SABA

سابا؛ بهترین جزیره ی کارائیب !

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۴ مهر ۱۳۹۵

سابا؛ بهترین جزیره ی کارائیب!

این بهشت گرمسیری پر از چشم اندازهای باشکوه و گنج های پنهانی است. شاید تاکنون در مورد سابا (Saba)، بهترین جزیره ی کارائیب، چیزی نشنیده باشید. با سفرمی همراه باشی تا با این جزیره ی شگفت انگیز آشنا شوید.
این جزیره ی فراموش شده به وسعت پنج مایل مربع در منطقه ی سرخپوستان آراواک (Arawak Indian) و با نام صخره “rock” شهرت یافته است. ظاهرا کریستوفر کلمب در سال ۱۴۹۳ این جزیره را مشاهده کرده و در واقع سواحل ناهموار سابا موجب شده جستجوگران از پیاده شدن در آن منصرف شوند. این جزیره پس از کشف شدن به انحصار نیروهای استعماری مختلفی افتاد و درنهایت به قلمرو فردی هلندی درآمد و از ۳۴۵ سال پیش تا کنون تحت حفاظت هلندی ها می باشد.
کوچکترین شهرداری مخصوص هلند (که به طور رسمی ” ارگان عمومی” نامیده می شود) تنها به اندازه ی پروازی ۱۲دقیقه ای تا جنوب سنت مارتن معروف ( که تحت مالکیت هلندی هاست) و شمال غرب سنت کیتس و نویس(Saint Kitts and Nevis) محبوب فاصله دارد. ولی به لطف فرودگاه کوچک آن، نبود بندرگاه واقعی و وجود صخره های عظیم آن، به این زودی ها در معرض پروسه ی “تجاری شدن بیش از حد” قرار نمی گیرد.

mountain-jungle

با این حال همه ی این‌ها بدین معنا نیست که جزیره ی سابا کاشفانی که در جستجوی لذت بردن از منطقه ی دنج کارائیب، به دور از هرگونه شلوغی هستند، را به خود جلب نمی کند. جزیره ی کارئیب سابا واقع در جنگلی استوایی است که در ارتفاع ۵۰۰۰ فوتی از بستر دریا قرار دارد. یک آتشفشان  فعال نیز بر کلبه های چهار شهر اصلی مسکونی مشرف است، و پایتخت آن معروف به ” The Bottom” است. نمای سنگی سفید و سقف های قرمز رنگ از جنس روی، برش های تزئینی مخصوص منطقه ی کارائیب و کرکره های سبز رنگ معرف معماری جزیره ی کارائیب سابا می باشد؛ این سبک معماری خاص در کنار قوانینی که نکات زیبایی شناختی جزیره را دیکته می کند متبلور شده است.

با حقایق جالب برزیل آشنا شوید!
ادامه مطلب

RED ROOF

به گفته ی مارک جانسون، یکی از مشاوران برتر املاک جزیره ی سابا  Smithsonian.com ، “معماری سابا عمدتا بومی و خاص جزیره است و برخلاف دیگر نقاط محدوده ی کارائیب، الگو قرار دادن سبک زندگی بومیان سابا برای بازدیدکنندگانی که در کلبه های ییلاقی سنتی و حیرت آور اقامت می گزینند بسیار آسان است.”
از نظر افرادی نظیر گلن هولم، رئیس انجمن گردشگری سابا، به عنوان فردی که ترجیح می دهد زندگی خود را در کنار چشم اندازی زیبا از اقیانوس سپری کند، “چشم انداز کوه‌ها از هر زاویه و پیروی از سبک زندگی سابا بسیار آرامش بخش است”. وی در گفتگو با Smithsonian.com افزود” ما یک گام از زمان حال عقب هستیم؛ زمان زیادی می برد تا بتوانیم خود را به قرن بیستم برسانیم”. از نظر ۱۸۰۰ ساکن این جزیره، بیرون از شهر اصلی و روستاهای کوهستانی، جنگلی همانند بهشت و مملو از شاخ و برگ های گیاهان نایاب استوایی وجود دارد.

saba JUNGLE 2

ارکیده های وحشی و میمون‌ها تمامی گذرگاه‌ها و مسیرهای قدیمی سنگی را اشغال کرده اند. این گذرگاه‌های سنگی قبل از احداث جاده های مخصوص خودروها توسط ساکنان جزیره ایجاد شدند؛ این گذرگاه‌ها پله هایی از جنس صخره های آتشفشانی محلی دارند.

SABA JUNGLE کوهنوردان می توانند به Mount Scenery یا بلندترین نقطه جزیره ی سابا صعود کرده و یا می توانند در مسیرهای ساحلی واقع در شمال جزیره، در کنار ویرانه های شهر قدیمی به پیاده روی بپردازند و از مناظر اقیانوس لذت ببرند. جیمز جانسون معروف به Crocodile بومی و ساکن اصیل سابا و در واقع جنگلبان و راهنمای کلیه ی مسیرها و جاده های سابا است؛ وی معتقد است “زمانیکه کوهنوردان را به‌سوی کوه Scenery هدایت می کنم دوست دارم افسانه ها و روایات تاریخی سابا را نیز برای بازدیدکنندگان تعریف کنم؛ بدین صورت آنها را در کنار زیبایی های طبیعی جزیره زنده نگاه داشته و حفظ می کنم”.

