ترکمنستان

بهترین جاذبه های گردشگری ترکمنستان

کل : 3

میانگین : 5

تاریخ انتشار: شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۶

جاذبه های گردشگری ترکمنستان

ترکمنستان کشوری زیبا در آسیای میانه است. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از باختر با دریای خزر هم مرز می باشد. این کشور از راه دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه همسایه است. نام کشور ترکمنستان از دو بخش “ترکمن” و “ستان” تشکیل شده که به معنای “سرزمین ترکمن ها” می باشد.

ترکمنستان

این کشور که از موقعیت جغرافیایی و آب و هوای نسبتا خوبی برخوردار می باشد، در سال های اخیر توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. در این مطلب سفرمی چندی از بهترین جاذبه های گردشگری ترکمنستان را به شما معرفی می کند.

1. گونور تپه (Gonur Depe)

ترکمنستان

گورنو تپه یک چشم انداز باستان شناسی به مساحت 55 هکتار است که برای اولین بار توسط ملیت های هندو-ایرانی در هزاره دوم 2500 سال قبل از میلاد کشف شد. گونور تپه در 60 کیلومتری شمال مرو در ترکمنستان واقع شده است و یک جاذبه گردشگری تاریخی به شمار می ود.

2. دروازه جهنم یا دروازه دوزخ

(Darvaza Gas Craters)

ترکمنستان

دروازه جهنم یک گودال عظیم به قطر 70 متر و گودی بیشنه تا 20 متر می باشد و بیش از 40 سال است که در آتش ناشی از تراوش گاز طبیعی می سوزد. ترکیبات این گوادل دارای گوگرد است که تا مسافت زیادی در اطراف گودال به مشام می رسد. این گودال که امروزه به یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد تبدیل شده است در سال 1971 میلادی به دنبال فعالیت های اکتشاف نفت توسط محققین اتحاد جماهیر شوری در بیابان قره قوم (Karakum Desert) یافت شد.

راهنمای سفر به شهر چیانگ مای
ادامه مطلب

3. آرامگاه سلطان سنجر

(Mausoleum of Sultan Sanjar)

ترکمنستان

آرامگاه سلطان سنجر در مرو (یکی از شهرهای ایران باستان) ترکمنستان واقع شده است. این بنا به خوبی قدرت شاهان سلجوقی در مرو را شهادت می دهد. ارتفاع این مقبره به 38 متر می رسد و با کمک ترک ها بازسازی شده است. آرامگاه سلطان سنجر مانند یک مکعب ساده به نظر می رسد که گنبدی گرد بر روی آن قرار گرفته است. اگر به ترکمنستان سفر کردید، بازدید از این بنای تاریخی را فراموش نکنید.

4. ساختمان تاریخی توربگ خانم

(Turabeg Khanym Complex)

ترکمنستان

ساختمان توربگ خانم همچنان موضوع بحث و صحبت مردم و مورخان است. مردم محلی و برخی از مورخان این بنا را مقبره گوربگ خانم می دانند اما هیچ کس به طور قطع مطمئن نیست که ایشان در اینجا دفن شده اند. برخی از باستان شناسان بر این باورند که این بنا یک اتاق سلطنتی به نظر می آید که در قرن 12 ساخته شده است. (به نظر می رسد داخل این بنا یک سیستم گرمایشی وجود داشته که امکان ندارد در مقبره استفاده شود.)

5. دره یانگیکالا (Yangykala Canyon)

ترکمنستان

دره یانگیکالا در غرب ترکمنستان واقع شده است. این دره وسیع به شکل تپه های لایه لایه با رنگ های صورتی، زرد و قرمز آراسته شده و صحنه ای نفس گیر پدید آورده است. این منظره در میان زیبایی و انزوای صحرا گم شده است. اکثر ترکمن ها از وجود آن بی خبر هستند. امکان چادر زدن بر روی فلات های بالای دره وجود دارد؛ اگرچه ممکن است هوا کمی بادخیز باشد.

بدبوترین و زشت ترین گل های جهان
ادامه مطلب

6. پارک تاریخی کهنه اورگنج

(Konye-Urgench Historical Park)

ترکمنستان

این پارک تاریخی و باستان شناسی فوق العاده در شمال ترکمنستان واقع شده است. در این پارک بقایایی خیره کننده از اورگنج باستان، پایتخت خوارزم و بخشی از امپراطوری هخامنشی به چشم می خورند. پارک تاریخی کهنه اورگنج یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ترکمنستان و یکی از زیباترین چشم اندازهای به جای مانده از جاده ابریشم محسوب می شود.

7. کلیسای ارتدوکس روسیه

(Russian Orthodox Church)

ترکمنستان

 

این کلیسای قدیمی در شهر ترکمن آباد واقع شده است. کلیسای ارتدوکس روسیه در اواخر قرن شانزدهم به احترام سنت نیکلاس ساخته شد. این کلیسا با رنگ زرد قناری تزئین شده و داخل آن مجموعه ای غنی از تصاویر و شمایل به چشم می خورد.

8. مسجد ایران

ترکمنستان

مسجد ایران در عشق آباد احداث شده است. این مسجد زیبا و زاویه دار با نورهای نئون سبزرنگ روشن شده است و در حومه غربی شهر قرار دارد.

 

 

نظرات کاربران