ثبت شرکت در ترکیه

شرایط ثبت شرکت در ترکیه!

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۷

ثبت شرکت در ترکیه برای اقامت در این کشور

با توجه به شرایط ایران در منطقه و تحریم های صورت گرفته نسبت به آن، بسیاری از هم وطنان ایرانی که قصد تجارت بین المللی را دارند، به کشورهای دیگر برای ثبت شرکت و انجام امور بازرگانی مراجعه می کنند. ترکیه کشور همسایه با فرهنگی نزدیک به ایران می باشد بنابراین بدیهی است که بسیاری از تجار ایرانی به ثبت شرکت و اقامت در ترکیه علاقمند باشند. همچنین ترکیه با اتصال اروپا، آسیا و خاورمیانه به یکدیگر بازار بزرگی برای تجارت محسوب می شود.در این مقاله از سفرمی قصد داریم تا شرایط و نحوه ثبت شرکت در ترکیه را بررسی کنیم.

شرایط ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

یکی از نکات قابل توجه در ثبت شرکت در ترکیه این است که طبق قوانین ترکیه شخص غیر ترک نیازی به داشتن شریک ترک ندارد و می تواند صد درصد سهام را به صورت کاملا قانونی به نام خود ثبت کند. اما باید حسابداری شرکت خود را به یک شخص ترک بسپارد.

ثبت شرکت در ترکیه

سرمایه ثبت شرکت در ترکیه

حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه 100000 لیر ترکیه می باشد. با ثبت شرکت در ترکیه می توان اقامت 5 ساله در این کشور را گرفت. به ازای هر 40000 لیر سرمایه به یک نفر اقامت ترکیه داده می شود. به این نکته توجه کنید که برای بیشتر از 2 نفر هم زمان نمی توان درخواست اقامت داد.

انواع شرکت در ترکیه

عموما ایرانیان در ترکیه شرکت با مسئولیت محدود تاسیس می کنند به همین مراحل تاسیس این نوع از شرکت ها را توضیح می دهیم.

شرکت با مسئولیت محدود

در ترکیه با حداقل یک سهامدار و حداکثر 50 سهامدار می توان شرکت با مسئولیت محدود تاسیس کرد. میزان سود و زیان شرکت با توجه به سهم هر سهامدار مشخص می شود و سهم هر سهامدار در میزان بدهی شرکت محدود به میزان سرمایه گذاری که در شرکت کرده است می باشد و اگر شرکت ورشکسته شود طلبکار به اندازه سهام شرکت می تواند مطالبات خود را دریافت کند و از اموال شرکا چیزی دریافت نمی کند. برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود حداقل 5000 لیر ترکیه نیاز است و انتقال سهم و هر نوع تغییری نیز باید به صورت رسمی و در دفترخانه ها صورت پذیرد.

نکات امنیتی در سفر برای افراد دیابتی
ادامه مطلب

ثبت شرکت در ترکیه

شرکت های سهامی

شرکت های سهامی به دو نوع سهامی خاص و سهامی عام تقسیم می شوند. در شرکت های سهامی خاص تعداد سرمایه گذاران کمتر از 250 نفر و در شرکت های سهامی عام تعداد سرمایه گذاران بیشتر از 250 می تواند باشد. در شرکت های سهامی تمامی سهم ها به یک اندازه می باشد. البته سهامداران می توانند به هر تعدادی که می خواهند سهم خریداری کنند. میزان سود و زیان در این شرکت ها نیز محدود به میزان سهم می باشد. طبق قانون کشور ترکیه جلسات مجمع عمومی با حضور نمایندگان وزارت بازرگانی ترکیه برگزار می شود.

شرکت مختلط

در ثبت این نوع شرکت تمام سهم الشرکه و ضمانت تمام دیون بر عهده یک یا چند نفر می باشد و باقی سهامداران به اندازه سرمایه خود در شرکت سهم دارند. در مورد شرکاء ضامن دانستن این نکته که این اشخاص نمی توانند اشخاص حقوقی باشند با اهمیت است.

شرکت تضامنی

اگر قصد ثبت شرکت در ترکیه با عنوان شرکت تضامنی را دارید باید بدانید که در این نوع شرکت در صورت بروز بدهی، هر کدام از شرکاء موظف به جبران آن حتی بیشتر از دارایی شرکت می باشند.