جنیفر لوپز عاشق سفر است!
ادامه مطلب

mt scenery-saba از جذابیت‌های اصلی این جزیره غواصی و شیرجه در آب است. همانطور که می دانید جزیره‌ای بدون ساحل به معنای حضور کمتر بازدیدکنندگان است. بنابراین، آب تمیز و مناطق غواصی بدون آلودگی هستند. غواصان تنوع ساختاری و اشکالی جالب توجهی را در این آب‌ها پیدا کردند که میراث فعالیت‌های آتشفشانی در دریاست.

Saba-Diving-Yacht-Charter

از آبسنگ‌های مرجانی گرفته تا کوه های واقع در زیر آب‌های عمیق دریا، در تمامی نقاط این دریا آبزیان متنوعی وجود دارند از قبیل لاک پشت‌های منقاردار، دولفین‌ها، سفره ماهی، خرچنگ های دریایی و ماهی های استوایی درخشان در این آب ها وجود دارند. جزیره ی سابا دنیای دریایی نامتناهی را توسط پارکی دریایی که در سال ۱۹۸۷ تاسیس گردید محافظت می شود.

SABA DIVING

لین کاستنارو از مرکز غواصی دریایی سابا در مصاحبه با Smithsonian.com اذعان داشت منشاء فعالیت‌های آتشفشانی جزیره در پس تنوع ساختاری و اشکالی جالب توجهی در زیرآب برجای مانده است و در ادامه افزود: ” ما از این زیبایی طبیعی به‌ شدت محافظت می کنیم”.

SabaReef

پارک Saba Marine یکی از بی نظیرترین پارک‌ها در نوع خود است که نشان دهنده ی این تعهد می باشد. محافظت و نگهداری بخش و جزئی از این جزیره ی کوچک است. بنیاد محافظت سابا (Saba Conservation Foundation) یک ارگان غیردولتی غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۸۷ جهت محافظت از میراث فرهنگی و طبیعی جزیره تاسیس شد.

marinepark یکی از معروف ترین سنت‌های فرهنگی جزیره زمانی یکی از مهم‌ترین صنایع آن نیز بشمار می‌رفت. بافتن تور در دهه ی۱۸۸۰ توسط راهبه‌ای ونزوئلایی از اسپانیا وارد جزیره شده و صنعتگران جزیره مهارت بسیاری در این زمینه یافتند.

زمانیکه خدمات پست برای نخستسن بار این جزیره را به دنیای بیرون مرتبط ساخت، زنان جزیره صنایع دستی خود را با صنعت سفارش پستی تطبیق داده و هر کالایی را از پیراهن گرفته تا دستمال سفره ها را به ایالات متحده از طریق کشتی صادر می کردند. گرچه این صنعت زمانی وسیله امرار معاش مردم جزیره بود ولی امروزه بیشتر درجایگاه هنر در حال زوال می باشد. صنعتگران امیدوارند بتوانند نسل جوان را به سوی یادگیری این صنعت تشویق کنند تا بقای آن برای آینده تضمین شود.
یکی از تجارت‌های پرسود و منفعت دارتر در این جزیره دانشکده ی پزشکی سابا است که توسط یک پزشک محلی ایجاد گردید و با مشارکت دولت هلند و مهاجران آمریکایی پایه گذاری شد.

برترین جاذبه های گردشگری پوتراجایا، مالزی
ادامه مطلب

Saba-university

در زمان برگزاری کلاس‌ها، ۴۰۰ نفر دانشجوی ثبت نام شده به تعداد ساکنین این جزیره اضافه می شوند. این دانشکده علاوه بر افزایش سطح مراقبت های پزشکی و سلامت افراد جزیره، از طریق شهریه‌های دانشجویان میلیون‌ها دلار را برای اقتصاد سابا به همراه دارد.
جزیره ی سابا را در میان مجموعه جزایر کارائیب به عنوان مقصدی بی زرق و برق و پایدارتر درنظر بگیرید؛ مقصدی که امیدواریم کشتی‌های تفریحی آلاینده و انبوه تفرجگاه‌هایی که به محیط زیست آسیب می رسانند در این جزیره رواج پیدا نکنند.
راه رسیدن به جزیرهیی سابا:
ازطریق مسیر هوایی: شرکت‌های هوایی Delta، American و JetBlue در هفته ۲۹ پرواز به فرودگاه بین المللی پرنس جولیان(SXM) سنت مارتین دارند. شرکت هوایی Windward Islands Airways با نام اختصاری “WinAir” روزانه چهار پرواز و یا بیشتر از فرودگاه (SXM) به سابا دارد.
از طریق مسیر دریایی: رفت و آمد روزانه کشتی ها سابا را به سنت مارتین متصل می سازد.

نظرات کاربران