جده

بلندترین فواره دنیا؛ جده

کل : 0

میانگین : 0

فواره شاه فهد؛ بلندترین و یکی از زیباترین فواره های دنیا

فواره شاه فهد به چشم انداز محبوب تصاویر کارت پستالی در جده تبدیل شده است. به طوریکه، جده بدون این فواره ناقص به نظر می رسد. در این مطلب قصد داریم نکاتی جالب درباره فواره شاه فهد را برایتان مطرح کنیم.

با سفرمی همراه باشید.

معرفی جده

بلندترین فواره دنیا؛ جده

جده شهری است در غرب کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان. جده که بر کرانه دریای سرخ قرار دارد به “عروس البحر الاحمر” یا همان “عروس دریای سرخ” مشهور است. شهر جده پایتخت اقتصادی و گردشگری عربستان سعودی به شمار می رود.

فواره شاه فهد

بلندترین فواره دنیا؛ جده

یکی از زیباترین چشم اندازهای جده “فواره شاه فهد” (King Fahd Fountain) می باشد که دارای رکوردی جهانی است و منظره زیبایی در خط افق شهر جده، پایتخت تجاری عربستان سعودی و ثروتمندترین شهر خاورمیانه و آسیای غربی ایجاد کرده است. فواره جده تجلی یک نماد قدرتمند در آسمان شب می باشد که با هر سازه مصنوعی دیگری قابل مقایسه نیست.

در زیر به بررسی نکاتی درباره آن می پردازیم:

۱. فواره شاه فهد، بلندترین فواره جهان به شمار می رود و از فاصله بسیار دور نیز قابل رویت می باشد. ارتفاع این فواره به ۳۱۲ متر (۱۰۲۴ پا) می رسد. بر اساس برخی برآوردها: ارتفاع فواره شاه فهد حتی از برج ایفل پاریس (با آنتن) هم بلندتر است.

بلندترین فواره دنیا؛ جده

۲. دومین فواره بلند دنیا “آبفشان گیت وی” (Gateway Geyser) در شرق سنت لوئیس ایلینوی در ایالات متحده آمریکا است. ارتفاع این فواره به 192 متر (630 پا) می رسد که تقریبا تنها نیمی از ارتفاع فواره شاه فهد در جده را دارد.

۳. ساخت و ساز این آبفشان چشمگیر و بی نظیر در اوایل دهه ۸۰ آغاز شد. فواره ای که امروز شاهد آن هستیم، از سال ۱۹۸۵ فعالیت نمایشی خود را شروع کرده است.

بلندترین فواره دنیا؛ جده

۴. سبک ظاهری فواره شاه فهد از نمای فواره جت دیو (Jet d’Eau fountain) در ژنو سوئیس الهام گرفته است. فواره جت دیو یکی از مشهورترین جاذبه های دیدنی و چشم اندازهای زیبای شهر ژنو به شمار می رود.

بلندترین فواره دنیا؛ جده

۵. برای به نمایش درآوردن فواره شاه فهد جده از حجم زیادی آب استفاده می شود که به صورت عمودی و با سرعت حدود ۲۳۳ مایل در ساعت به سمت بالا می پاشد. حجم هوابرد این مقدار آب به بیش از ۱۶۰۰۰ کیلوگرم می رسد.

۶. از آنجایی که فواره جده با استفاده از آب دریا (با سرعت خیلی زیاد) کار می کند، زنگ زدگی و ساییدگی از مهم ترین عوامل چالش برانگیز برای سازندگان فواره محسوب می شد.

بلندترین فواره دنیا؛ جده

از این رو آنها دریچه ورودی پمپ ها را در یک گودال ویژه تعبیه کرده اند که در هنگام پمپ کردن آب به طور مداوم خشک بماند. همچنین، این پمپ ها به صورت سالیانه با رنگ زد زنگ محافظت می شوند که مانع از رشد جلبک ها در اطراف آن می گردد. آب فواره قبل از رسیدن به پمپ ها از چندین غربال عبور می کند و شن و ماسه ها و مواد اضافی آن فیلتر و تصفیه می شوند.

۷. بیش از ۵۰۰ نورافکن با شدت و نیروی خیلی زیاد برای روشن نگاه داشتن فواره در طول شب مورد استفاده قرار گرفته اند. این نورافکن ها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر رگبارهای مداوم هزاران تن آب تا فاصله چند صد پا مقاومت کنند.

بلندترین فواره دنیا؛ جده

تنها وقتی که آبفشان خاموش می شود، مدت زمانی است که به تعمیر و عملیات مورد نیاز برای نگهداری فواره اختصاص دارد که آن هم دو تا سه هفته در سال طول می کشد.

موقعیت مکانی فواره شاه فهد

خوشبختانه هتل بین المللی جده (Jeddah InterContinental hotel) در مکانی ایده آل بنا شده و شما می توانید چشم انداز خوبی به فواره شاه فهد داشته باشید. البته آبفشان شاه فهد به اندازه ای بلند است که از سرتاسر شهر جده به چشم می آید.

بلندترین فواره دنیا؛ جده

بنابراین، می توانید مطمئن باشید که حتی اگر دقیقا به دنبال رویت این فواره نباشید باز هم آن را خواهید دید. چراغ های خیره کننده این فواره شب ها روشن می شوند و نمای دل انگیزی به وجود می آورند. نام دیگر فواره شاه فهد “فواره جده” می باشد.

 

نظرات کاربران