فستیوال Esala Perahera ؛راز دندان مقدس بودا

کل : 11

میانگین : 4.36

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۵

رقصنده هایی با لباس های سنتی، طبل کوبی های پی در پی و عطر مست کننده ی عود ها برای فستیوال دندان مقدس بودا مهیا شده اند. تمام این ها باعث می شود احساس کنید به گردهمایی قبیله ای در صد سال قبل وارد شده اید. تنها تفاوت وجود دوربین ها است که با استفاده از آنها می توانید عکس های بسیاری بگیرید. رمان نویس و شاعر انگلیسی دی.اچ.لارنس این فستیوال را این چنین توصیف کرده است: جنب و جوش و قهقه ای ابدی، میان رژه ی فیلها.

 

آیین جشن داندان مقدس بودا

 

تاریخچه فستیوال دندان مقدس بودا

بر طبق افسانه ها حدود ۱۷۰۰ سال قبل یکی از دندانهای بودا در زمان تدفین وی دزدیده و بصورتی قاچاقی به سریلانکا برده شد. امروزه، این اثر مقدس سمبلی برای کشور سریلانکا به شمار می رود. این دندان در مقدس ترین معبد کشور یعنی دالادامالیگاوا (زیارتگاه دندان) نگهداری می شود. هر سال در شهر کندی این فستیوال بزرگ برگزار می شود.

کندی دومین شهر بزرگ سریلانکاست که نام آن در فهرست میراث فرهنگی جهان به ثبت رسیده است. این شهر تقریبا در ۱۰۰ کیلومتری فرودگاه بین المللی Colombo’s Bandaranaike قرار دارد. اتوبوس ها و قطارها بسیاری روزانه به این منطقه در رفت و آمد هستند. هر چند تاکسی نیز ارزان است. اقامتگاه ها در کندی زود پر می شوند، بنابراین حداقل از دو ماه قبل برای رزرو هتل یا اقامتگاه اقدام نمایید. همین طور اگر با تور سفر نمی کنید باید بلیط هواپیما را نیز از مدتی قبل تهیه کنید.

در شکل کنونی این جشن الهه های هندو نیز با مراسم درهم آمیخته اند. درحال حاضر مبدا چهار رژه ی جشن، معابد هندو هستند. در هر شب یک رژه برگزار می شود(مجموعا ۱۰ رژه در طول جشن) و با ادامه پیدا کردن فستیوال دسته ها طولانی تر، جمعیت بیشتر و رنگارنگتر می شوند. رژه ها پر از صحنه های تماشایی و هیجان انگیز اند. در محوطه جشن بوی دسته گلهای یاسمن، گل یاس و بخورهای پراکنده در هوا استنشاق می شود. با ضربات پی در پی طبل شما نیز به حرکت واداشته می شوید. در لذت رقاصان و فیل های آراسته به لباس های سنتی نیز مشغول حرکت هستند. هنگامی که زنجیره پوسته های شعله ور نارگیل در هوا تاب می خورند و مردانی شلاق به دست با هر ضربه تازیانه، شیاطین را از بیخ گوش تماشاچیان دور می کنند. نفس ها در سینه حبس می شوند.

بزرگداشت حکیم عمر خیام ؛فیلسوف ایرانی
ادامه مطلب

 

مراسم جشن دندان مقدس بودا

 

آشنایی با بزرگداشت دندان مقدس بودا

قطع تشریفاتی و مذهبی درخت جک فروت نشانه ی آغاز فستیوال است. پنج شب اول با عنوان Kumbal Perahera، میزبان گردهمایی های دوستانه ای در معابد و رژه هایی کوچک از>Kandy Lake است. در پنج شب آخر با عنوان Randoli Perahera، رژه ها شب به شب گسترده تر شده تا آنکه در زمان ماه کامل شاهد یکی از پرانرژیترین و پرشورترین رژه های زندگیتان خواهید بود. این مراسم به مدت زمان اجرای طولانیش مشهور است. با این حال نقطه ی اوج رژه زمانی است که Maligawa Tusker یا همان کالسکه حامل بدلی از دندان بودا وارد رژه می شود. در این لحظه تا به خود بیایید، فیلهایی ملبس به پوشش سنتی با صدای ضربه طبل ها به رقص در می آیند.

در صبح روز بعد طی مراسم water cutting درکنار رودخانه Mahaweli Ganga مرز میان پاکی و ناپاکی حالت عرفانی پیدا کرده است. سپس خدایان آبها برای پیش رو داشتن سالی نیک ستایش می شوند. مقداری از آب مقدس این مراسم در جامی نگهداری می شود. از این آب برای مراسم مذهبی کاشت درختی مورد استفاده قرار می گیرد که نمایانگر آغاز فستیوال سال آینده است.

Esala Perahera فستیوالی پرتکاپو و گاهی حتی طاقت فرساست. با این وجود یکی از بهترین نمونه ها در جهان است که نشان می دهد چگونه این جنب و جوش و شادی نه تنها محلی ها و ساکنین، بلکه طرفداران این فستیوال و هر آن کس که شانس حضور در این مراسم باستانی و دیدنی را به چنگ آورد، جذب کرده و گرد هم میاورد.

از فم تریپ چه می دانید؟
ادامه مطلب

 

فستیوال دندان مقدس

 

نکات ضروری در مورد حضور در فستیوال دندان مقدس بودا

  • محلی برای ایستادن و تماشای فستیوال: با گذشت شبهای متوالی رژه بزرگتر شده و جمعیت بیشتر می شود. برای پیدا کردن نقطه ای با چشم انداز خوب باید ۳تا ۴ ساعت زودتر به محل رژه بروید. صندلی های کنار خیابان را می توانید از خانه ها، هتل ها و یا فروشگاهها کرایه کنید. البته برای اینکه از صف کرایه کنندگان صندلی هم عقب نمانید، می بایست ۱ساعت زودتر حرکت کنید.
  • پوشش: توجه داشته باشید که افراد با لباس های باز و یا کاملا تابستانی وارد معبد نمی شوند. توصیه می شود شال یا سارونگی با خود به همراه داشته و بازو یا کمر خود را در طول فستیوال بپوشانید.
  • فاصله از جمعیت و شلوغی: بعدازظهر روز اختتامیه، جشن آخر برگزار می شود. در طول آن به دور از جمعیت و صرف انرژی زیاد می توان عکس های بسیاری گرفت.

نظرات کاربران