خرم آباد

زیباترین جاذبه های گردشگری خرم آباد

کل : 5

میانگین : 2.6

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۷ فروردین ۱۳۹۷

زیباترین جاذبه های گردشگری خرم آباد (2)

خرم آباد، بزرگترین شهر لرنشین ایران، جاذبه های دیدنی بسیاری دارد. خرم آباد، در دوره ساسانیان یکی از شهرهای مهم غرب ایران به شمار می رفت و قلعه بی نظیر فلک الافلاک یا دژ شاپور، یادگار ساسانیان نماد این شهر است. مرکز استان لرستان، برای نخستین بار در ایران از سوی دفتر منطقه ای سازمان ملل به عنوان شهر نمونه گردشگری انتخاب شده است. این شهر برای افراد با سلایق مختلف هم حرف هایی برای گفتن دارد. اگر به اماکن تاریخی علاقه داشته باشید یا به دنبال طبیعتی بکر برای استراحت بگردید یا حتی دلتان بخواهد به امامزاده بروید، حتما در خرم آباد به خواسته تان خواهید رسید.

خرم آباد

در ادامه مطلب با سفرمی همراه باشید…

1. خانه آخوند ابو

یکی از قدیمی ترین خانه های خرم آباد خانه آخوند ابو می باشد. این خانه کاملا با شکل مدرن خانه های امروزی متفاوت است و با معماری سنتی و باستانی همانند گنجی گرانبها در محله بابا طاهر خرم آباد واقع شده است. این بنای باشکوه که با گذشت سال ها همچنان هیبت خود را حفظ کرده دارای حیاطی زیبا و با صفا و حوضی دوست داشتنی است

. مالک واقعی خانه شخصی به نام شیخ ابوطالب قاضی معروف به آخوند ابو بوده است. خانه ابو دارای دو بخش تابستانه و زمستانه می باشد و پس از اینکه کاملا مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت، به یکی از جاذبه های گردشگری استان لرستان تبدیل گشت.

2. مخمل کوه

هر چه از طبیعت بکر و منحصر به فرد استان لرستان و شهر خرم آباد بگوییم، کم گفته ایم. مخمل کوه یکی از زیباترین دشت های ایران به شمار می رود. در واقع دلیل زیبایی بی همتای این دشت کوهستانی گل سنگ های مخملی آن است.

کاخ گلستان تا شهر ممنوعه؛کاخ های معروف قابل بازدید
ادامه مطلب

مخمل کوه در شمال شرقی خرم آباد قرار گرفته است. مخمل کوه یک پارک جنگلی می باشد که آبشار مخمل کوه در تنگه آن واقع شده است. این تنگه به “شبیخون” معروف است. اگر در دل طبیعت بکر مخمل کوه قرار بگیرید، تا چشم کار می کند، سرسبزی خواهید دید. از این لحاظ، مکانی فوق العاده برای آرامش یافتن محسوب می شود.

3. آبشار آب سفید الیگودرز

الیگودرز یکی از زیباترین شهرهای استان لرستان به شمار می رود که در فاصله 149 کیلومتری خرم آباد واقع شده است. آبشار آب سفید دارای طبیعتی سرسبز و آب و هوایی مطبوع است. اما چرا به آن آب سفید می گویند؟ زمانی که آب با سنگ ها برخورد می کند، به شکل حباب های سفید در می آید.

بهترین فصل برای دیدن آبشار آب سفید الیگودرز در فصل بهار است. این آبشار 70 متر ارتفاع دارد و آب آن از دل یک تونل سنگی بیرون می آید. آبی که خنک و زلال است و سر حال می آوردت. این آبشار در 50 کیلومتری شهر الیگودرز و در کنار کوه بلند قالی کوه قرار گرفته است. مسیر این آبشار زیبا از بین درختان گردو و بلوط می گذرد.

4. دشت لاله های واژگون

خرم آباد

همانطور که می دانید لرستان مهد آبشارهاست؛ اما به همان اندازه خانه زیباترین دشت های لاله واژگون می باشد. لاله واژگون یکی از بی نظیرترین گل های جهان به شمار می رود که به تعداد زیاد در استان لرستان یافت می شود. اگر می خواهید به یکباره چشم اندازی مملو از لاله های واژگون را مشاهده کنید باید به الیگودرز سفر کنید. دشت لاله های واژگون الیگودرز منظره ایست که چشم هر بینندهای را خیره می کند.

زیباترین مقاصد گردشگری در فصل زمستان
ادامه مطلب

این دشت وسیع از 35 کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز شروع می شود و تا دامنه های زاگرس ادامه پیدا می کند. اما زیباترین لاله های واژگون در روستاهای دالانی، دره دایی، دورک، آب باریک، خلیل آباد، مورخشک، تاپله، هندلیه و گیلان به چشم می خورند. از گونه های نادر این گل می توان به سوسن چلچراغ و اشک مریم اشاره کرد.

5. دره شیزر

خرم آباد

دره شیزر کوهدشت، یکی از حیرت انگیزترین جاذبه های دیدنی استان لرستان به شمار می رود که در انتهای جاده اولادقبا واقع شده است. سکوت دره و صدای گذر آبی که در آن به گوش می رسد، مناسب کسانی است که به دنبال آرامش می گردند.

دره شیزر مملو از صخره های سخت و تیز، درختان سرسبز، دیواره های آهکی، آبشارهای کوچک و بزرگ، درخت های کوهی انگور، انجیر و گلابی می باشد. اما مجسمه ها و آثار تاریخی غارهای این تنگه، شرایط خوبی را برای افرادی که به بازدید از اماکن تاریخی علاقه مند هستند، مهیا کرده است. آشیانه پرندگان، مناره سنگی و طبیعت درختان چنار و بلوط، زیبایی این دره پر جاذبه را دو چندان کرده اند.

6.  آبشار گریت

خرم آباد

آبشار گریت یا تاف هفت چشمه دارای آب و هوایی خوش است. پیرامون این آبشار با دشت های سرسبز احاطه گشته و در 50 کیلومتری خرم آباد و 30 کیلومتری راه آهن سپید واقع شده است. آبشار گریت در میان انبوهی از درختان بلوط و زالزالک و مو می درخشد و ارتفاعش ۱۵ متر است. نه آنقدر بلند که دچار سرگیجه‌ات کند و نه آنقدر کوتاه که  نتوانی به آن آبشار بگویی.

آکواریوم انزلی بزرگترین آکواریوم خاورمیانه
ادامه مطلب

برای بازدید از این منطقه، بلیط قطار یا بلیط اتوبوس را از سفرمی به صورت کاملا آنلاین بخواهید.

منبع: SAFARME.COM

نظرات کاربران