شفق جنوبی

خلبانان شما را به دیدن شفق قطبی می برند…

کل : 4

میانگین : 4.5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

خلبانان شما را به دیدن شفق جنوبی می برند…

شفق جنوبی یا همان شفق قطبی یکی از پدیده های جوی کره زمین است. این پدیده زیبا حاصل ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب می باشد که اغلب در عرض های نزدیک به قطب شمال و جنوب به چشم می خورد. شفق قطبی بر اثر برخورد ذرات باردار باد خورشیدی و یونیزه شدن مولکول های موجود در یون سپر (یونوسفر) زمین ایجاد می شود. در این مطلب سفری منحصر به فرد به سمت نورهای شفق جنوبی را برایتان تعریف می کنیم.

شفق جنوبی

با سفرمی همراه باشید…

بهترین مناطق برای رویت شفق قطبی

شفق جنوبی

تماشای نورهای جادویی شفق قطبی امروزه گردشگران بسیاری را به سمت قطب شمال و جنوب کشانده است. زیرا وضوح شفق قطبی در نزدیکی قطب مغناطیسی شمالی بسیار بالاست. این نورها در افق شمالی به صورت سبز بر افروخته و هنگام طلوع خورشید به صورت قرمز کمرنگ دیده می شوند.

بهترین زمان برای رویت شفق قطبی

شفق جنوبی

شفق های قطبی معمولا از ماه سپتامبر تا اکتبر و از ماه مارس تا آوریل اتفاق می افتند. بعضی از قبایل کانادایی به این پدیده “رقص ارواح” می گویند.

پرواز به سمت نورهای شفق جنوبی؛ سفر هوایی تکرار نشدنی

شفق جنوبی

در سال گذشته خدمت ویژه ای از ایرلاین نیوزلند ارائه شد که با دیگر تورهای گردشگری به قطب شمال و جنوب کمی متفاوت بود. در این سفر مخصوص خلبانان به لیدرهای تور تبدیل شده بودند. در طی یک سفر هوایی 8 ساعته مسافران را به محدوده نورهای شفق قطبی بردند تا یک دل سیر از این مناظر نفس گیر پیش رویشان لذت ببرند. هواپیما تمام مناطقی که وضوح نورهای عجیب و غریب و حیرت انگیز در آن بیشتر بود را دور می زد.

لیماسول قبرس، ترکیبی از سنت و مدرنیته
ادامه مطلب

اولین پرواز به سمت نورهای شفق جنوبی

شفق جنوبی

اولین سفر تحت عنوان “پرواز به سمت نور” در ماه مارس سال 2017 از دنیدن (Dunedin) نیوزلند بلند شد و پس از گشتی چند ساعته در میان شفق جنوبی استرالیا، در صبحگاه روز بعد به مبدا خود بازگشت.

دیدگاه های بازدیدکنندگان شفق قطبی

دکتر ایان گریفین (Dr. Ian Griffin) مدیر موزه اوتاگو (Otago Museum) در نیوزلند، پس از پرواز با هواپیمای رصدخانه ناسا و دیدن صحنه های بی نظیر از بازی نورهای شفق قطبی، طی مصاحبه ای با BBC گفت: “حیرت انگیز بود. این پرواز به همه نمایشی دیدنی ارائه داد.”

وی افزود: ” تابحال هیچ کس این کار را انجام نداده بود. این اولین سفر پرواز به سمت نور بود که در دنیای امروز رخ داد و یک پرواز عادی محسوب نمی شد.”

شفق جنوبی

شفق قطبی تنها در مکان های خاصی ظاهر نمی شود. این پدیده می تواند کمی هم جابه جا شود. اما خلبان هواپیما سعی می کرد این نور جادویی را در امتداد اقیانوس منجمد جنوبی دنبال کند. خیلی جالب بود.

تنها 5 روز بعد از افتتاح رزرو این سفر هیجان انگیز، تمام بلیط ها فروخته شدند. این سفر منحصر به فرد مسافران زیادی را از مسافت های دور نظیر اسپانیا به سمت خود کشاند.

شفق جنوبی

زمانی که هواپیما در زیر مدار 60 درجه جنوبی پرواز می کرد، مسافران می توانستند به مدت 5 ساعت از تماشای این پدیده لذت ببرند. خلبان هم چندین بار در قلمرو شفق جنوبی دور می زد تا مطمئن شود که همه مسافرین این مناظر بی نظیر را دیده اند.

همه مسافرانی که در این پرواز بودند و 4000 تا 8500 دلار نیوزلند برای این تور ویژه هزینه کرده بودند نیز به اندازه دکتر گریفین هیجان زده بودند.

ساحل سرخ چین، ساحلی بدون شن و ماسه
ادامه مطلب

شفق جنوبی

مسافران خوش شانس در سفر مخصوص “پرواز به سمت نور” از پنجره های هواپیمای بوئینگ 767 ایرنیوزلند به تماشای چشم اندازهای خیره کننده شفق جنوبی نشستند.

 

نظرات کاربران