چشمه ی گرَندپریسماتیک پارک ملی یِلّواِستون،

چشمه ی گرَندپریسماتیک

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: یکشنبه, ۸ بهمن ۱۳۹۶

چشمه ی گرَندپریسماتیک؛ از زیباترین عجایب طبیعی آفرینش

چشمه ی گرَندپریسماتیک واقع در پارک ملی یِلّواِستون، بزرگترین چشمه ی آب گرم ایالات متحده آمریکا است. چشمه ی گرَندپریسماتیک پس از چشمه ی فرایینگ پَن (Frying Pan) در نیوزیلند و چشمه ی بویلینگ (Boiling Lake) در دومونیکا، سومین چشمه ی بزرگ آب گرم جهان بشمار می رود. در ادامه با سفرمی سری به یکی از زیباترین عجایب طبیعی آفرینش، چشمه ی گرَندپریسماتیک می زنیم. با سفرمی همراه باشید.

چشمه ی گرَندپریسماتیک پارک ملی یِلّواِستون،

زمانی که آب از زیر ترک های سطح زمین ظاهر می گردد، چشمه های آب گرم ایجاد می شوند. اما بر خلاف چشمه های آب سرد که هنگام فوران دارای موانعی در نزدیکی سطح زمین هستند، آب چشمه های آب گرم بدون وجود مانعی جریان می یابد و چرخه هایی بدون توقف از آب گرم در حال فوران ایجاد می کند.

چرخش متناوب، حلقه هایی با درجه حرارت متمایز در اطراف مرکز ایجاد می کند. آب بسیار داغ از میانه ی چشمه فوران می کند و به تدریج در حین گسترش به اطراف خارجی، دمای آن کاهش می یابد.

چشمه ی گرَندپریسماتیک پارک ملی یِلّواِستون،

دلیل علمی رنگین کمان چشمه ی گرَندپریسماتیک پارک ملی یِلّواِستون (Yellowstone Rainbow)

رنگین کمان چشمه ی گرَندپریسماتیک (Grand Prismatic) ممکن است فتوشاپ به نظر برسد، اما ماورای وجود رنگ های زیبای آن یک دلیل علمی واقعی پنهان است. یافتن عجایب طبیعی در پارک ملی یِلّواِستون کار دشواری نیست. اما بزرگترین چشمه ی آب گرم پارک ملی یکی از شگفت انگیزترین و قابل توجه ترین عجایب طبیعی آن است. ماورای رنگ های درخشان چشمه ی رنگین کمان گرَندپریسماتیک در پارک ملی یِلّواِستون یکی دلیل علمی منطقی وجود دارد.

به سواحل زیبای مدیترانه سفری رویایی داشته باشید!
ادامه مطلب

چشمه ی گرَندپریسماتیک پارک ملی یِلّواِستون،

رنگ های زیبای چشمه به لطف باکتری هایی که عاشق زیستن در گرما هستند ایجاد می گردند. چشمه ی گرَندپریسماتیک در سال 1871 توسط زمین شناسانی که در پژوهش زمین شناسی هایدِن فعالیت داشتند مورد توجه قرار گرفت و  به خاطر رنگ های قابل توجهی که داشت توسط آن ها نام گذاری شد. رنگ های چشمه دقیقا با پراکندگی رنگ های رنگین کمان مطابقت می کند؛ نور سفید به همراه منشور نوری متشکل از رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز و آبی.

چشمه حدودا 370 فوت قطر و 160 فوت عمق دارد. چشمه هر یک دقیقه به طور تقریبی 560 گالن معادل 2.100 لیتر آب با دمای 160 درجه فارنهایت (70 درجه سانتی گراد) استخراج می کند.

چشمه ی گرَندپریسماتیک پارک ملی یِلّواِستون،

رنگ های درخشان چشمه

رنگ های درخشان چشمه ی گرَندپریسماتیک نتیجه ی لایه های میکروبی در اطراف لبه ی آب های غنی از مواد معدنی است. این لایه های میکروبی موجب تولید رنگ هایی از سبز گرفته تا قرمز می شود. میزان رنگ در این لایه ها بستگی به میزان نسبت کلروفیل به کاروتنوئیدها و میزان درجه حرارت در شیب دور نهایی لایه دارد.

در فصل تابستان، لایه های اطراف به رنگ قرمز و نارنجی بدل می گردند؛ درحالیکه در فصل زمستان این رنگ ها به سبز تغییر می یابند. مرکز چشمه به علت حرارت بسیار شدید استریل است.

چشمه ی گرَندپریسماتیک پارک ملی یِلّواِستون،

رنگ آبی تیره در مرکز چشمه حاصل رنگ طبیعی آب است. رنگ تیره ی آن نیز به علت عمق زیاد می باشد.

خارجی ترین حلقه ی چشمه جالب ترین قسمت آن است. دمای آن حدود 131 درجه فارنهایت می باشد و منزلگاه متنوع ترین مجموعه از باکتری ها است. از آنجاییکه در خارجی ترین حلقه ی چشمه موجودات زنده ی بیشتری قادر به زندگی هستند، ترکیب کاروتنوئیدهای مختلف آن ها موجب تشکیل تیره ترین رنگ آن از قبیل زرشکی و قهوه ای می شود.

زیباترین مسیرهای پروازی
ادامه مطلب

چشمه ی گرَندپریسماتیک واقع در پارک ملی یِلّواِستون،

نحوه ی دسترسی

برای تماشای چشمه در پارک ملی یِلّواِستون، به سمت Midway Geyser Basin، در حدود نیمه ی راه بین Madison و ناحیه ی Old Faithful بروید؛ سپس از پارکینگ، مسیر جنوبی را سمت Firehole River طی کنید. ادامه ی این مسیر شما را به سمت چشمه ی گرَندپریسماتیک هدایت می کند. چشمه ی گرَندپریسماتیک یکی از عجایب طبیعی است که چشم اندازی رنگی و خارق العاده برایتان به ارمغان می آورد.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل آنلاین به سفرمی، حامی گردشگری در ایران مراجعه کنید.

نظرات کاربران