روستای زرگر

تنها روستای ایرانی که مردمانش به زبان لاتین می نویسند

کل : 12

میانگین : 4

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۶

روستای زرگر تنها روستای ایرانی که مردمانش به زبان لاتین می نویسند

روستای زرگر واقع در شهرستان آبیک قزوین، 100 کیلومتری غرب تهران می باشد که دارای قصه ای عجیب و جالب است. مردم روستای زرگر به زبان لاتین می نویسند و به زبان رومانو که همان زرگری نام دارد سخن می گویند. در ادامه قصه ی روستای عجیب رومانو یا همان روستای زرگر را برایتان بازگو می نماییم. با سفرمی همراه باشید.

روستای زرگر روستای رومانو قزوین

 

روستای زرگر

روستای زرگر یکی از روستاهای استان قزوین است که در بخش بشاریات شهرستان آبیک قرار دارد.

اهالی روستای زرگر ایرانی-اروپایی هستند و به زبان فارسی و ترکی و رومانو صحبت می کنند. زرگر روستایی عجیب است که قصه ای جالب دارد. اهالی این روستا، به زبان لاتین می‌نویسند و به رومانو (زرگری) سخن می گویند. زرگری ها چهره ای آریایی دارند و قامت بلندشان یادآور وایکینگ ها و گلادیاتور ها می باشند. پیشه ی اصلی بومیان روستای زرگر دامداری و کشاورزی و دینشان اسلام شیعه است.

 

تاریخچه ی روستای زرگر

تاریخچه ی روستای زرگر دربردارنده ی حقیقتی مبهم است که آن را مرموز و عجیب می کند. زبان مادری زرگری ها رومانو است که به آن زرگری می گویند. اما مساله اینجاست که حتی خود بومیان روستای زرگر هنوز دقیقا نمی دانند که ریشه ی آن ها به کجای جهان باز می گردد و چگونه به ایران رسیدند!

چگونه می شود که مردم روستایی در ایران به زبان لاتین بنویسند، کاملا به زبان ترکی و فارسی تسلط داشته باشند و همه ی مردمانش به زبان رومانو سخن بگویند؟!

بهترین مقاصد سفر برای فرار از روز ولنتاین؛ ویژه مسافران تنها
ادامه مطلب

روستای زرگر رومانو قزوین ایران

 

روایات و افسانه های روستای زرگر

به گفته ی افراد کهنسال، در قدیم الایام پیرمردی در زرگر بود که تمام حساب و کتاب هایشان را به زبان روسی انجام می داد اما پس از مرگ وی کاربرد زبان روسی از میان رفت.

برخی نیز می گویند رومانوها قبیله ای هستند که قرن ها پیش از مرزهای شمالی ایران وارد کشور شده اند و به این علت که از عشایر بودند، رفته رفته به قسمت های مختلف ایران پراکنده شدند و نهایتاً در استان قزوین و زرگر مستقر گردیدند.

اما به روایتی دیگر، گفته می شود که رومانوها در حقیقت ایرانی الاصل هستند و به خاطر زبانزد بودن شجاعتشان در گذشته جزو سربازان قزلباش شاه عباس صفوی بوده اند.

مردم روستای زرگر خود را اهل رومانی می دانند. اما بعضی دیگر می گویند که اصالت یونانی دارند و بعضی دیگر هم ادعا دارند اهل ایتالیا می باشند به این علت که زبان آن ها رومانو است. آن ها می گویند در جنگی که سالیان قبل بین ایران و روم رخ داد، پادشاه ایران 400 نفر از رومانوها را به اسارت گرفت، اما چون آن ها از اندام های ورزیده و قوی برخوردار بودند مورد عفو پادشاه قرار گرفتند و در نزدیکی قزوین سکونت یافتند.

اگرچه زرگر ها به زبان رومانیایی سخن می گویند، اما خود را ایرانی می دانند. بر اساس افسانه ها مردم روستای رومانو از بقایای کولی های اروپا هستند، لیکن ماهیت این افسانه ها روشن نیست و نمی توان به آن ها استناد کرد.

روستای رومانو یا زرگر

 

زبان زرگری

زرگری نام یکی از شاخه ‌های زبان ‌رومانیا آریائی در ایران است که در منطقه ی زرگر واقع در شهرستان آبیک قزوین و شهریار به کار برده می شود. وقتی زرگرها به زبان رومانو با هم حرف می زنند حتی تشخیص کلمات هم ممکن نیست چه برسد به معنی شان. رومانو زبان کاملی است و دارای دستور زبان می‌ باشد.

ماساللی تالش شمالی
ادامه مطلب

زبان های رومانی، رومایی، جیپسی، چیپ، زرگری یا چگنی زبانی است که مردم کولی به آن سخن می گویند و در زمره زبان ‌های هندو آریائی قرار دارد.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم رومانو

  • در این روستا زنی که همسرش از دنیا می رود هرگز ازدواج نمی کند.
  •  مردی که همسر دارد هرگز خیانت نمی کند.
  • اگر کسی خلاف کند، از روستا طرد می شود.
  • مردمان روستای رومانو روی آداب و رسومشان بسیار تعصب دارند و به آن ها پایبند هستند.
  • زرگری ها هرگز نه جدا می شوند و نه خیانت می کنند؛ این رسم برآمده از ایل است.
  • سبک لباس پوشیدن جوان های زرگر همانند تهرانی ها است، اما عقاید زرگری را هنوز حفظ کرده اند و به باورهای قومی شان احترام می گذارند.
  • جوان های روستای رومانو از زبان، خط و اصالت رومانویی شان همچنان محفافظت کرده اند تا بتوانند نسل به نسل انتقال دهند.

تنها روستای رومانو زبان ایران، روستای زرگر محسوب می شود که از زبان زرگری محافظت نموده است. با وجود این که افسانه های قدیمی زرگرها را به چند کشور اروپایی مربوط می کند، به لاتین می نویسند و با زبان رومانو سخن می گویند، آن ها خود را ایرانی تبار می دانند و عاشق ایران هستند.

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران