برخورد صاعقه به هواپیما

برخورد صاعقه به هواپیما و عواقب آن

کل : 6

میانگین : 4.83

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۵ تیر ۱۳۹۷

برخورد صاعقه به هواپیما

حتما شما نیز جز کسانی هستید که بارها و بارها با تصاویر ثبت شده از برخورد صاعقه به هواپیما مواجه شده اید و در اثر دیدن این صحنه احساس ترس، وحشت، حیرت و و شگفتی را تجربه نموده اید. برخورد صاعقه به هواپیما امری غیر معمول به شمار نمی آید و طبق شواهد و مدارک موجود در این خصوص، هر هواپیما دست کم یک بار در هر دو سال، این واقعه را تجربه می نماید. لیکن برخورد صاعقه به هواپیما آن چنان که بسیاری از افراد می پندارند، حادثه ی خطرناک و فاجعه باری نیست و بعضا حتی، توسط مسافرین داخل کابین هواپیما ، احساس هم نمی شود و تنها عده ی کمی از مسافرین هستند که تا کنون شاهد برخورد صاعقه به بدنه ی هواپیمای خود بوده اند. در این بخش به بررسی عواقب برخورد صاعقه به هواپیما خواهیم پرداخت و شما را از میزان امنیت مسافرین در کابین هواپیما، آگاه خواهیم نمود.

برخورد صاعقه به هواپیما

عواقب برخورد صاعقه به هواپیما

همان طور که می دانید برخورد صاعقه به هواپیما، موجب وارد شدن جریان الکتریکی بسیار شدیدی به بدنه ی هواپیما می شود که در صورت هدایت نشدن و خارج نشدن از بدنه، آسیب های جبران ناپذیری را به وجود می آورد. لیکن در مورد هواپیماها هیچ جای نگرانی نیست و بارالکتریکی وارد شده، هرچه قدر هم که بزرگ باشد، به راحتی از بدنه ی هواپیما خارج می شود. هواپیماهای قدیمی همگی دارای بدنه ی فلزی می باشند و همین مساله باعث می شود تا برخورد صاعقه به هواپیما، هیچ مشکلی را برای هواپیما و همچنین مسافرین داخل آن به وجود نیاورد. بارالکتریکی و دمای بسیار زیادی که در اثر برخورد صاعقه به هواپیما به وجود می آید، از طریق بدنه ی فلزی هدایت و خارج شده و بعضا در موارد بسیار خاص، اثری از سوختگی را بر روی بدنه برجای می گذارند.

فرودگاه بین المللی پاتایا در کشور زیبای تایلند
ادامه مطلب

عواقب برخورد صاعقه به هواپیما

لیکن امروزه اکثر هواپیماها از مواد و متریال پیشرفته تری همچون پلاستیک غنی شده فیبر کربنی ساخته می شوند و ممکن است این سوال در ذهنتان به وجود آید که هواپیماهای جدید، چگونه با جریان برق مقابله می نمایند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که متخصصان و سازندگان هواپیما فکر همه چیز را کرده اند و از فویل های مخصوصی به دور این متریال استفاده می نمایند. این فویل ها که در واقع فویل فلزی نام دارند، به عنوان رسانای قوی جریان برق عمل می کنند و پوسته ی خارجی هواپیماها را، در برابر چنین حوادثی مصون نگه می دارند. البته لازم به ذکر است که پوسته ی خارجی هواپیماهای امروزی از متریال دیگری نیز بهره می برند که از میان آن ها می توان به لایه های محافظ فویل فلزی، کامپوزیت و غیره اشاه کرد که تمامی این ها مانع از پوسیدگی و خوردگی فویل شده و مقاوت و طول عمر بدنه را بهبود می بخشند.

ساخت هواپیما

امنیت مسافران به هنگام برخورد صاعقه به هواپیما

در درجه ی اول لازم است بدانید که برخورد صاعقه به هواپیما در هر پروازی رخ نمی دهد و به ویژه افرادی که در ساعات اولیه ی روز پرواز می کنند، هرگز با این تجربه مواجه نخواهند شد. اما در صورت برخورد صاعقه به هواپیما ممکن است، مسافرین تکان های بسیار کمی را در داخل هواپیما احساس کنند که البته موقتی است و بعد از چند ثانیه از بین می رود. به غیر از این، هیچ خطر دیگری مسافرین را تهدید نمی کند و حتی زمان رسیدن آن ها به مقصد نیز، هیچ تغییری نمی یابد. بنابراین اگر به هنگام تماشای مناظر بیرون از پنجره ی هواپیما، با صحنه ی برخورد صاعقه به هواپیما روبه رو شدید، آرامش خود را از دست ندهید و از دیدن چنین صحنه ی نادری لذت ببرید، اگرچه ممکن است صدای ناگهانی و بسیار بلند آن، شما را دچار استرس و نگرانی نماید.

راهنمای سفر ارزان به استکهلم پایتخت زیبای سوئد
ادامه مطلب

برخورد صاعقه به هواپیما

کنترل سیستم الکتریکی و ایمنی هواپیما پس از برخورد صاعقه به آن

پس از برخورد صاعقه به هواپیما و فرود آمدن آن در فرودگاه مقصد، هواپیمای مورد نظر، به منظور بالابردن امنیت پرواز و مسافران، مورد بازبینی و کنترل کامل قرار می گیرد. در این گونه موارد سیستم الکتریکی هواپیما به طور کامل بررسی می شود تا از سلامت و کارکرد آن ها اطمینان حاصل شود و مسافرین پرواز بعدی، با هیچ مشکلی مواجه نشوند. افرادی که مسئول نگه داری هواپیما هستند، محل برخورد صاعقه و خروج بار الکتریکی را که معمولا در قسمت دماغه، دم، حسگرها، بال ها، آنتن ها و چراغ ها است مورد بررسی قرار می دهند و تمامی بخش ها را با دقت بسیار کنترل می نمایند. جالب است بدایند که تمامی این مراحل در صورت نبود هیچ گونه آثار سوختگی بر روی بدنه نیز انجام می شود تا پرواز بعدی هواپیما، با امنیت کامل اتفاق بیفتد.

کنترل سیستم الکتریکی و ایمنی هواپیما پس از برخورد صاعقه به آن

بنابراین توصیه می کنیم که به هنگام مواجه با چنین اتفاقی در طول پروازتان، آرامش خود را حفظ کرده و یقین داشته باشید که در سلامت کامل به مقصد خواهید رسید. با وبلاگ گردشگری سفرمی همراه باشید و با کسب اطلاعاتی مفید و کاربردی، سفرهای خود را با کیفیت بیشتری به پایان رسانید.

نظرات کاربران