آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی؛ بنای تاریخی عصر صفویه

کل : 2

میانگین : 3

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۸ فروردین ۱۳۹۷

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی واقع در میان مزارع سبز چای و در دامنه ی کوه شمال ایران است. آرامگاه شیخ زاهد گیلانی که در شهرستان لاهیجان و روستای شیخ انور قرار دارد، با نام بقعه ی شیخ انور نیز شناخته می شود. با خرید بلیط اتوبوس به مقصد گیلان، می توانید از این آرامگاه و دیگر دیدنی های ناحیه، بازدید نمایید. در ادامه به معرفی آرامگاه شیخ زاهد گیلانی می پردازیم. با سفرمی همراه باشید…

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

تاریخچه آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

شیخ زاهد گیلانی یکی از صوفیان بزرگ ایران بود که در اصل تاج الدین ابراهیم کردی سنجابی نام داشت. بقعه ی شیخ زاهد گیلانی در استان گیلان، 3 کیلومتری لاهیجان، روستای شیخ انور قرار دارد. قدمت آرامگاه شیخ زاهد گیلانی به اواخر سده ی 9 هجری قمری باز می گردد و در تاریخ 5 دی 1347 در فهرست آثار ملی  ایران به ثبت رسید.

شیخ زاهد در سال 700 قمری دار فانی را وداع گفت و وی را در حوالی سیاهورود، غرب گیلان دفن نمودند. بر مبنای برخی روایات سلطان حیدر صفوی در سال 892 قمری خوابی می بیند و به همین دلیل دستور احداث این بنا را صادر کرده و جسد شیخ زاهد را به آن انتقال می دهد.

اما با توجه به اینکه کتیبه ای برای تائید دفن شیخ زاهد گیلانی در این بقعه وجود ندارد محققان بر این باورند که جسد وی هنوز در روستای سیاهورود است.

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

معماری بنای آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

بنای بقعه دارای دو اتاق به اشکال مستطیل و مربع و ایوانی دراز است. کاشی کاری هفت رنگ عصر قاجار ازاره دیوار ایوان ها را مزین نموده و چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده اند. گنبد به این علت که بارندگی در استان گیلان زیاد است، به منظور سرازیر شدن آب باران با سرعت بنای بقعه را هرمی شکل و با هشت ترک احداث کرده اند. کاشی کاری آن نیز به رنگ های زرد و آبی، سفید و سیاه و طرح های سنتی می باشد و اطراف بنا و گنبد آن پوشش سفالی دارد. ترکیب این طرح و رنگ ها نمایی چشم نواز از بقعه ی این جاذبه گردشگری تاریخی ایجاد نموده است.

سفر به اعماق تاریخ با اقامت در هتل سرای عامری های کاشان
ادامه مطلب

بقعه شیخ زاهد گیلانی

اگر مسیرتان به استان گیلان افتاد فراموش نکنید از بنای تاریخی متعلق به عصر صفویه، از این جاذبه گردشگری تاریخی، در لاهیجان دیدن کنید. به جز این ها لاهیچان دیدنی های بسیار دیگری نیز دارد که هر یک از شما زمان زیادی را خواهد گرفت. طبیعت زنده و آب و هوای مجذوب کننده این خطه نیز در جای خود بی بدیل بوده و به شکلی در این نقطه از کشور دامن گیرتان خواهد کرد.

در سفرمی می توانید انواع تورهای مسافرتی داخلی را دنبال کرده و مقصد گردشگری مورد نظر خود را از میان آن ها برگزینید.

نظرات کاربران