باتومی گرجستان؛ مروارید دریای سیاه

کل : 2

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۳ شهریور ۱۳۹۵

باتومی گرجستان

باتومی گرجستان که اغلب “مروارید دریای سیاه” نامیده می شود، در جمهوری خودمختار Adjara واقع شده است. معماران اروپایی پروژه های بسیاری را در باتومی (در اوایل قرن بیستم) به مرحله اجرا درآوردند و امروزه این شهر همچنان به‌عنوان قطب ابداعات معماری به‌شمار می رود.

 

باتومی

 

اطلاعات کلی در مورد باتومی

استان Adjara یکی از زیباترین مناطق در جنوب غرب کشور گرجستان در امتداد خط ساحلی دریای سیاه است. Adjara در قسمت جنوبی با کشور ترکیه هم مرز است.
بازدیدکنندگان Adjara همواره طبیعت بکر و دست نخورده ی آن را می ستایند و این منطقه همواره برای گردشگران طرفدار محیط زیست جذاب بوده است.

۱. سواحل Adjara

در Adjara سواحل زیبا و پرمنظره ی باتومی از قبیل: , Kvariati, Sarpi, Gonio, Tsikhisdziri, Mtsvane Kontskhiو Kobuleti وجود دارند. در تابستان این سواحل پر از گردشگرانی می شود که به‌دنبال گذراندن تعطیلات خود و لذت بردن از آن‌ها هستند شهرهای ساحلی در Adjara مملو از زیرساخت‌های توسعه یافته و هوای تازه و پاک است.

 
Beaches-of-Adjara

 

۲. باتومی قدیم

 
باتومی یکی از قدیمی ترین شهرهای گرجستان است که در قرن هشتم بنا شد، اما سکونتگاه اولیه با نام Batus در قرن چهارم قبل از میلاد بنا نهاده شده است. گذشته ی تاریخی جالب باتومی به‌طور قابل توجهی بر تنوع معماری شهر تاثیرگذار بوده است. تعدادی از پروژه ها در طول دوره ی Porto Franco توسط معماران اروپایی به‌اتمام رسیده اند. تاریخی‌ترین قسمت باتومی قدیم میان بندر و بلوار ساحلی گسترش یافته و در آن بالکن ها و نماهای ساختمانی توجه همگان را به‌خود جلب می کنند.

 
باتومی قدیم

 

باتومی قدیم

 

۳. بلوار ساحلی باتومی

 
ساخت پیاده رو ساحلی هفت کیلومتری در سال ۱۸۸۱ توسط باغبان معروف Prussian و معمار و متخصص ساخت مناظر طبیعی رسلر آغاز شد. دو سال پس از شروع پروژه، رسلر فوت کرد و معمار فرانسوی مایکل دالفونز ساخت بلوار را به‌اتمام رساند. اخیرا یک معمار اسپانیایی بنای جدید و مدرنی را به بلوار اضافه کرده است. خط ساحلی بلوار مملو از خانه های ییلاقی، کافه ها- لژها، رستوران‌ها، وسایل سرگرمی برای کودکان، نیمکت ها، مجسمه ها و فواره های رقصان است که آن را بسیار زیبا ساخته و تبدیل به یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری کرده است.

جاذبه های مکزیک که شگفت زده تان می کند!
ادامه مطلب

 
بلوار ساحلی باتومی

 

۴. باغ گیاه شناسی باتومی

 
این باغ دارای گسترده ترین گونه‌های گیاهی است که در سال ۱۹۱۲ توسط جغرافیدان و گیاه‌شناس برجسته آندری کراسنوف بنا شد. وسعت این باغ ۱۱ هکتار بوده و شامل گونه هایی از ۹ ناحیه ی گیاهی- جغرافیایی است که عبارتند از: آسیای شرقی، نیوزیلند، آمریکای جنوبی، هیمالیا، مکزیک، استرالیا، مدیترانه و مناطق استوایی و گرمسیری قفقاز. گردشگران می توانند با اجارهء کالسکه و یا پیاده در این باغ به گردش بپردازند.

 
باغ گیاه شناسی باتومی

 

باغ گیاه شناسی باتومی

 

۵. دولفیناریوم باتومی

 
این دولفیناریوم، واقع در پارک ۶th of May ، یکی از پربازدیدترین مقاصد گردشگری در باتومی است. نمایش مقرون به‌صرفه و بسیار سرگرم کننده ای از دولفین ها به زبان انگلیسی، روسی و گرجی برگزار می شود. با توجه به آغاز ساخت این بنا در سال ۱۸۸۱ این پارک یکی از قدیمی ترین پارک‌های ملی و عمومی گرجستان است. این پارک علاوه بر دولفیناریوم یک آکواریوم ماهی، باغ وحش و سرگرمی هایی برای کودکان دارد. همچنین بلیط هایی برای تور آرامش بخش در قایق در جزیره Nurigeli نیز به‌فروش می رسد.

