کرایه خودرو در ایران

مدارک لازم جهت کرایه خودرو در ایران

کل : 5

میانگین : 5

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

کرایه خودرو یا رنت خودرو چند سالی است در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در سفری به ماشین نیاز داشته باشید اما به دلایلی مجبور باشید با هواپیما سفر کنید. یا شاید اصلا ماشین ندارید و‌ می‌خواهید برنامه یک سفر خانوادگی را به صورت زمینی و با ماشین تدارک ببینید.

گاهی هم ممکن است در طول روز چندین کار در نقاط مختلف شهر داشته باشید و با محاسبه قیمت آژانس متوجه شوید که کرایه اتومبیل برایتان به صرفه‌‌تر و راحت‌‌تر خواهد بود. بسیاری نیز برای شب عروسی و جشن‌ها اتومبیل کرایه‌ می‌کنند.

در هر صورت با احتساب هزینه بیمه، نگهداری ماشین، بنزین و جرایم و دیگر هزینه‌ها کرایه اتومبیل خصوصا برای کسانی که استفاده هر روزه از ماشین ندارند، بسیار گزینه مناسبی است. این خدمت برای افرادی که ماشین ندارند نیز این امکان را‌ می‌دهد تا برای کار، تفریح و … بتوانند برای مدتی ماشینی در اختیار داشته باشند.

علاوه بر تهران در شهرهای دیگری از جمله کیش، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، قشم، رشت، بندرعباس، یزد و اهواز نیز‌ می‌توان از کرایه خودرو استفاده کرد. این گستردگی در سطح کشور باعث شده تا گردشگران در سفرهای هوایی‌شان نیز دغدغه‌ای برای رفت و آمد شهری نداشته باشند. در تور کیش، تور مشهد و سایر شهرهای بزرگ کرایه اتومبیل با استقبال خوبی از سمت گردشگران رو به رو شده است. همین طور این موضوع مورد استقبال گردشگران خارجی نیز بوده است. خصوصا که شرکت‌های ارائه دهنده این خدمت در فرودگاه‌های بین المللی دفتر دارند. یعنی به محض این که به شهر مقصد رسیدید، بدون معطلی‌ می‌توانید در همان فرودگاه اتومبیلی برای خودتان کرایه کنید. یکی از معتبرترین شرکت‌های خدمات کرایه اتومبیل، شرکت Sweech است. این شرکت حتی در زمینه کرایه خودرو در بعضی کشورها مانند ترکیه، امارات و … نیز فعالیت دارد.

ترسناک ترین مقاصد اروپایی برای جشن هالووین
ادامه مطلب

کرایه اتومبیل

 

چه مدارکی برای کرایه ماشین لازم است؟

برای کرایه اتومبیل با توجه به نوع ماشینی که انتخاب‌ می‌کنید باید مدارکی را ارائه دهید. البته در صورتی که بخواهید خودرو را با راننده کرایه کنید، دیگر نیازی به ارائه مدرک خاصی ندارید. راننده به عنوان نماینده شرکت مسئولیت‌های ماشین را به عهده دارد و شما فقط باید هزینه را پرداخت کنید. همین طور این مدارک با توجه به موقعیت شغلی شما و همین طور تابعیت شما متفاوت باشد.

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات کرایه خودرو نیز شرایط متفاوتی دارند و بعضی برای افراد خاص شرایط متفاوت‌‌تری دارند. به عنوان مثال در بعضی شرکت‌ها کرایه اتومبیل برای کارمندان دولتی و افراد نظامی با ارائه کارت شناسایی، گواهی اشتغال به کار و چکی برابر با 20 درصد بیشتر از قیمت خودرو انجام‌ می‌شود. به طور کلی برای کرایه خودرو به مدارک زیر نیاز است.

گواهینامه رانندگی که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد

داشتن حداقل 20 سال سن

ارائه مدارک شناسایی

ارائه مدارک معتبر برای احراز محل کار و یا محل سکونت

ارائه چک معادل قیمت مشخص شده (عدد چک معمولا معادل قیمت خودرو است. البته باز هم با توجه به نوع ماشین ممکن است متفاوت باشد.)

پرداخت مبلغ ودیعه

چکی که به عنوان ضمانت توسط مشتری ارائه شده در زمان تسویه حساب نهایی عودت داده‌ می‌شود. مبلغ ودیعه نیز از هزینه نهایی کسر خواهد شد. این مدارک برای اتباع خارجی کمی متفاوت است. اتباع خارجی باید علاوه بر ارائه مدارک فوق باید کارت اقامت خود را نیز ارائه دهند. گردشگران خارجی نیز‌ می‌توانند با ارائه پاسپورت، گواهینامه و مبلغ ودیعه اتومبیل کرایه کنند. البته تمام گروه‌های بالا باید حداقل سن را داشته باشند و در هنگام عودت اتومبیل کرایه آن را پرداخت کنند.

زیباترین کوچه ها و خیابان های جهان
ادامه مطلب

 

سفر با ماشین های اجاره ای

 

روند کرایه خودرو چگونه است؟

برای کرایه اتومبیل الزامی به حضور فیزیکی ندارید و به صورت آنلاین و تلفنی نیز‌ می‌توانید رزرو را انجام دهید. برای این کار باید وارد سایت شرکت مورد نظر شوید و تاریخ و مکان تحویل خودرو را مشخص کنید. بعد از آن باید مدل خودرو را انتخاب کنید. سپس باید فرم‌های مشخص شده را تکمیل کنید و مطابق آن مدارک مورد نیاز را آماده کنید. در نهایت بعد از دریافت پیش فاکتور و تحویل مدارک‌ می‌توانید خودرو را تحویل بگیرید. در هنگام تحویل مدارک به شرکت‌های کرایه خودرو به شما رسیدی بایت مدارک‌تان داده‌ می‌شود.

نظرات کاربران