صرافی

برای تاسیس صرافی می توانید در قالب یک شرکت سهامی عمل کنید. تاسیس این نوع شرکت با توجه به نیاز به اخذ مجوزات لازم از سازمان های سرپرست پیچیدگی هایی را دارد. در حال حاظر مجوز برای تاسیس صرافی و موسسات مالی داده نمی شود اما راه کارهایی وجود دارد که به صورت قانونی این نوع شرکت نیز ثبت گردد. قبل از اقدام به تاسیس این نوع شرکت بهتر است با وکیلی خبره مشورت کنید.

داروها و اقلام ممنوعه در ترکیه
ادامه مطلب

نکات مهم

اگر قصد ثبت شرکت و سرمایه گذاری با هدف گرفتن اقامت در کشور ترکیه را دارید باید بدانید گرفتن اقامت از طریق ثبت شرکت تجاری یکی از سخت ترین نوع گرفتن اقامت در کشورهای اروپاییست. شاید بهتر است ابتدا اقامت تحصیلی و یا اقامت با خرید ملک بگیرید و ابتدا شرایط کاری که قصد راه اندازی آن را دارید بررسی کنید تا متضرر نشوید.

ثبت شرکت در ترکیه

هزینه های جاری ثبت شرکت در ترکیه

در تاسیس شرکت در ترکیه همان طور که پیش تر گفته شد باید یک حسابدار ترک استخدام شود که این حسابدار بسته به نوع و حجم کاری که انجام میدهد حقوقی حداقل 200 دلار در ماه دریافت می کند. اگر قصد اجاره دفتر را دارید باید بدانید حداقل هزینه اجاره ماهی 300 دلار می باشد و این مبلغ با توجه به مکان دفتر میتواند به چند هزار دلار برسد. میزان مالیات 23 درصدی درماه  بر روی اجاره را نیز فراموش نکنید که هر سه ماه یک بار باید پرداخت شود. سالانه 20 درصد هزینه مالیات بر سود خالص شرکت هم باید پرداخت شود. هزینه ای در حدود 450 هزار دلار هزینه دفاتر رسمی در سال می باشد. به همه این هزینه ها، هزینه آب و برق، تلفن، اینترنت و… را اضافه کنید.

شرکت در منطقه آزاد تجاری ترکیه

در مناطق صنعتی زمین هایی با قیمت مناسب برای خرید و ایجاد سوله در اختیار افرادی که قصد ایجاد شرکت در منطقه آزاد تجاری را دارند قرار میگیرد. با ثبت شرکت در این ناحیه شما موظف به تولید کالا می باشید. با استخدام کارگر و کارمند تسهیلات ویژه ای برای ساخت سوله و معافیت مالیاتی از سوی دولت ترکیه می توانید دریافت کنید.

فرودگاه تورین ایتالیا و راه های ارتباطی آن
ادامه مطلب

ثبت شرکت در ترکیه

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در ترکیه

اگر برای ثبت شرکت در ترکیه مطمئن هستید بهتر است برای تهیه مدارک ذیل اقدام کنید:

 1. خرید و یا اجاره محل شرکت به منظور دریافت آدرس و ارائه آن برای انجام مراحل ثبت
 2. پس از دریافت آدرس برای تنظیم اساسنامه و دریافت فرم های مخصوص شرکت اقدام کنید.
 3. با مراجعه به اداره دارایی شماره مالیاتی شرکت را دریافت نمایید
 4. به دفترخانه رسمی مراجعه کنید و تاییدیه اساسنامه را بگیرید.
 5. به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت مراجعه کنید.
 6. چاپ روزنامه رسمی
 7. تاییدیه وکالت نامه و نمونه امضا را از دفترخانه رسمی بگیرید
 8. فرم اداره دارایی را تنظیم کنید و اسناد را برای بررسی و در نهایت برای تایید و بازرسی و بررسی اسناد به اداره مذکور ارایه دهید.
 9. بازدید و تایید آدرس شرکت توسط مسئولین اداره مربوطه
 10. بعد از تایید آدرس می توانید شماره مالیاتی خود را بگیرید.
 11. کارت بازرگانی خود را فعال کنید
 12. تصدیق دفاتر حسابداری
 13. برای شرکت خود حساب بانکی باز کنید
 14. حسابدار ترک خود را معرفی کنید

نظرات کاربران