القاب شهرهای ایران

هر شهر ایران به چه چیزی مشهور است؟

کل : 10

میانگین : 4.6

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۴ شهریور ۱۴۰۰

ایران کشور چهار فصلی است و هر گوشه آن آب و هوا و اقلیم خاص خود را دارد. از نظر فرهنگ و قدمت نیز شهرهای ایران تاریخ غنی دارند. به همین دلیل هر شهر به چیزی شهرت دارد. شهری به خانه‌های خشت و گلی‌اش معروف است و شهری هم به پسته‌هایش شهرت دارد. بعضی از القاب شهرهای ایران بیشتر شنیده شده‌اند و بعضی کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. در ادامه با ما باشید تا ببینید هر شهر ایران به چه چیزی مشهور است؟

رشت، شهر باران

شهر رشت به باران‌هایش معروف است. این شهر در طول سال معمولا بارانی است و باران تند و بدون وقفه‌ای دارد. به همین دلیل به آن شهر باران‌ می‌گویند. بعضی‌ها نیز آن را به شهر باران‌های نقره‌ای‌ می‌شناسند. رشت بزرگ‌‌ترین کلان شهر منطقه شمال ایران است. استان گیلان جزو مناطق توریست پذیر ایران است و رشت از نظر گردشگری رتبه سوم را میان شهرهای دیگر دارد.

 

شهر رشت ملقب به شهر باران

 

بندر انزلی، شهر نیلوفرهای آبی

بندر انزلی نیز شهری شمالی است که در استان گیلان قرار دارد. معروف‌‌ترین جاذبه گردشگری این شهر تالاب انزلی است. در حال حاضر تالاب انزلی یکی از مهم‌‌ترین زیستگاه‌های طبیعی ایران است. این تالاب وسعت زیادی دارد و انزلی را به دو بخش تقسیم کرده است. شهرت این تالاب به گل‌های نیلوفرش است. گل‌هایی شناور روی آب که از اواخر خرداد تا اواسط شهریور دیده‌ می‌شوند، یکی از زیبایی‌های این تالاب هستند.

سرعین، شهر چشمه‌های آب گرم

سرعین به چشمه‌های آب گرمش شهرت دارد. این شهر در اردبیل قرار دارد و یکی از مهم‌‌ترین مناطق گردشگری آن است. سرعین چندین چشمه آب گرم دارد که گفته‌ می‌شود برای کاهش درد مفاصل، رماتیسم، اعصاب و … بسیار خوب است.

جاذبه ها و رویدادهای گرشگری بدروم
ادامه مطلب

قائنات، شهر زعفران

از بین القاب شهرهای ایران، لقب پایتخت طلای سرخ به قائنات نسبت داده‌ می‌شود. همین طور به آن پایتخت زعفران جهان هم‌ می‌گویند. این شهر در استان خراسان جنوبی قرار دارد و یکی از اصلی‌‌ترین تولیدکنندگان زعفران کشور است.

 

شهر زعفران ایران، قائنات - القاب شهرهای ایران

 

تبریز، شهر اولین‌ها

در بین القاب شهرهای ایران، تبریز یکی از شناخته شده‌‌ترین‌ها است. تبریز را به عنوان شهر اولین‌ها‌ می‌شناسند. تبریز فراز و نشیب‌های زیادی داشته و مدت طولانی نیز پایتخت ایران بوده است. ساخت اولین مدرسه نابینایان و ناشنوایان، سینما سولی اولین سینما ایران، اولین عمل قلب باز، اولین انجمن زنان ایران، اولین شهرداری ایران و خلاصه بسیاری از اولین بارها باعث شده تا این لقب را به آن بدهند.

کاشان، شهر فرش

کاشان یکی از زیباترین شهرهای ایران است. شهری که هم به خانه‌های تاریخی‌اش و هم به صنعت فرشبافی‌اش شهرت دارد. کاشان را پایتخت فرش ماشینی جهان‌ می‌نامند. این لقب به دلیل کیفیت فرش‌های ماشینی و تنوع آن‌ها است. از طرفی خانه‌های تاریخی این شهر شهرت زیادی دارند. بعضی از این خانه‌ها به هتل تبدیل شده‌اند. در طول سال گردشگران زیادی تنها برای بازدید و اقامت در این خانه‌ها راهی کاشان‌ می‌شوند.

اصفهان، شهر نصف جهان

در میان القاب شهرهای ایران، قطعا لقب اصفهان را شنیده‌اید. شهری که به نصف جهان شهرت دارد. اصفهان، نصف جهان، شهر گنبدهای فیروزه‌ای یکی از پر جاذبه‌‌ترین شهرهای ایران است. به قدری جاذبه دارد که قطعا با یک بار سفر موفق نمی‌شوید کل شهر را بگردید. تور اصفهان یکی از پرطرفدارترین و مهم‌‌ترین تورهای گردشگری داخلی است.

لوکس ترین هتل های فرودگاهی؛ 2018
ادامه مطلب

 

نصف جهان، لقب شهر اصفهان

 

دامغان، شهر صد دروازه

دامغان یکی از شهرهای تاریخی و کهن ایران است. این شهر قدیمی‌‌ترین مسجد ایران را دارد. این شهر بیش از چند دروازه قدیمی دارد و به همین دلیل به آن شهر صد دروازه‌ می‌گویند.

چابهار، شهر همیشه بهار

چابهار به شهر همیشه بهار شناخته‌ می‌شود. حتی گفته‌ می‌شود نام چابهار از چهاربهار گرفته شده است. یعنی شهری که هر چهار فصل آن بهار است. این یکی از زیباترین القاب شهرهای ایران است. چابهار در سیستان و بلوچستان قرار دارد و یکی از منحصر به فردترین تالاب‌های ایران را دارد. تالاب لیپار که به تالاب صورتی هم شهرت دارد یکی از زیباترین مناطق این استان است.

شیراز، شهر بهار نارنج

شیراز به شهر بهارنارنج‌ها شناخته‌ می‌شود. این شهر از نظر تاریخی قدمت طولانی دارد و یکی از مهم‌‌ترین جاذبه‌های تاریخی ایران یعنی تخت جمشید نیز در این شهر قرار دارد. شیراز به شکوفه‌های بهارنارنجش شهرت دارد. اگر در فصل بهار به این شهر سفر کنید حتما عطر بهارنارنج را در کوچه و خیابان‌های این شهر حس‌ می‌کنید. تور شیراز در فصل بهار طرفداران زیادی دارد.

 

شیراز شهر باغ های بهارنارنج

رفسنجان، شهر پسته

شهر پسته، شهر طلای سبز از معروف‌‌ترین القاب شهرهای ایران است که به شهر رفسنجان نسبت داده‌ می‌شود. این شهر یکی از قطب‌های مهم در تولید پسته کشور است. انواع با کیفیت و درجه یک پسته هم برای مصرف داخلی و هم برای صادرات را در این شهر‌ می‌توانید پیدا کنید.

یزد، شهر بادگیرها

شهر بادگیرها، لقب شهر یزد است. این شهر در منطقه کویری قرار دارد و در گذشته به دلیل آب و هوای گرمش تمام خانه‌ها بادگیر داشتند. بادگیرها هوای داغ و گرم این منطقه را به نسیمی خنک تبدیل می‌کردند. در حال حاضر نیز این شهر بیشترین بادگیرهای جهان را دارد. بلندترین بادگیر جهان نیز در باغ دولت آباد یزد قرار دارد. قدمت این بادگیر به 270 سال پیش یعنی دوران زندیه باز می‌گردد.

نظرات کاربران