمک به شما در موارد اورژانس پزشکی، اورژانس هوایی، تخلیه هواپیما هستند. در موارد بسیار نادر ممکن است که با چنین شرایطی مواجه شوید، اما بهتر است که در مورد تجهیزات اضطراری هواپیما اطلاعات کافی داشته باشید و آمادگی این را داشته باشید که در صورت لزوم از این تجهیزات اضطراری استفاده کنید و این موضوع را به اطرافیان خود نیز آموزش دهید تا آن ها هم بتوانند از این تجهیزات استفاده کنند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل آنلاین به سفرمی، حامی گردشگری در ایران مراجعه کنید.

نظرات کاربران