قوانین کلی حمل بار به داخل هواپیما

قوانین حمل بار به داخل هواپیما به چه صورت است ؟

کل : 5

میانگین : 4.8

تاریخ انتشار: شنبه, ۲ تیر ۱۳۹۷

قوانین حمل بار به داخل هواپیما

قوانین حمل بار بسته به شرکت های هواپیمایی متفاوت است اما به صورت کلی شرکت های هواپیمایی ملزم به رعایت بعضی از نکات کلی در مورد حمل بار هستند. برای مثال ورود اشیایی که سلامت مسافران را به خطر بیاندازد به طور کلی به هواپیما ممنوع است. این موارد را می توانید حین خرید بلیط هواپیما یا خرید بلیط چارتر مرور کنید.

حمل بار به داخل هواپیما

در این مطلب سعی داریم به قوانین حمل بار، مانند اشیا و وزن و سایز  مجاز ، بپردازیم. پس اگر شما هم از جمله افرادی هستید که با میزان بار مجاز و قوانین حمل بار به داخل هواپیما مشکل دارید، این مطلب دقیقاً برای شما نوشته شده است.

قوانین کلی حمل بار به داخل هواپیما

به صورت کلی در شرکت های هواپیمایی مختلف شما مجاز به حمل دو نوع بار هستید:

۱- بار داخل کابین یا Carry-On Items که شامل وسایل ضروری مسافر هستند و ابعادی بین ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر دارند و می توانند توسط مسافر وارد کابین هواپیما شوند، وزن این نوع بار باتوجه به شرکت های هواپیمایی متغیر است ولی معمولاً بین ۵ تا ۸ کیلوگرم است.

۲-  بار مجاز در انبار هواپیما یا Check In Baggage که همان چمدان های مسافران است و در قسمت بار یا انبار هواپیما قرار می گیرد، وزن این نوع از اجسام نیز با توجه به شرکت های هواپیمایی متغیر است و معمولاً بین ۲۳ تا ۵۰ کیلوگرم است.

توجه کنید در صورتی که وزن چمدان های شما از میزان مجاز بیش تر شود باید در ازای هر کیلوگرم هزینه ی اضافه بار بپردازید.

فرودگاه فلورانس کوچکترین فرودگاه ایتالیا !
ادامه مطلب

ساده ترین راه برای تشخیص میزان بار مجاز از نظر شرکت هواپیمایی شما این است که وزن مجاز درج شده روی بلیط هواپیما را چک کنید و به همان میزان بار حمل کنید.

بررسی میزان بار مجاز

در ادامه میزان بار مجاز برای چند شرکت هواپیمایی مطرح ایرانی را بررسی می کنیم.

هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان

در پرواز های داخلی :

 • اکونومی کلاس: ۲۰ کیلوگرم
 • بیزینس کلاس: ۲۵ کیلوگرم
 • در پرواز های خارجی :
 • اکونومی کلاس: ۳۰ کیلوگرم
 • بیزینس کلاس: ۴۰ کیلوگرم

ذکر این نکته ضروری ست درازای هر کیلو اضافه بار هزینه ی آن بر طبق نرخ مصوب از مسافر دریافت می گردد.

هواپیمایی معراج

میزان بار مجاز برای برگ سالان و کودکان بالای دو سال ۲۰ کیلوگرم است.

هواپیمایی معراج

هواپیمایی آسمان

ابعاد بار داخل کابین نباید از ۱۱۵ سانتی‌متر تجاوز کند و هر مسافر تنها اجازه ی حمل یک ساک دستی را دارد. وزن این بار برای مسافران عادی می تواند حداکثر ۵ کیلوگرم باشد.

همچنین حداکثر باری که یک مسافر با احتساب اضافه بار می تواند با خود حمل کند ۷۵ کیلوگرم است.

هواپیمایی آسمان

هواپیمایی ایران ایر (هما)

هواپیمایی ایران ایر

میزان بار مجاز برای کلاس های مختلف در این شرکت هواپیمایی متفاوت است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • کلاس M,O,Q برای بزرگ‌سالان و کودکان ۲۰ کیلوگرم
 • کلاس V برای بزرگ‌سالان و کودکان ۲۵ کیلوگرم
 • کلاس C برای بزرگ‌سالان و کودکان ۳۰ کیلوگرم
 • کلاس J برای بزرگ‌سالان و کودکان ۳۵ کیلوگرم است

اگر میزان بار از این مقدار تجاوز کند مشمول قوانین اضافه بار می شوید.

