ابرماه سال در کنار ماه گرفتگی در آسمان

ابرماه سال در کنار ماه گرفتگی در آسمان

کل : 2

میانگین : 5

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۱ بهمن ۱۳۹۶

ماه گرفتگی در آسمان

امشب (11 بهمن 1396) همزمان شاهد 3 رویداد “ماه کامل آبی“، “ابر ماه” و “ماه گرفتگی” خواهیم بود. این 3 رویداد برای تمام ساکنان زمین قابل مشاهده خواهد بود.

به نقل از گزارش ایسنا، در شامگاه ۱۱ بهمن‌، ماه در نزدیکترین فاصله خود به زمین می‌رسد و در کنار آن شاهد ماه‌ گرفتگی هستیم. امشب در تقویم فعالیت‌های علمی کاربردی به عنوان یک روز خاص ثبت می‌شود. به گزارش ایسنا به نقل از مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، “در این روز ماه کامل در شرایطی طلوع می‌کند که نه تنها به زمین نزدیک می‌شود و یک “ابر ماه” است، بلکه دومین ماه بدر در یک ماه میلادی می باشد.” با وجود ماه گرفتگی کامل، “ماه آبی” (Blue Moon)، به صورت کامل در شامگاه این روز نمایان خواهد شد.

در ادامه ی این خبر با سفرمی همراه باشید…

ابرماه سال در کنار ماه گرفتگی در آسمان

عتیقی توضیح داد: “کره ماه در ساعت ۱۲ و ۲۸ دقیقه روز سه‌شنبه، ۱۰ بهمن به کمترین فاصله خود با زمین می‌رسد و در فاصله ۳۵۸ هزار و ۹۹۴ کیلومتری زمین قرار خواهد داشت. از آنجایی که در شامگاه ۱۱ بهمن، ماه کامل در وضعیتی طلوع می‌کند که کمترین فاصله با زمین را از روز گذشته داشته است، در نتیجه با ابرماهی مواجه هستیم که این ابر ماه سومین و آخرین ابرماه سال ۹۶ و دومین ابرماه سال ۲۰۱۸ است.”

به نقل از مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با ایسنا: “بومیان آمریکا در صورت وجود دو ماه کامل در یک ماه میلادی به دومین ماه بدر “ماه آبی” می‌گویند. با توجه به فازهای ماه و شرایط تقویم میلادی، هر دو و هفت دهم سال یک بار ماه آبی می‌تواند تکرار شود و با توجه به اینکه در روزهای اول و سی‌ویکم ژانویه ۲۰۱۸ دو ماه کامل داشته و داریم، به ابرماه ۱۱ بهمن ماه امسال “ابر ماه آبی” می‌گویند.”

مناطق دیدنی مالدیو
ادامه مطلب

ابرماه سال در کنار ماه گرفتگی در آسمان

 

ماه‌ گرفتگی در آسمان ۱۱ بهمن

به گزارش ایسنا با استناد بر اظهارات عتیقی: “نکته جالب دیگر ماه کامل در شامگاه روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه این است که بعد از ۲ سال مردم ایران شاهد یک ماه گرفتگی کامل خواهند بود. این ماه گرفتگی متعلق به ساروس (دوره) ۱۲۴ و چهل و نهمین گرفت از ۷۴ گرفت این دوره است.”

به گفته ی این محقق حوزه نجومی، ماه در گرفت کلی به مدت یک ساعت و ۱۶ دقیقه در سایه زمین خواهد بود و با توجه به اینکه خورشید منبع نوری پراکنده محسوب می‌شود، در پشت زمین دو مخروط وجود دارد که یکی مخروط نیمسایه و دیگری مخروط سایه است، ماه در داخل مخروط نیمسایه قرار می‌گیرد و ماه در زمان خسوف به ناچار باید از میان این دو مخروط عبور کند.

عتیقی خاطر نشان کرد: “از سوی دیگر شکست نور خورشید در جو زمین و قرار داشتن نور قرمز خورشید در مخروط سایه، عاملی خواهد شد تا ماه در گرفت کامل به رنگ سرخ دیده شود، از این رو به آن “ماه خونین”(Blood Moon) گفته می‌شود.”

ابرماه سال در کنار ماه گرفتگی در آسمان

 

۳ پدیده نجومی در یک شب

به نقل از ایسنا عتیقی افزود: “در شامگاه ۱۱ بهمن ۳ واقعه ی هم زمان از قبیل “ماه کامل آبی”، “ابر ماه” و “ماه گرفتگی” کلی را شاهد هستیم و تمام ساکنان زمین که در وضعیت شب قرار داشته باشند، این وقایع را مشاهده خواهند کرد.

این رویداد Super Blue Moon Eclipse نامیده می شود و بعد از گذشت ۱۵۰ سال (یک و نیم قرن) این اولین “ماه آبی” است که برای برخی از ساکنان زمین در وضعیت گرفت قرار می‌گیرد. هرچند که در روز ۹ دی سال ۱۳۶۱ نیز ابرماهی با این شرایط در وضعیت خسوف قرار داشت، ولی برخی از ساکنان زمین از جمله ایران قادر به مشاهده آن واقعه نبودند که دلیل آن نیز زمان قرار گرفتن ماه در آسمان بوده است.”

پیست اسکی بین المللی آبعلی
ادامه مطلب

ابرماه سال در کنار ماه گرفتگی در آسمان

به گفته ی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران:

با توجه به اختلاف ساعت میان کشورهای مختلف جهان برخی از شهرها در روز اول فوریه برابر با ۱۲ بهمن، ماه کامل را مشاهده می‌کنند، بنابراین ماه کامل در آن مقاصد “ماه کامل آبی” محسوب نمی‌شود؛ از قبیل شهر ملبورن استرالیا.

در وضعیت ابر ماه، کره ماه حداکثر ۱۴ درصد بزرگتر و ۳۰ درصد درخشان‌تر از دیگر ماه‌های بدر خواهد بود. نکته جالب در سال ۹۶ این بود که در ۳ ماه متوالی آذر، دی و بهمن شاهد ۳ ابرماه بوده و هستیم.

نظرات کاربران