گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

کل : 0

میانگین : 0

گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول به خوبی نمایانگر فرهنگ و تاریخ آن می باشد و به نحو احسن استانبول را به شهری هیجان انگیز برای مسافران سراسر دنیا بدل ساخته است. استانبول از دوران نوسنگی تاسیس شده است و امروزه به عنوان شهری مدرن با میراث تاریخی غنی شناخته شده می باشد. کلیساها، مساجد، قصرهای سلطنتی، بناهای باستانی و بازارهای سنتی تنها بخشی از جاذبه های گردشگری استانبول بشمار می روند.

واقع شدن استانبول در میان شرق و غرب، بخشی در آسیا و بخشی در اروپا، جذابیت منحصر به فرد و بی نظیری را به این شهر تاریخی القا نموده است. در ادامه به معرفی چندی از جاذبه های گردشگری استانبول می پردازیم. با سفرمی همراه باشید…

 

موزه باستان شناسی استانبول

یکی از جاذبه های گردشگری استانبول و مهم ترین موزه های آن موزه باستان شناسی استانبول بشمار می رود. موزه باستان شناسی استانبول در واقع در بر دارنده ی سه موزه از قبیل:

  • باستان شناسی (Archaeological Museum)
  • باستانی مشرق زمین (Ancient Orient)
  • کاشی کاری (Tiled Kiosk Museum)

جاذبه های گردشگری استانبول

این سه موزه منزلگاه بیش از ۱ میلیون اثر از تمدن های سراسر دنیا هستند. موزه باستان شناسی استانبول در سال ۱۸۹۱ در کاخ توپکاپی تاسیس شد و اولین موزه ی ترکی بشمار می رود. قدمت موزه ی کاشی به سال ۱۴۷۲ باز می گردد. این موزه دارای هزاران اثر ارزشمند از جمله تابوت اسکندر کبیر است.

جاذبه های گردشگری استانبول

 

موزه ی کاریه (Kariye Müzesi(Chora Church)

کاریه که در گذشته کاربرد کلیسا داشت، کمی خارج از محدوده ی گردشگری استانبول است؛ اما به گفته ی بازدیدکنندگان هنر زیبای به کار رفته ی بیزانس در کاریه، ارزش صرف زمان برای بازدید از این جاذبه ی ارزشمند را دارد. موزاییک های باشکوه و نقاشی های آبرنگی روی دیوار، زندگی حضرت عیسی و مریم مقدس را به تصویر کشیده اند.

جاذبه های گردشگری استانبول

موزه ی کاریه که معروف به کلیسای مقدس نجات دهنده در چورا می باشد، به عنوان یکی از زیباترین آثار باقیمانده از معماری بیزانس توصیف شده است. قدمت کاریه به دوره ی کنستانتین باز می گردد. این موزه در سال های اولیه صومعه بود و پس از چند قرن تبدیل به مسجد شد و نهایتاً در سال ۱۹۴۸ به موزه بدل گردید.

جاذبه های گردشگری استانبول

 

آب انبار باسیلیکا

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول که قدمت زیادی دارد آب انبار باسیلیکا است. آب انبار باسیلیکا در قرن ششم به دستور امپراطور رومی یوستینیان اول برای تامین آب مردم استانبول ساخته شد. تکنولوژی پیشرفته ای که رومیان باستان برای احداث این آثار عجیب معماری به کار برده اند به قدری پیشرفته است که موجب شگفتی گردشگران می شود.

جاذبه های گردشگری استانبول

آب انبار زیر زمینی تنها در چند قدمی مسجد آبی قرار دارد. آب انبار باسیلیکا با عنوان قصر سانکن (Sunken Palace) شناخته می گردد و مخزن آن قابلیت نگهداری 2.8 میلیون فوت مربع آب را دارد.

جاذبه های گردشگری استانبول

 

مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque)

با واقع بودن در سومین تپه ی استانبول، مسجد سلیمانیه در سال ۱۵۵۰ به دستور سلطان سلیمان بنا گردید. بازدیدکنندگان از سلیمانیه می گویند زیبایی و آرامش مسجد برای آن ها حس الهام بخش معنویت را به ارمغان می آورد. مسجد سلیمانیه جاذبه ی شناخته شده و مشهور گردشگری استانبول می باشد و در حقیقت ترکیبی با شکوه از معماری اسلامی و بیزانس است.

جاذبه های گردشگری استانبول

سلیمانیه در طول گذر سال ها به شدت آسیب دید، به ویژه در جنگ جهانی اول، که به علت استفاده از باغ مسجد به عنوان انبار اسلحه، آتش گرفت؛ نهایتاً در اواسط قرن بیستم مورد بازسازی قرار گرفت. چهار مناره ی بلند نشان می دهد که مسجد سلیمانیه به دستور سلطان ساخته شده است؛ و گنبد آن از بلندترین گنبدها در دوران عثمانی بشمار می رود.

جاذبه های گردشگری استانبول

 

میدان هیپودروم (Hippodrome)

میدان هیپودروم استانبول ترکیه امروزه با نام میدان سلطان احمد شناخته می شود و در دوران امپراطوری بیزانس و عثمانی از مهم ترین مراکز شهر محسوب می گشت. هیپودروم در زمان امپراتوری بیزانس مرکز اجتماعات، مهم ترین رقابت های ورزشی، سیرک و فستیوال بوده است. حتی تا به امروز هنوز چندی از آثار بیزانسی باقی مانده اند.

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

نظرات کاربران