کنسولگری ایران

کنسول گری ایران در سایر کشورها چه خدماتی می‌دهد ؟

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۳۱ خرداد ۱۳۹۷

خدمات کنسولگری ایران در سایر کشورها

با توجه به این که کنسولگری ایران در کشورهای زیادی دارای شعبه است، بنابراین ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند خدمات مورد نظرشان را از این مرکز دریافت نمایند. اگر در خارج از ایران مقیم هستید یا به عنوان یک فرد دو تابعیتی محسوب می‌شوید. باید آدرس کنسولگری‌های دایر در کشورهای اروپایی و… را داشته باشید و با خدمات ارائه شده توسط کنسولگری ایران برای افراد مقیم خارج از کشور آشنایی کافی داشته باشید. تا بتوانید در مواقع نیاز به این مرکز مراجعه کنید و خدمات مد نظرتان را دریافت نمایید. شاید به درستی ندانید چه رازهایی در پاسپورت شما نهفته است، اما با شناخت خدمات کنسولگری و مسائل مربوط به گذرنامه خود، درک بهتری از این موضوع خواهید داشت.

کنسول گری ایران به سایر کشورها چه خدماتی می‌دهد؟

صدور یا تعویض شناسنامه

در صورتی که فرزند شما در کشور دیگری به دنیا آمده باشد به طور قانونی تبعیت کشور مقصد را دارا خواهد بود؛ اما در صورتی که نیاز به دریافت شناسنامه ایرانی برای فرزندتان داشته باشید، می‌توانید در صورتی که پدر خانواده دارای تابعیت ایرانی است جهت اخذ شناسنامه دوم از کنسولگری ایران اقدام نمایید.

 در صورتی که یک مرد ایرانی با فردی که ساکن کشورهای دیگر است ازدواج کرده باشد، از طریق ارائه مدارکی همانند شناسنامه و گذرنامه زوجین، مدرک ثبت ازدواج ایرانی و … می­ تواند برای همسرش نیز شناسنامه ایرانی دریافت کند.

همچنین در صورتی که مقیم کشورهای دیگر هستید و نیاز به تعویض شناسنامه یا صدور شناسنامه جدید داشته باشید، با مراجعه به کنسول گری ایران در خارج از کشور می‌توانید شناسنامه جدید را دریافت نمایید.

صدور یا تعویض شناسنامه

صدور کارت ملی

با مراجعه به کنسولگری ایران می‌توانید کارت شناسایی ملی ویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور را نیز دریافت کنید. جهت دریافت این کارت باید مدارکی همچون شناسنامه عکس دار و کپی آن، یک قطعه عکس سه در چهار با پس زمینه ساده و با حجاب برای خانم‌ها و رسید فیش واریزی را همراه داشته باشید. توجه داشته باشید که کنسولگری ایران تنها برای افرادی که سن بالای 15 سال داشته باشند کارت شناسایی ملی را ارائه می‌کند و جهت دریافت کارت ملی جدید باید نشانی دقیق محل زندگی خود را در خارج از کشور به همراه کد پستی ارائه کنید.

از فرم I-20 چه می دانید؟
ادامه مطلب

صدور کارت ملی

صدور یا تعویض گذرنامه

ایرانیان مقیم خارج از کشور که تاریخ اعتبار گذرنامه آن‌ها به پایان رسیده باشد یا این که نیاز به صدور گذرنامه جدید داشته باشند. با مراجعه به کنسولگری ایران در خارج از کشور می‌توانند کلیه خدمات مورد نیازشان را دریافت کنند. جهت صدور گذرنامه برای افراد دو تابعیتی، افراد دارای اقامت قانونی و افراد دارای اقامت پناهندگی قوانین به خصوصی وجود دارد؛ بنابراین جهت اخذ گذرنامه باید مفاد مورد نیاز را از طریق وب سایت کنسولگری مطالعه کنید و کلیه مدارک را برای صدور گذرنامه یا تعویض آن به کنسولگری ایران ارائه نمایید.

صدور یا تعویض گذرنامه

درخواست تغییر محل اقامت

با توجه به این که محل اقامت هر فرد بنا بر مکانی که در آن زندگی می‌کند تعیین می‌شود، بنابراین ایرانیان مقیم خارج از کشور تا زمانی که درخواست تغییر محل اقامتشان را به کنسولگری ارائه نکنند، ساکن ایران محسوب می‌شوند.

