گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۶

گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول به خوبی نمایانگر فرهنگ و تاریخ آن می باشد و به نحو احسن استانبول را به شهری هیجان انگیز برای مسافران سراسر دنیا بدل ساخته است. استانبول از دوران نوسنگی تاسیس شده است و امروزه به عنوان شهری مدرن با میراث تاریخی غنی شناخته شده می باشد. کلیساها، مساجد، قصرهای سلطنتی، بناهای باستانی و بازارهای سنتی تنها بخشی از جاذبه های گردشگری استانبول بشمار می روند.

واقع شدن استانبول در میان شرق و غرب، بخشی در آسیا و بخشی در اروپا، جذابیت منحصر به فرد و بی نظیری را به این شهر تاریخی القا نموده است. در ادامه به معرفی چندی از جاذبه های گردشگری استانبول می پردازیم. با سفرمی همراه باشید…

 

موزه باستان شناسی استانبول

یکی از جاذبه های گردشگری استانبول و مهم ترین موزه های آن موزه باستان شناسی استانبول بشمار می رود. موزه باستان شناسی استانبول در واقع در بر دارنده ی سه موزه از قبیل:

  • باستان شناسی (Archaeological Museum)
  • باستانی مشرق زمین (Ancient Orient)
  • کاشی کاری (Tiled Kiosk Museum)

موزه باستان شناسی استانبول

این سه موزه منزلگاه بیش از 1 میلیون اثر از تمدن های سراسر دنیا هستند. موزه باستان شناسی استانبول در سال 1891 در کاخ توپکاپی تاسیس شد و اولین موزه ی ترکی بشمار می رود. قدمت موزه ی کاشی به سال 1472 باز می گردد. این موزه دارای هزاران اثر ارزشمند از جمله تابوت اسکندر کبیر است.

گردشگری استانبول

 

موزه ی کاریه (Kariye Müzesi(Chora Church)

کاریه که در گذشته کاربرد کلیسا داشت، کمی خارج از محدوده ی گردشگری استانبول است؛ اما به گفته ی بازدیدکنندگان هنر زیبای به کار رفته ی بیزانس در کاریه، ارزش صرف زمان برای بازدید از این جاذبه ی ارزشمند را دارد. موزاییک های باشکوه و نقاشی های آبرنگی روی دیوار، زندگی حضرت عیسی و مریم مقدس را به تصویر کشیده اند.

پر بازدیدترین آثار باستانی در جهان
ادامه مطلب

موزه ی کاریه

موزه ی کاریه که معروف به کلیسای مقدس نجات دهنده در چورا می باشد، به عنوان یکی از زیباترین آثار باقیمانده از معماری بیزانس توصیف شده است. قدمت کاریه به دوره ی کنستانتین باز می گردد. این موزه در سال های اولیه صومعه بود و پس از چند قرن تبدیل به مسجد شد و نهایتاً در سال 1948 به موزه بدل گردید.

موزه ی کاریه

 

آب انبار باسیلیکا

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری که در تور استانبول به آن برخورد می کنید، آب انبار باسیلیکا است. آب انبار باسیلیکا در قرن ششم به دستور امپراطور رومی یوستینیان اول برای تامین آب مردم استانبول ساخته شد. تکنولوژی پیشرفته ای که رومیان باستان برای احداث این آثار عجیب معماری به کار برده اند به قدری پیشرفته است که موجب شگفتی گردشگران می شود.

آب انبار باسیلیکا

آب انبار زیر زمینی تنها در چند قدمی مسجد آبی قرار دارد. آب انبار باسیلیکا با عنوان قصر سانکن (Sunken Palace) شناخته می گردد و مخزن آن قابلیت نگهداری 2.8 میلیون فوت مربع آب را دارد.