هواپیمایی کیش ایر

هواپیمایی کیش ایر

حداکثر بار مجاز رایگان برای بزرگ‌سالان ۲۰ کیلوگرم و برای نوزادان ۱۰ کیلوگرم است. همچنین ابعاد بار مجاز کابین هواپیما نباید از ۱۱۵ سانتی متر و ابعاد آن از ۵ کیلوگرم تجاوز کند.

در سفر به گرجستان چه داروهایی را نبریم؟
ادامه مطلب

نوزادان می توانند یک کالسکه ی کوچک با خود حمل کنند و افراد ناتوان می توانند علاوه بر بارهای معمول به حمل صندلی چرخ دار اقدام کنند.

دیگر قوانین حمل بار

۱-  ورود حیوانات زنده به داخل کابین هواپیما ممنوع است و تنها با استفاده از قوانین یاتا و در صورت اجازه ی کشور مقصد می توان اقدام به حمل حیوان در قسمت بار کرد.

۲-  ورود هرگونه وسیله ی آرایشی با حجم بیش تر از ۱۰۰ میلی لیتر به داخل کابین هواپیما ممنوع است و مسافران می توانند آن ها را در کیسه های پلاستیکی بسته بندی کنند و به قسمت بار هواپیما تحویل دهند

دیگر قوانین حمل بار

۳-  ورود مواد غذایی فاسد شدنی به قسمت بار هواپیما ممنوع است همچنین هر مسافر فقط می تواند یک ظرف کوچک خوراکی به داخل کابین هواپیما ببرد که آن هم باید به دقت در کیسه های شفاف بسته بندی شود.

۴-  حمل کالسکه و ویلچر برای کودکان و افراد ناتوان بلامانع است.

۵-  حمل سلاح های گرم و سرد، مواد محترقه، مواد شیمیایی مثل اسید های خورنده و… به داخل کابین و قسمت بار هواپیما ممنوع است.

۶-  برای حمل اجساد در قسمت بار باید آن را  به صورت موقت مومیایی کرد تا از انتقال میکروب و بیماری ها ی مختلف در طول پرواز جلوگیری به عمل آید، سپس مدارک مورد نیاز مانند گواهی فوت را تحویل شرکت هواپیمایی میدهید و جسد در تابوت پلمپ شده قرار می گیرد، ذکر این نکته ضروری ست که تابوت در قسمت مجزایی دور از چمدان های مسافران قرار می گیرد قسمتی که دما ی آن قابل تنظیم است تا از فساد جسد جلوگیری شود.

چگونگی انتقال بار به هواپیما و صدمات آن
ادامه مطلب

خلاصه

حمل بار در هواپیما یکی از چالش‌برانگیزترین اتفاقاتی ست که هر مسافری با آن روبه‌رو می شود، رعایت مواردی مانند وزن مجاز و اقلام مجاز برای بسیاری از مسافران گیج کننده است. در این مطلب سعی کردیم تمام نکاتی که برای حمل بار باید رعایت کرد را در اختیار شما قرار دهیم و قوانین حمل بار در چند شرکت هواپیمایی معروف ایرانی را با هم بررسی کردیم.

نظرات کاربران

 1. سلام من برای وین اتریش پرواز دارم و حدااقل بار مجاز سی کیلو است و چون من برای همیشه دارم از ایران میرم بارم بیشتر از اینه میخوام ببینم هزینه اضافه بار چجوری براورد میشه و هزینه بالایی داره و ایا راهی هست که من هزینه کمتری بدم؟ و اینکه بلیط بیزنس نخوام بگیرم چون به خاطر ده کیلو بار بیشتر هزینه بلیط چند برابر میشه لطفا راهنماییم کنید

 2. سلام
  من با هواپیمای ماهان به دبی پرواز دارم.یک گلدان بتنی به ابعاد ۵۰*۵۰*۶۵ سانت به وزن ۲۴ کیلو دارم و قصد دارم آن را با خودم به دبی ببرم.
  آیا امکان دارد؟
  اگر جواب بله است ،آیا برای حمل وبسته بندی آن باید کار خاصی انجام دهم؟
  ممنون