قاب دبی جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری ۲۰۱۸

کل : 0

میانگین : 0

قاب دبی، جدیدترین جاذبه گردشگری در سال ۲۰۱۸

قاب دبی (Dubai frame) به عنوان جدیدترین جاذبه گردشگری در سال ۲۰۱۸ شناخته شده و نام آن در یک مجله انگلیسی در میان بهترین جاذبه های جدید دنیا آورده شده است.

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

همانطور که می دانید کشور امارات، به ویژه در سال های اخیر همواره روندی رو به رشد داشته و در زمینه گردشگری به پیشرفت های چشمگیری دست یافته است. جاذبه های گردشگری شهر پر زرق و برق دبی نظیر برج خلیفه، برج العرب، دهکده جهانی، مراکز خرید لوکس و سواحل زیبای آن گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به این بهشت صحرایی کشانده است.

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

دبی مهد بلندترین آسمان خراش های دنیا، بزرگترین مرکز خرید جهان و طولانی ترین سیستم متروی بدون راننده است؛ و حال، سازه ی منحصر به فرد دیگری رو کرده که با آغاز سال ۲۰۱۸ درب های آن به روی عموم مردم افتتاح شده است. اکنون می توانید رکوردشکن ترین غنائم سیاره زمین را از میان قاب عکسی بزرگ نظاره گر باشید. این بنای زیبا به صورت یک قاب مستطیل شکل ساخته شده و چشم انداز خیره کننده ای به شهر بخشیده است.

با سفرمی همراه باشید…

موقعیت مکانی قاب دبی

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

این قاب مستطیلی شکل غول پیکر در پارک زعبیل (Zabeel Park) احداث شده است. اگر وارد این قاب بزرگ شوید و تا آخرین طبقه بالا بروید، شاهد بهترین چشم انداز از دبی قدیمی و دبی جدید خواهید بود. هدف از ساخت قاب دبی نیز همین بوده تا بازدیدکنندگان بتوانند به هر دو طرف دبی اشراف داشته باشند.

مشخصات قاب دبی

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

ارتفاع این ساختمان عجیب و در عین حال حیرت انگیز به ۱۵۰ متر می رسد و ۹۳ متر عرض دارد. در نگاه اول درست به مانند یک قاب عکس بزرگ به نظر می رسد. از یک طرف این قاب می توانید سازه های مشهور دبی مثل برج خلیفه را ببینید و از طرف دیگر آن به بخش های قدیمی تر دبی نظیر دیره، ام هریر و الکرامه چشم بدوزید. طراحی تا ساخت و افتتاح این پروژه عظیم بیش از یک دهه زمان برده است. قاب دبی سرانجام در اول ژانویه ۲۰۱۸ به روی تمامی گردشگران و بازدیدکنندگان در انتظار، افتتاح شد.

نمای ظاهری قاب دبی

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

قاب دبی با نمایی طلاگونه به زیبایی زیر نور آفتاب بیابانی می درخشد و از فاصله چند کیلومتری پیداست. اگر با دقت به آن نگاه کنید، خواهید دید که دو برج توسط یک پل ۱۰۰ متری به یکدیگر متصل شده اند. دور تا دور این پل با یک پنل شیشه ای به مساحت ۲۵ متر مربع پوشانده شده که نمای ۳۶۰ درجه از شهر را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می دهد. قاب دبی یک پشت زمینه زیبا برای گرفتن عکس های سلفی می باشد و به پاتوق هزاران زوج جوان تبدیل شده است.

داخل قاب دبی چه می گذرد؟

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

در طبقه همکف ساختمان یک موزه وجود دارد که تاریخ دبی را به تصویر می کشد؛ اینکه دبی چطور از یک دهکده ماهیگیری کوچک به شهری بزرگ و پیشرفته بدل شده است. یک تونل پیچ در پیچ بازدیدکنندگان را به نمایشگاه تعاملی ساختمان هدایت می کند. این نمایشگاه آینده دبی را نمایش می دهد و همچنین، نگاهی اجمالی به ۵۰ سال اخیر این شهر می اندازد.

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

قاب دبی و اکسپو ۲۰۲۰

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

اکسپو ۲۰۲۰ یک نمایشگاه جهانی است که توسط دفتر بین‌المللی نمایشگاه ها (BIE) در پاریس، در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۳ به ثبت رسیده است. بر همین اساس، دبی در امارات متحده عربی حقِ داشتن و برگزاریِ نمایشگاه ۲۰۲۰ را به دست آورد. در طراحی نمای بیرونی قاب دبی از لوگوی اکسپو ۲۰۲۰ الهام گرفته شده است.

قاب دبی، بزرگترین ساختمان دزدیده شده در جهان

از آنجایی که بهترین ها در دنیا همواره به سوژه های داغ و موضوع صحبت دیگران تبدیل می شوند، قاب دبی هم از این قاعده مستثنی نبوده و به دلایلی بحث برانگیز شده است. این ساختمان به احتمال زیاد بلندترین قاب عکس جهان به شمار می رود. اما معمار آن می خواهد عنوان دیگری به این آمار اضافه کند: برای او قاب دبی، بزرگترین ساختمان دزدیده شده در تاریخ است.

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

فرناندو دونیس، معمار مکزیکی قاب دبی و همچنین معمار برج رنسانس دبی و برج پورشه دیزاین دبی می گوید: “آنها پروژه من را گرفتند، آن را تغییر دادند و بدون من کار را به اتمام رساندند.” طرح قاب فرناندو به عنوان یک ساختمان بلند که قرار بود نماد چهره جدید دبی باشد، در سال 2008 و در یک رقابت بین المللی برنده شد. او می خواست پروژه ای را پیاده سازد که به جای رقابت با دیگر سازه های مرتفع مثل برج خلیفه، نمادی را ایجاد نماید که دیگر جاذبه های زیبای دبی را در بر بگیرد.

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

معمار جایزه ۱۰۰ هزار دلاری خود را دریافت کرد، راهی دبی شد و با شاهزاده شام خورد. فرناندو می گوید: “درست مدت کوتاهی پس از این دیدار، یک قرارداد از شهردار دبی دریافت می کند که بر طبق آن نقش مشارکتی وی محدود می شود و تنها یک مسئولیت در حوزه مشورتی به او داده می شود. پروژه عظیم قاب دبی 160 میلیون درهم هزینه در پی داشته است.

قاب دبی؛ جدیدترین جاذبه گردشگری 2018

اگر در سال ۲۰۱۸ به شهر زیبای دبی سفر کردید، بازدید از این قاب عکس منحصر به فرد را فراموش نکنید…

نظرات کاربران