با پاسپورت ایرانی به کدام کشورها بدون ویزا می توانیم سفر کنیم؟

با پاسپورت ایرانی به کدام کشورها سفر کنیم؟

کل : 7

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

پاسپورت یک سند رسمی جهت تایید هویت و تابعیت اشخاص است که در سطح بین المللی شناخته شده و دارای ارزش و اعتبار بالایی است. به عبارتی اولین قدم برای سفر به دیگر کشورها داشتن پاسپورت یا همان گذرنامه است. بدون داشتن پاسپورت حتی نمی‌توانید بلیط هواپیما خارجی را خریداری کنید، چون حتما هنگام خرید بلیط از شما شماره پاسپورت می‌خواهند. فقط به وسیله پاسپورت ایرانی است که دولت کشور مورد نظرتان هویت شما را می‌شناسد و به شما اجازه ورود به خاکش را می‌دهد. باید توجه داشته ‌باشید که با توجه به موقعیت اجتماعی و هدف از سفر به خارج از کشور پاسپورت‌های مختلفی صادر می‌شود.

اما داشتن پاسپورت تنها شرط برای سفرهای خارجی نیست. در واقع پاسپورت تنها قدم اول است. بعد از آن باید برای ورود به خاک کشور مقصد ویزا داشته باشید. این موضوع استثناعاتی نیز دارد. بعضی از کشورها برای پذیرش گردشگران ایرانی نیازی به ویزا ندارند و تنها با داشتن پاسپورت می‌توانید سفر خود را آغاز کنید.

 

گذرنامه ایرانی

 

مراحل دریافت پاسپورت ایرانی

طبیعتا برای اخذ پاسپورت ایرانی پس از مراجعه به پلیس 10+ باید مراحل قانونی آن را انجام دهید. چنانچه قصد دارید اولین گذرنامه‌تان را تهیه کنید، بهتر است قبل از اقدام نسبت به مدارک مورد نیاز اطلاعاتی جمع آوری کنید.

شناسنامه: قبل از هر چیز از به همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی خود مطمئن شوید.

یک قطعه عکس: باید جهت انداختن یک عکس 6*4 اقدام نمایید. یادتان باشد که عکس 6*4 شما باید رنگی و به دور از هرگونه لوازم اضافی باشد . به بیان واضح‌تر اگر آقا هستید باید از داشتن هرگونه وسایل اضافی مثل عینک، کلاه و مواردی از این دست بپرهیزید. ضمنا موهایتان باید در ساده‌ترین و مرتب‌ترین حالت خود باشد. به نحوی که گوش‌هایتان در عکس پیدا باشد در غیر این صورت عکستان مورد تایید قرار نمی‌گیرد. خانم‌ها نیز باید با حجاب کامل و بدون کوچک‌ترین آرایشی برای انداختن عکس حاضر شوند. توجه داشته‌باشید دخترانی که بیشتر از 6 سال سن دارند هم باید با حجاب کامل عکس بگیرند.

چگونه از فرودگاه پوکت به مرکز شهر برویم؟
ادامه مطلب

اجازه محضری: فراموش نکنید افرادی که کمتر از 18 سال سن دارند، نیاز به اجازه محضری پدر یا قیم خود خواهند داشت. همچنین زنان متاهل هم باید از همسرشان اجازه محضری بگیرند و در صورتی که همسرشان فوت کرده باشد، لازم است شناسنامه باطل شده همسر خود را به همراه داشته ‌باشند. ضمنا ارائه اصل طلاق نامه برای زنانی که طلاق گرفته‌اند، ضروری است.

عکس‌دار بودن شناسنامه: افرادی که بیشتر از 15 سال سن دارند برای اخذ پاسپورت ایرانی باید شناسنامه عکس‌دار ارائه دهند.

کارت پایان خدمت: آقایانی که دوره خدمت خود را به پایان رسانده‌اند و یا بنا به هر دلیلی معاف شده‌اند، باید کارت پایان خدمت یا کارت معافیت خود را به همراه داشته‌ باشند.

