شهر کربلا - سفر به کربلا

شهری در غروب همیشگی

کل : 11

میانگین : 4.73

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۲۸ مرداد ۱۴۰۰

کربلا شهری در جنوب عراق مرکز استانی با همین نام است. شهر با فاصله‌ای حدود 100 کیلومتری از پایتخت عراق یعنی بغداد قرار دارد. این شهر تاریخ و حوادث زیادی را پشت سر گذاشته است. یکی از مهم‌ترین رویدادهای کربلا شهادت امام حسین (ع)، فرزند حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) است. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین شهرهای مذهبی دنیا خصوصا برای مسلمانان شیعه است.

شهر کربلا به دلیل موقعیت مذهبی که دارد سالانه گردشگران زیادی را می‌پذیرد. اصلی‌ترین در آمد مردم شهر هم از گردشگران و فروش محصولاتی چون خرما است. کربلا فرودگاه بین المللی ندارد. بنابراین باید بلیط هواپیما را برای شهر دیگری مانند نجف تهیه کنید و سپس از آن جا به کربلا بروید.

 

حرم امام حسین (ع) در کربلا

 

سفر به کربلا

در منطقه قدیمی این شهر دو حرم امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) با فاصله‌ای400 متری از یکدیگر قرار گرفته‌اند. فاصله این دو حرم را بین الحرمین می‌گویند. این منطقه مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش زیارتی شهر است. مسلمانان از سراسر جهان برای زیارت حرم امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) به این شهر سفر می‌کنند. کربلا از نظر آب و هوا منطقه‌ای گرم و خشک است و تقریبا در تمام طول سال هوای آن گرم است.

بهترین زمان سفر به کربلا از نظر آب و هوا، فصل‌های سرد و خنک است. با این حال بیشترین حضور گردشگر در این شهر، در روزهای محرم است. روز تاسوعا و عاشورا درست زمانی که جنگ به اوج خود رسید و امام حسین (ع) شهادت رسیدند، مهم‌ترین زمان گردهمایی مذهبی مسلمانان است. اغلب مسلمانان برای سفر به کربلا تاسوعا و عاشورا، نیمه شعبان و یا چهلمین روز در گذشت امام حسین (ع) یعنی اربعین را انتخاب می‌کنند.

بهترین مراکز خرید دبی
ادامه مطلب

در این زمان تور کربلا به صورت هوایی و زمینی برگزار می‌شود. تور هوایی کربلا به مقصد نجف است. تورهای زمینی نیز از سمت مرز مهران حرکت می‌کنند. برنامه تور کربلا معمولا شامل اقامت در چند شهر نجف، کربلا و کاظمین و سامرا است.

 

کربلا

 

تاریخ شهر کربلا

شهر کربلا قدمتی طولانی دارد و پیشینه آن به زمان بابل بر می‌گردد. این شهر به دلیل نزدیکی به رود فرات محل سکونت مردم بوده است. در هر دوره‌ای از تاریخ، مردم این منطقه را برای سکونت انتخاب می‌کردند. کربلا در طول تاریخ با حملات زیادی رو به رو شده است. البته در زمان صفویان و قاجار توجه ویژه‌ای به این شهر به عنوان شهری زیارتی شد. همین موضوع هم در شکوفایی آن بسیار تاثیر گذار بود. ترمیم حرم‌ها و ساخت مدارس و حوزه‌ها از جمله اقدامات این زمان بود.

قبل از آن در زمان حکومت عباسیان و وهابی‌ها برخی از خلفا دستور تخریب حرم را دادند. وهابی‌ها درست در روزی که مردم برای جشن غدیر به نجف رفته بودند، دست به غارت و ویرانی این شهر زدند. با این حال تاریخ مشخص کرده است این موضوع خللی در اتحاد مسلمانان ایجاد نکرده و هر بار بعد از تخریب، بنای حرم دوباره بازسازی شده است.

بعد از آن حمله عثمانی‌ها توسط نجیب پاشا انجام گرفت. این حمله کشتار زیادی بر جا گذاشت. سپس با شکست عثمانی‌ها شهر به تصرف انگلستان در آمد. در آن زمان کربلا مرکز اصلی مبارزه با اشغال انگلیس بود. سال‌ها بعد با خروج انگلیسی‌ها مشکلات داخلی باعث شد تا مردم این شهر در کنار سایر مردم به قیام علیه صدام دست بزنند. هر چند قیام سرکوب شد.

تفریحات رایگان در پاریس
ادامه مطلب

بعد از جنگ ایران و عراق آمریکایی‌ها به این کشور حمله کردن و نیروهای نظامی آن تا مدت‌ها در عراق بودند و در گیری‌هایی داشتند. کربلا هیچ گاه از حملات تروریستی در امان نبود و در طول تاریخ مورد هجوم زیادی قرار گرفت. گروه‌های تروریستی از جمله القاعده در زمان‌های مختلف خصوصا در زمان تجمع مسلمانان در روزهای مذهبی دست به حمله می‌زدند. این حملات باعث تلفات جانی بسیاری می‌شد.

 

سفر به کربلا

 

واقعه عاشورا!

مهم‌ترین اتفاقی که در طول تاریخ در این سرزمین افتاده، واقعه کربلا است. در طول زمان امویان معاویه و یزید تلاش کردن با بیعت گرفتن از امام حسین (ع) به حکومت خود مشروعیت بدهند. هیچ کدام موفق به انجام این کار نشدند. جنگ عاشورا هم به دلیل بیعت نکردن امام حسین (ع) با یزید سر گرفت. امام حسین (ع) بیعت نکردند و تصمیم گرفتند به سمت کوفه حرکت کنند. در آن زمان مردم نامه‌های متعددی از کوفه برای دعوت امام می‌فرستادند. امام نیز تصمیم به حرکت به سمت کوفه می‌گیرند اما در بین راه کاروان‌شان توسط یزید متوقف می‌شود. بعد از چند روز توقف و ظلمی که به خاندان و یاران امام حسین (ع) می‌شود؛ سرانجام در روز عاشورا امام و یارانش به شهادت می‌رسند. بقیه کاروان که بیشتر آن‌ها زنان و کودکان بودند نیز به اسارت گرفته می‌شوند.

این واقعه کربلا را به سرزمینی مذهبی و مهم تبدیل کرده است. در حال حاضر شهر کربلا محلی برای مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تجمع مسلمانان شیعه دنیا است.

نظرات کاربران