آب انبار باسیلیکا

 

مسجد سلیمانیه (Suleymaniye Mosque)

با واقع بودن در سومین تپه ی استانبول، مسجد سلیمانیه در سال 1550 به دستور سلطان سلیمان بنا گردید. بازدیدکنندگان از سلیمانیه می گویند زیبایی و آرامش مسجد برای آن ها حس الهام بخش معنویت را به ارمغان می آورد. مسجد سلیمانیه جاذبه ی شناخته شده و مشهور گردشگری استانبول می باشد و در حقیقت ترکیبی با شکوه از معماری اسلامی و بیزانس است.

مسجد سلیمانیه

سلیمانیه در طول گذر سال ها به شدت آسیب دید، به ویژه در جنگ جهانی اول، که به علت استفاده از باغ مسجد به عنوان انبار اسلحه، آتش گرفت؛ نهایتاً در اواسط قرن بیستم مورد بازسازی قرار گرفت. چهار مناره ی بلند نشان می دهد که مسجد سلیمانیه به دستور سلطان ساخته شده است؛ و گنبد آن از بلندترین گنبدها در دوران عثمانی بشمار می رود.

پنانگ مروارید شرق
ادامه مطلب

مسجد سلیمانیه

 

میدان هیپودروم (Hippodrome)

میدان هیپودروم استانبول ترکیه امروزه با نام میدان سلطان احمد شناخته می شود و در دوران امپراطوری بیزانس و عثمانی از مهم ترین مراکز شهر محسوب می گشت. هیپودروم در زمان امپراتوری بیزانس مرکز اجتماعات، مهم ترین رقابت های ورزشی، سیرک و فستیوال بوده است. حتی تا به امروز هنوز چندی از آثار بیزانسی باقی مانده اند.

میدان هیپودروم - گردشگری استانبول

میدان هیپودروم - گردشگری استانبول

بازار بزرگ استانبول (Kapali Carsi)

بازار بزرگ یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازار های ثبت شده در جهان است. این بازار با دیوار های قدیمی در داخل شهر واقع شده که بین مسجد بیضیت (Beyazit) و نوروسمانیه (Nurosmaniye) در محله ای با همین نام بازار یعنی “کاپالی چارشی” قرار دارد. بازار بزرگ با داشتن 11 دروازه ، 64 خیابان و حدود 4000 مغازه در حدود 40.000 متر مربع ، یکی از دیدنی های شهر استانبول است.

کار ساخت آن در سال 1461 و پس از فتح قسطنطنیه توسط سلطان مفتح فاتح آغاز شده و به منظور تجارت منسوجات مورد استفاده قرار گرفته است. پس از آغاز قرن شانزدهم ، ساختمان دیگری در همین منطقه مستقر شد، جایی که تجارت کالاهای لوکس در آن قرار داشت. رفته رفته این محله شلوغ شد و مغازه های بیشتری را به تجارت و تجارت اختصاص داد.

با آغاز قرن 17 ، بازار به عنوان قطب تجارت مدیترانه به اوج تجارت خود رسید. برای جلوگیری از آتش سوزی در سال 1696 قانونی صادر شد تا بازار با طاق ها پوشانده شود. با وجود اقدامات احتیاطی، از آن زمان تاکنون در اثر آتش سوزی، زلزله ها و سایر مصیبت ها آسیب دیده اما همچنان مکانی بی نظیر برای بیشترین تنوع و کیفیت کالاها در سراسر جهان تا نیمه اول قرن نوزدهم بود.

اجاره ماشین و قیمت های آن در اروپا
ادامه مطلب

آخرین مرمت این مجموعه در سال 1980 انجام شد.

امروزه بازار بزرگ استانبول بسیار شلوغ و دوباره در حال پررونق شدن است. روزانه با حدود 26000 کارمند و حدود نیم میلیون بازدیدکننده به همگان ثابت کرده است که از آن زمان زیبایی و جذابیت خود را از دست نداده است.

اگر قصد خرید از استانبول را دارید، توصیه می شود حداقل سه ساعت از زمان تور استانبول خود را برای گردش در این بازار کنار بگذارید.

 

نظرات کاربران