چگونه خلبان شویم

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

کل : 0

میانگین : 0

برای خلبان شدن باید چه ویژگی هایی داشته باشیم؟

رویای پرواز از گذشته تاکنون یکی از همراهان همیشگی انسان ها بوده است، فرقی نمی کند چند سال داشته باشیم یا در چه زمان و مکانی زندگی می کنیم، وسوسه ی پرواز بالاخره گریبانمان را می گیرد. شاید به همین دلیل است که همه ی ما در دوره ای از زندگی مان آرزوی خلبان شدن را در سر می پروراندیم، آرزویی که شاید با گذر زمان کم رنگ تر شده باشد ولی هنوز گوشه ای از ذهنمان را به خود اختصاص داده است.

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

در این مطلب درباره ی رویای دیرین کودکی مان خلبانی صحبت می کنیم؛ بنابراین اگر دوست دارید بدانید برای خلبان شدن باید چه ویژگی هایی را داشته باشید، با سفرمی همراه باشید.

چگونه خلبان شویم؟

برای رسیدن به خلبانی دو راه کلی وجود دارد؛ تحصیل در دانشگاه و یادگیری خلبانی از طریق آموزشگاه های آزاد. در ادامه درباره ی هرکدام از این راه ها به صورت خلاصه توضیح می دهیم.

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

۱- ورود به دانشگاه

برای تحصیل خلبانی از طریق دانشگاه باید در کنکور ریاضی و تجربی شرکت کنید و سپس در انتخاب رشته کد رشته ی خلبانی یا آموزش پرواز را انتخاب کنید. از طریق این روش می توانید در دانشگاه های شرکت هواپیمایی ایران به مدت ۴ سال به تحصیل بپردازید و به عنوان خلبان در ارتش جمهوری اسلامی ایران یا شرکت های هواپیمایی خصوصی مشغول به کار شوید، لازم به ذکر است که برای تحصیل به عنوان خلبان جنگنده می توانید در دانشگاه ستاری یا امام علی به ادامه تحصیل مشغول شوید.

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

۲- از طریق آموزشگاه های آزاد

تحصیل در رشته ی خلبانی در این آموزشگاه ها مزایای بسیاری دارد که از جمله مهم ترین آن ها نداشتن محدودیت های سنی و جنسی است؛ هزینه های شرکت در این دوره ها در حدود ۳۰ میلیون تومان است. برای ثبت نام در آموزشگاه های آزاد باید مدرک دیپلم داشته باشید.

در طی سه مرحله گواهی های مختلف پروازی به شما اعطا می شود: PPL  یا گواهی نامه ی پرواز با هواپیماهای سبک، CPL  یا گواهی‌نامه‌ی هواپیماهای سنگین و باربری، IR (Instrument Rating) در این مرحله خلبان با ادوات و تجهیزات ناوبری آشنا می شود. با پایان یافتن این سه مرحله فرد به عنوان خلبان شناخته می شود و می تواند در شرکت های هواپیمایی ایران یا سایر کشورها مشغول به کار شود.

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

 

برای خلبان شدن باید این ویژگی ها را داشته باشید:

۱- یکی از مهم ترین ویژگی ها برای خلبان شدن، برخورداری از سلامت جسمی و روانی است؛ بنابراین پیش از هر اقدامی سلامت جسمی و روانی شما توسط تیم پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد از جمله ی این معاینات می توان به معاینه ی چشم و اطمینان از عدم کوررنگی و دید ۱۰/۱۰، معاینات دندان پزشکی و اطمینان از نداشتن بیش از ۴ دندان پر شده و عفونت های دندانی، معاینات قلب و ریه، نداشتن عمل های جراحی اساسی و… اشاره کرد.

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

۲- قد یک خلبان با توجه به روش هایی که برای تحصیل انتخاب می کند کاملا متفاوت است. برای مثال از جمله ویژگی های خلبان های ارتش و تحصیل در این رشته در دانشگاه های ارتش، حداقل قد ۱۷۵ سانتی متر است در صورتی که این شرایط برای آموزشگاه های آزاد راحت تر است و حداقل قد ۱۶۵ سانتی متر نیز مورد قبول قرار می گیرد.

۳- همه ی خلبان های پرواز های داخلی یا بین المللی باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشند و پیش از ورود به این حرفه در آزمون زبان انگلیسی شرکت کنند. برای خلبان شدن این ویژگی را حتما باید داشته باشید. علت اصلی این است که منابع درسی رشته ی آموزش پرواز به زبان انگلیسی است و کلیه ی مکالمات برج مراقبت و خلبان به زبان انگلیسی انجام می شود.

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

۴- داشتن شنوایی مناسب و قدرت تکلم کامل از دیگر ویژگی ها برای خلبان شدن است. در واقع یکی از مواردی که ممکن است باعث رد صلاحیت شما شود، داشتن لکنت زبان است.

۵- تنها مردان می توانند برای خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان خلبان اقدام کنند؛ اما در آموزشگاه های آزاد خانم ها هم اجازه ی شرکت در کلاس های آموزش پرواز را دارند و در حال حاضر چندین خانم به عنوان کمک خلبان در شرکت های مختلف هواپیمایی ایران مشغول به کار هستند.

لازم به ذکر است که این شرایط برای خدمت در ارتش به عنوان خلبان هواپیما های جنگنده دشوارتر است که از جمله ی آن ها می توان به معاینات سفت و سخت پزشکی اشاره کرد.

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

چه افرادی از لحاظ شخصیتی مناسب شغل خلبانی هستند؟

علاوه بر موارد گفته شده برای خلبان شدن باید این ویژگی های شخصیتی را داشته باشید:

۱- مسئولیت پذیری

۲- انجام کار تیمی و ایجاد ارتباط مناسب با دیگر اعضای تیم پروازی

۳- قابلیت کنترل شرایط سخت و مدیریت زمان

۴- یک خلبان موفق باید در شرایط اضطراری قدرت ریسک پذیری بالایی داشته باشد.

۵- شغل خلبانی یکی از پر چالش ترین و پراسترس‌ترین مشاغل دنیاست، بنابراین فرد متقاضی باید از مشاغل چالش‌برانگیز لذت ببرد.

چگونه خلبان هواپیما شویم؟

خلاصه

خلبانی یکی از مشاغل چالش برانگیز و پرطرفدار دنیا است که متقاضیان بسیاری را از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند. شرایط پذیرش و تحصیل در این رشته به نسبت سایر رشته های دانشگاهی سخت است و به همین دلیل افراد بسیاری نمی توانند خلبان شوند و رویای پرواز را تا همیشه در قلب شان نگه می دارند.

در این مطلب سعی کردیم به ویژگی های لازم برای خلبان شدن بپردازیم. امیدواریم اگر از عشاق این رشته ی جذاب هستید بتوانید به زودی به رویای خود جامه عمل بپوشانید.

شما می توانید با مراجعه به سایت سفرمی برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل و تجربه ی سفری آسوده و لذت بخش اقدام کنید.

نظرات کاربران