 با در دست داشتن مدارک شناسایی و گذرنامه می‌توانید به کنسولگری ایران در کشور مربوطه مراجعه کنید و  آدرس محل اقامتتان را تغیر دهید. تا هنگام درخواست سفر به ایران دچار مشکل نشوید.

درخواست تغییر محل اقامت

درج مهر خروج جهت مشمولین مقیم خارج از کشور

با توجه به قوانینی از که سوی ستاد کل نیروهای مسلح تنظیم شده است، کلیه مشمولین مقیم خارج از کشور که حداقل سه سال در کشور مورد نظر اقامت داشته‌اند، با استفاده از حق تردد قانونی می‌توانند دو بار به کشور وارد شوند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که مدت زمان اقامت این افراد هنگام حضور در ایران نباید بیشتر از سه ماه باشد و افرادی که از خدمات سربازی معاف شده باشند مشمول این قانون نخواهند بود.

علل و درمان گوش درد در هواپیما
ادامه مطلب

ارائه تسهیلات غیر ارزی به دانشجویان مقیم خارج

دانشجویانی که در دانشگاه‌های کشورهای دیگر در حال تحصیل هستند می‌توانند از خدمات تسهیلات غیر ارزی که توسط کنسولگری ایران ارائه می‌شود استفاده کنند. این تسهیلات به کلیه دانشجویانی که در کلیه مقاطع از کاردانی تا دکتری در خارج از کشور در حال تحصیل هستند ارائه می‌شود. توجه داشته باشید که این خدمات برای هر دانشجو تنها یک بار ارائه می‌شود و در صورتی که در مقاطع قبلی در داخل کشور از امکانات ارائه شده استفاده کرده باشید قادر به دریافت تسهیلات غیر ارزی ارائه شده نخواهید بود. با وجود این خدمات دانشجو می‌تواند سه بار حق خروج از کشور مبدأ و ورود به ایران را از سوی کنسول گری ایران دریافت کند و در مجموع 4 ماه از سال در کشور حضور داشته باشد.

ارائه تسهیلات غیر ارزی به دانشجویان مقیم خارج

ثبت درخواست ازدواج برای افراد مقیم خارج از کشور

در صورتی که هر دو زوج ایرانی باشند و در کشور دیگری ازدواج کرده باشند، می‌توانند با ارائه مدارک مورد نظر، درخواست ثبت ازدواجشان را از کنسولگری ایران داشته باشند. همچنین ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌توانند درخواست ثبت ازدواج آقای ایرانی و خانوم خارجی یا آقای  خارجی و خانم ایرانی را نیز داشته باشند.

ثبت درخواست ازدواج برای افراد مقیم خارج از کشور

علاوه بر موارد ذکر شده کنسولگری ایران در خارج از کشور خدماتی نظیر صدور گواهی تجرد، ثبت درخواست طلاق، ثبت رسمی فوت، فراهم کردن امکان رأی دادن در انتخابات ریاست جمهوری، امکان اعزام بیماران به خارج از کشور و… را برای افرادی که به سایر کشورها مهاجرت کرده‌اند ارائه می‌کند. تا آن‌ها نیز بتوانند همانند سایر شهروندان ایرانی از حقوق قانونی خود بهره‌مند شوند.

اقلام ممنوعه در قسمت بار هواپیما
ادامه مطلب

خلاصه

کنسول گری ایران به عنوان نماینده رسمی در کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی و…حضور دارد. تا ایرانیان ساکن در کشورهای دیگر بتوانند امکانات مد نظرشان را به راحتی دریافت کنند. از جمله خدمات ارائه شده توسط این مرکز می‌توان به ارائه خدمات به دانشجویان، صدور گذرنامه، صدور شناسنامه، صدور کارت ملی و… اشاره کرد.

برای سفرهای داخلی و خارجی خود می توانید نسبت به خرید بلیط هواپیما، خرید بلیط قطار یا اتوبوس از سفرمی اقدام نموده و سفری لذت بخش و فراموش نشدنی را تجربه کنید.

نظرات کاربران

  1. سلام وقت شما بخیر من در المان ۲۵ کیلومتری کوبلنز هستم من مشکل پاسپورت دارم ایا میتوانید یک قرار ملاقات به من بدی ممنونم میشم