جشنواره گوجه در اسپانیا - گردشگری اسپانیا

فستیوال لا توماتینا اسپانیا؛ جنگ گوجه ای تمام عیار

کل : 16

میانگین : 4.69

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

جشنواره پرتاب گوجه فرنگی یا فستیوال لا توماتینا هر ساله در تاریخ ۳۱ اگوست در بونل اسپانیا برگزار می شود. این جشنواره را می توان یک جنگ تمام عیار توصیف کرد که عموم مردم با گوجه فرنگی به جان یک دیگر می افتند. هر ساله در این روز ۱۳۰۰۰۰ کیلو گوجه فرنگی به عنوان مهمات جنگی استفاده می شود. این تنها یکی از جشن های عجیب و غریب اسپانیایی ها است. در ادامه با سفرمی همراه شوید و بیشتر در مورد تاریخچه و قوانین این جنگ گوجه ای بخوانید.

 

 

فستیوال ها و جشنواره های اسپانیا

تاریخچه لا توماتینا

چه کسی اولین گوجه فرنگی سرنوشت ساز را که منجر به انقلاب پرتاب گوجه فرنگی شد، پرتاب کرد؟ در واقع هیچ کس جواب این سؤال را نمی داند. براساس محبوبترین داستانی که پشت این ماجراست در خلال جشنواره لاس جی ایگناتس ( رژه عروسکهای خیمه شب بازی غول آسای کاغذی) در سال ۱۹۴۵، مردم محلی برای جلب توجه دعوا را ه انداختند. آنها به سبدی از سبزیجات بر میخورند و شروع به پرتاب گوجه فرنگی های رسیده به یکدیگر می کنند. ناظران هم کم کم وارد ماجرا می شوند تا آنکه صحنه تبدیل به نبردی عظیم با منظره ای از میوه های پرنده می شود. کسانی که مسبب شروع این ماجرا بوده اند مجبور به پرداخت غرامت به فروشندگان گوجه فرنگی می شوند، اما این مسئله باعث متوقف شدن نبرد با گوجه فرنگی و متعاقب آن پیدایش سنتی جدید نمی شود. شاید این ماجرا شورشی بر علیه فرانکو و یا کارنوالی بوده است که از کنترل خارج شده است.

جشنواره گل لاله گچسر
ادامه مطلب

مقامات مسئول با هراس از تشدید حرکتهایی این چنینی ابتدا برای آرام کردن تنشها آن را به تصویب رساندند و سپس در دهه ۱۹۵۰ یک سری از ممنوعیتها را اعمال نمودند. در ۱۹۵۱ مردم محلی معترض به قانون زندانی شدند و اعتراضات عمومی در جهت آزادی آنها انجام گرفت. معروفترین بی توجهی به قوانین و ممنوعیتهای پرتاب گوجه فرنگی به سال ۱۹۵۷ باز می گردد که طرفداران یک مراسم تشییع جنازه ساختگی برای گوجه فرنگی برپا کردند که تمام ویژگیهای مراسمهای این چنینی همچون تابوت و صفوف عزاداران را داشت. بعد از ۱۹۵۷ دولت محلی تصمیم گرفت که با مردم کنار بیاید و با وضع اندک قوانینی این سنت عجیب و غریب را بپذیرد.

اگر چه گوجه فرنگی در مرکز این فستیوال قرار دارد ولی یک هفته فستیوال در نهایت به رویارویی نهایی منتهی می شود. این مراسم شامل گرامیداشت قدیسان حامی بونل، مریم باکره و سنت لوئیس برتراند و همچنین رژه های خیابانی، موسیقی و آتش بازی به سبک اسپانیایی می باشد. برای افزایش قدرت در نزاع قریب الوقوع، یک غذای حماسی (پائلا، paella در ظرف نمادین والنسیایی پر از برنج، غذاهای دریایی، زعفران و روغن زیتون در آستانه نبرد و در نمایشی سرو می شود.

 

جشنواره پرتاب گوجه اسپانیا

 

جشنواره پرتاب گوجه فرنگی، صحنه نمایش

امروزه این جشنواره بی قید و بند معیارهایی دارد. برگزارکنندگان فستیوال لا توماتینا به دنبال رشد و پرورش انواع مختلف گوجه فرنگی های نامطبوع تنها برای استفاده در این جشنواره هستند. جشن حدود ساعت ده صبح آغاز می شود و شرکت کنندگان برای گرفتن ران خوکی که بر فراز تیرکی چرب قرار گرفته است با هم مسابقه می دهند. تماشاچیان در خیابان شلنگهای آبی را در دست دارند در حالی که همزمان می رقصند و آواز می خوانند. وقتی که ناقوس کلیسا در ظهر بصدا در می آید، کامیونهای پر از گوجه فرنگی وارد شهر می شوند در حالیکه با آواز گوجه، گوجه مراسم را به اوج می رسانند.

مفاد ۷ گانه تفاهم نامه گردشگری ایران و چین
ادامه مطلب

سپس با شلیک گلوله ای مراسم اصلی آغاز می شود که در واقع چراغ سبزی برای خرد کردن گوجه ها و شروع حمله به شرکت کنندگان حاضر در مسابقه است. تکنیک شما هرچه که باشد بعد از مدتی تسلیم خواهید شد و احساس و ظاهرمتفاوتی را تجربه خواهید کرد. نزدیک به یک ساعت بعد بمب افکن های گوجه فرنگی در جاده پیچ و تابدار سالسا، جایی که دیگر هیچ گوجه فرنگی سالمی پیدا نمی شود شروع به بازی می کنند. شلیک دوم نشانه پایان نبرد است.

سپس نوبت به پاکسازی می رسد. در همه جا ماشینهای آتش نشانی را می بینید که با آب خیابانها را تمیز و دیوارها را سفید می کنند و تی شرتهایی را که شبیه آثار هنری عصر جدید و یا نشان از قتل عامی در میدان نبرد دارند را جمع می کنند. شرکت کنندگان به سمت دوشهای موقت می روند تا آثار گوجه فرنگی های آبدار را ازپوست و دیگر اعضای بدنشان پاک کنند. همانقدر که مراسم هالی هندوستان پر از رنگ است، مراسم پرتاب گوجه فرنگی به فرهنگ روستایی اسپانیا نزدیک است.

قوانین بازی فستیوال لا توماتینا

اگر به قصد شرکت در این جشنواره می خواهید راهی اسپانیا شوید بهتر است قبل از هر چیز از قوانین این فستیوال آگاه شوید.

۱٫ برای جلوگیری از صدمه دیدن شرکت کنندگان، گوجه فرنگی ها باید پیش از مسابقه له شوند.

۲٫ بجز گوجه فرنگی، شرکت کنندگان مجاز به استفاده از مواد دیگر برای پرتاب کردن نیستند.

۳٫ شرکت کنندگان باید راه را برای عبور کامیونها و تریلی ها باز کنند.

اکسپو 2020 دبی
ادامه مطلب

۴٫ شرکت کنندگان باید در طول مراسم تی شرت بپوشند.

۵٫ هیچ گوجه فرنگی ای نباید پس از شلیک دوم پرتاب شود.

نظرات کاربران