آرامگاه حکیم عمر خیام

بزرگداشت حکیم عمر خیام ؛فیلسوف ایرانی

کل : 15

میانگین : 4.67

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام شاعر، منجم و فیلسوف ایرانی

عُمَر خَیّام نیشابوری (نام کامل: غیاث الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خَیّام نیشابوری) (زادهٔ ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ در نیشابور – درگذشتهٔ ۱۲ آذر ۵۱۰ در نیشابور) که خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النّیسابوری هم نامیده شده است، فیلسوف، ریاضی دان، ستاره شناس و رباعی سرای ایرانی در دورهٔ سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی اوست و لقبش حجّهالحق بوده است، ولی آوازهٔ وی بیشتر به واسطهٔ نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آن که رباعیات خیام را به اغلب زبان های زنده ترجمه نموده اند، ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است که مایهٔ شهرت بیشتر وی در مغرب زمین گردیده است.

یکی از برجسته ترین کارهای وی را می توان اصلاح گاهشماری ایران در زمان وزارت خواجه نظام الملک، که در دورهٔ سلطنت ملک شاه سلجوقی (۴۲۶ ۴۹۰ هجری قمری) بود، دانست. وی در ریاضیات، نجوم، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بود. نقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعات اش دربارهٔ اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده است. ابداع نظریه ای دربارهٔ نسبت های هم ارز با نظریهٔ اقلیدس نیز از مهم ترین کارهای اوست.

 

بزرگداشت حکیم عمر خیام

 

زندگی عمر خیام نیشابوری

حکیم عمر خیام در سدهٔ پنجم هجری قمری در نیشابور زاده شد. فقه را در میان سالی در محضر امام موفق نیشابوری آموخت؛ حدیث، تفسیر، فلسفه، حکمت و ستاره شناسی را فراگرفت. برخی نوشته اند که او فلسفه را مستقیماً از زبان یونانی فرا گرفته بود.

فستیوال لا توماتینا اسپانیا؛ جنگ گوجه ای تمام عیار
ادامه مطلب

در حدود سال ۴۴۹ (هجری قمری) تحت حمایت و سرپرستی ابوطاهر، قاضی القضات سمرقند، کتابی دربارهٔ معادله های درجهٔ سوم به زبان عربی نوشت تحت نام رساله فی البراهین علی مسائل الجبر و المقابله و از آن جا که با خواجه نظام الملک طوسی رابطه ای نیکو داشت، این کتاب را پس از نگارش به خواجه تقدیم کرد. پس از این دوران خیام به دعوت سلطان جلال الدین ملک شاه سلجوقی و وزیرش نظام الملک به اصفهان می رود تا سرپرستی رصدخانهٔ اصفهان را به عهده گیرد. او هجده سال در آن جا مقیم می شود.

به مدیریت او زیج ملکشاهی تهیه می شود و در همین سال ها (حدود ۴۵۸) طرح اصلاح تقویم را تنظیم می کند. حکیم عمر خیام گاه شمار جلالی و یا تقویم جلالی را تدوین کرد که به نام جلال الدین ملک شاه شهره است، اما پس از مرگ ملک شاه این گاه شماری کاربستی نیافت. در این دوران خیام به عنوان اختربین در دربار خدمت می کرد هرچند به اختربینی اعتقادی نداشت.

 

سفر به نیشابور

 

در همین سال ها (۴۵۶) خیام مهم ترین و تأثیرگذارترین اثر ریاضی خود را با نام رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات اقلیدس را می نویسد و در آن خطوط موازی و نظریهٔ نسبت ها را شرح می دهد. همچنین گفته می شود که خیام هنگامی که سلطان سنجر، پسر ملک شاه در کودکی به آبله گرفتار بوده وی را درمان نموده است. پس از درگذشت ملک شاه و کشته شدن نظام الملک، خیام مورد بی مهری قرار گرفت و کمک مالی به رصدخانه (زیج) قطع شد بعد از سال ۴۷۹ خیام اصفهان را به قصد اقامت در مرو که به عنوان پایتخت جدید سلجوقیان انتخاب شده بود، ترک کرد.

آیین گل غلتان نوزادان در دامغان
ادامه مطلب

احتمالاً رساله های میزان الحکم و قسطاس المستقیم را در آن جا نوشت. رسالهٔ مشکلات الحساب (مسائلی در حساب) نیز احتمالاً در همین سال ها نوشته شده است. غلامحسین مراقبی گفته است که خیام در زندگی زن نگرفت و همسر برنگزید.

 

آرامگاه خیام در نیشابور

 

آرامگاه حکیم عمر خیام

مرگ حکیم عمر خیام را میان سال های ۵۱۷ ۵۲۰ هجری قمری می دانند که در نیشابور اتفاق افتاد. گروهی از تذکره نویسان نیز وفات او را سال ۵۱۶ نوشته اند، اما پس از بررسی های لازم مشخص گردیده که تاریخ وفات وی سال ۵۱۷ هجری قمری بوده است. مقبرهٔ وی هم اکنون در شهر نیشابور، در باغی که آرامگاه امامزاده محروق در آن واقع می باشد، قرار گرفته است. برای رفتن به این آرامگاه می توانید با خرید بلیط قطار مشهد سفر خود را شروع کنید. قطار اکونومی فدک می تواند گزینه خوبی برای این سفر باشد. سفری مقرون به صرفه در بزرگداشت حکیم و فیلسوف عمر خیام.

سپس باید از مشهد با اتوبوس یا تاکسی راهی نیشابور شوید. فاصله مشهد تا نیشابور که دومین شهر پرجمعیت بعد از مشهد در استان خراسان رضوی است، بروید. این فاصله حدود 120 کیلومتر است که زمانی حدود یک ساعت و سی دقیقه است.

نظرات کاربران