اعتبار پاسپورت ایرانی

اگر نگاهی به جدول قدرتمندترین پاسپورت های دنیا در سال 2019 بیاندازید، متوجه می‌شوید که ایران رتبه 89 را دارد. دارندگان این پاسپورت تنها به 42 کشور می‌توانند سفر کنند. از این رو می‌توان گفت که ایران بر اساس این جدول در قسمت‌های انتهایی قرار گرفته ‌است. ژاپن در رتبه اول قدرتمندترین پاسپورت جهان است. افغانستان با جایگاه 116 ضعیف ترین پاسپورت جهان را دارد.

 

سفر بدون ویزا برای ایرانیان

 

کشورهایی که با پاسپورت ایرانی و بدون نیاز به ویزا می‌توان به آن‌ها سفر کرد

شاید تصور کنید که برای سفر به کشورهای مختلف باید ویزای آن کشور را داشته‌ باشید در غیر این صورت اجازه ورود به کشور مورد نظرتان را نخواهید داشت. بله این موضوع در رابطه با بسیاری از کشورها درست است. اما در این میان هستند کشورهایی هستند که بدون نیاز به ویزا هم می‌توان به آنها سفر کرد. البته تنها برای سفرهای توریستی می‌توانید بدون ویزا وارد این کشورها شوید.

جاذبه های گردشگری نوظهور جهان
ادامه مطلب

درواقع چنانچه بین دو کشور توافق‌هایی صورت بگیرد، شهروندانشان برای رفت و آمد بین این دو کشور به ویزا نیازی نخواهند داشت. البته برخی از کشورها هم ویزای فرودگاهی صادر می‌کنند. یعنی افراد پس از رسیدن به کشور مقصد به محض پر کردن فرم مربوطه و پرداخت مبلغ مورد انتظار ویزا دریافت می‌کنند.

به طور کلی کشورهای زیادی هستند که ایرانیان می‌توانند بدون اخذ ویزا به آنها سفر کنند. مثلا ترکیه جزو کشورهایی است که برای ورود به آن نیاز به ویزا نبوده و هر ساله افراد زیادی برای تفریح و گشت و گذار به این کشور سفر می‌کنند.

البته نباید فراموش کرد مدت زمان حضور در کشورهای بدون ویزا محدود است. چنانچه قصد کار، تحصیل، اقامت یا حتی طولانی کردن سفر خود را داشته‌باشید، باید اقدام به اخذ ویزا کنید. به عنوان مثال در کشور ترکیه مدت زمانی که می‌توانید اوقات خود را بدون ویزا در آن سپری کنید تنها 3 ماه بوده است. در صورتی که مایل باشید دیرتر به کشورتان برگردید، حتما باید ویزا تهیه کنید. بد نیست بدانید که قرارداد رفت و آمد آزادانه به این دو کشور قرادادی است که سالها قبل یعنی در زمان حکومت آتاتورک و رضا شاه منعقد شده‌ و تا به امروز پابرجا مانده است.

لیست کشورهایی که سفر به آن‌ها تیاز به ویزا ندارد

در ادامه لیستی از بعضی کشورهایی که بدون ویزا و با داشتن پاسپورت ایرانی می‌توان به آن‌ها سفر کرد، مشخص شده‌اند.

ترکیه (90روز)

ارمنستان (90 روز)

گرجستان (45 روز)

مالزی (14 روز)

هائیتی (90 روز)

ونزوئلا (15 روز)

برترین جاذبه های گردشگری مسکو (2)
ادامه مطلب

اکوادور (90 روز)

لیست کشورهایی که سفر به آن‌ها ویزا فرودگاهی می‌خواهد

در این لیست تعدادی از کشورهایی که با پاسپورت ایرانی نیاز به ویزای فرودگاهی دارند، معرفی شده‌اند.

آذربایجان (30 روز)

لبنان ( 60-30 روز)

مالدیو (30 روز)

تانزانیا (90 روز)

سوریه (90 روز)

کنیا (90 روز)

ماداگاسکار(90 روز)

نظرات کاربران