 
دولفیناریوم

 

دولفیناریم

 

۶. میدان Piazza باتومی

 
میدان Piazza یکی از زیباترین میادین در گرجستان است. چندین هتل، کافه و رستوران در این میدان وجود دارد. این میدان در طول زمان کوتاهی به یک مرکز برگزاری مراسمات سرگرم کننده ی بین المللی معروف تبدیل شد. کنسرت‌های خوانندگان معروف گرجی و خارجی از جمله Placido Domingo ، Chris Botti, Sting, Macy Grey, Michel Legrand Tamar Gverdtsiteli در این میدان برگزار شده است.

 
Piazza-Batumi

خریدی لوکس در مراکز خرید سن پترزبورگ
ادامه مطلب

 

Piazza-Batumi

 

۷. مرکز سرگرمی Argo و ماشین کابلی باتومی

ماشین های کابلی اسکله باتومی را به مرکز سرگرمی Argo واقع در کوه Anuria، ۲۵۰ متر بالاتر از سطح دریا مرتبط می سازد. نمای چشمگیری از شهر، دریای سیاه و کوه‌های اطراف در این مجموعه قابل مشاهده است. این مرکز شامل رستوران‌ها، کافه ها، مغازه های خرده فروشی، سالن هایی در فضای باز و تراس‌های سرپوشیده است.

 
Argo-Entertainment-Center-and-Batumi-Cable-Car2

 

Argo-Entertainment-Center-and-Batumi-Cable-Car

 

۸. قلعه باستانی گونیو آپاپساروس

 
این قلعه در ۱۲ کیلومتری کرانه ی سمت چپی رودخانه Chorokhi واقع شده است و یکی از قدیمی ترین سکونتگاه‌های گرجستان در اطراف این قلعه می باشد. گونیوآپاپساروس در امتداد خط ساحلی قسمت شرقی دریای سیاه به‌دلیل موقعیت راهبردی خود در ابتدا به قلعه ی پشتیبانی برای رومی ها و بعدها برای بیزانسی ها و عثمانی ها تبدیل شد.

بدین ترتیب، این دژ چندین لایه دارد: لایه ی رومی ها ( سال سوم و چهارم قبل از میلاد)، لایه ی بیزانسی ها ( ششم تا هفتم بعد از میلاد) و لایه ی عثمانی ها ( قرن شانزدهم پس از میلاد). در تاریخچه ی قلعه باستانی گونیو آپاپساروس به افسانه ی اسطوره ای جیسون و آروگانتها اشاره شده است. بر اساس افسانه ها، پادشاه آئیتس پسر خود آپساراس را دفن کرد؛ آپساراس در حالی توسط جیسون کشت شد که به گونیو فرار کرده بود. به نقل برخی منابع ماتیاس یکی از دوازده شاگرد عیسی مسیح نیز در این مکان دفن شده است. موزه ای هم در درون قلعه وجود دارد.

 
Gonio-Apsaros-Fortress1

 

Gonio-Apsaros-Fortress

 

قلعه باستانی گونیو

 

۹. آبشار Makhuntseti

 
این آبشار در نزدیکی شهر کدا در ارتفاع ۳۳۵ متری از سطح دریا قرار دارد. در نزدیکی آبشار چندین محل پیکنیک برای گردشگران ایجاد شده است. هنگام بازدید از این آبشار می توانید از سایر جاذبه های گردشگری این منطقه از جمله پل باستانی سنگی و کمانی Makhuntseti ، و خانه های Adjarian در سرتاسر کدا نیز دیدن نمایید.

شهر لیما کجاست و چه دیدنی هایی دارد؟
ادامه مطلب

 

batumi

 

۱۰. صومعه Skhalta

 
این صومعه در بخش خیولو بلندترین ناحیه ی کوهستانی در Adjara قرار دارد. ساختمان اصلی در این مجتمع کلیسای Skhalta ویرجین است. این کلیسا ساختمانی سالن مانند و تک شبستانی است. با توجه به خصوصیات سبکی و هنری این صومعه، زمان ساخت آن به اواسط قرن سیزدهم بر می‌گردد. نقاشی های دیواری برجسته ی این مجتمع در قرن چهاردهم و پانزدهم رسم شده اند.

 
Skhalta صومعه

نظرات کاربران