کاخ نیاوران

کاخ نیاوران؛ قصر مجلل قاجار و پهلوی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

کاخ نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران واقع در شمال شهر تهران و متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد. کاخ نیاوران در باغ بزرگی به مساحت تقریبی 11 هکتار احداث گردیده که در گذشته قصر اختصاصی پهلوی بوده و امروزه به عنوان میراث ملی و تاریخی به موزه بدل گشته است. در ادامه با سفرمی همراه باشید تا با کاخ نیاوران آشنا شوید.

کاخ نیاوران

 

کاخ نیاوران ؛ قصر مجلل قاجار و پهلوی

کاخ نیاوران، در ضلع شمال شرقی باغ نیاوران واقع می باشد. این کاخ در مجموعه باغ نیاوران در میدان نیاوران تهران قرار دارد. از آنجایی که نیاوران منطقه ی خوش آب و هوایی بوده، پادشاهان قاجار آن را جهت اقامت ییلاقی خویش برگزیدند. به دستور فتحعلی شاه قاجار کاخ نیاوران برای تفریحات تابستانی احداث گردید.

احمد شاه پاویلون در کاخ نیاوران

 

تاریخچه ی مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ نیاوران

کاخ نیاوران محل سکونت مجلل پادشاهان دوره های قاجار و پهلوی است. کاخ نیاوران به دستور فتحعلی شاه در کنار روستایی با نام «گُرده وی» یا «گُرده به» که در نیاوران امروز قرار داشت احداث شده بود. به این علت که باغ ییلاقی فتحعلی شاه در نیزار ایجاد شد آن را «نی آوران» نامیدند که بعدها با نام «نیاوران» مشهور گشت. محمدشاه نیز در همین باغ بنای کوچک و ساده ای بنا کرد و به دنبال او ناصرالدین شاه قاجار «کاخ صاحبقرانیه» را در این باغ احداث نمود. کوشک احمدشاهی آخرین بنایی است که در دوران قاجار در باغ نیاوران بنا نهاده شد.

پس از دوره ی قاجار، در زمان حکومت پهلوی دوم، کاخ نیاوران با شیوه ای مدرن ایجاد گردید و محل سکونت خاندان پهلوی شد.

پل شیشه ای چین؛ اوج هیجان در دل طبیعت
ادامه مطلب

نیروهای انقلابی این کاخ را در سال 1357 تسخیر نمودند و در سال 1360 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شد. در سال 1365 کاخ موزه نیاوران برای اولین بار افتتاح گردید. پس از آن در سال 1368 مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در محل مدرسه اختصاصی راه اندازی شد و یکسال بعد فضاهای جانبی آن به عنوان خوابگاه پسران مورد استفاده قرار گرفت.

در سال های بعد موزه جهان نما (1376)، کاخ صاحبقرانیه و موزه حوضخانه (1377)، کوشک احمدشاهی (1379)، کتابخانه سلطنتی (1383) و موزه خودروهای اختصاصی (1391) نیز در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

قصر صاحبقرانیه

 

معماری و دکوراسیون داخلی کاخ نیاوران

بنای کاخ در دو طبقه و نیم، با مساحتی در حدود ۹۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. طراح کاخ مهندس محسن فروغی می باشد و همچنین گچبری بنا توسط استاد عبداللهی، آینه‌ کاری توسط استاد علی ‌اصغر و کاشی‌ کاری نمای خارجی توسط استاد ابراهیم کاظم ‌پور انجام شده است.

سرسرای بزرگ در طبقه ی همکف قرار دارد و اتاق‌ها در اطراف آن واقع شده اند. اتاق ‌های کاخ شامل سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، اتاق انتظار و راهروهای فرعی و همچنین تالار آبی می باشد. اتاق کار، اتاق کنفرانس، دفتر منشی فرح دیبا، اتاق خواب لیلا و اتاق ندیمه ی او در نیم طبقه ی کاخ قرار دارد.

اتاق خواب و استراحتگاه نیمروزی محمدرضا پهلوی، اتاق آرایش و لباس فرح دیبا و همچنین اتاق‌ های فرزندان شاه و ندیمه هایشان نیز در طبقه ی سوم هستند.

مبلمان نشیمن نیاوران

اتاق کار محمد رضا پهلوی

داخل کاخ نیاوران توسط مجموعه ای نفیس از تابلوهای نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف چینی کارخانه‌های سور فرانسه، رزنتال آلمان، اشیاء تزیینی و همچنین مجموعه فرش های نفیس ایرانی زینت یافته است.

هتل ارم قشم
ادامه مطلب

داخل کاخ نیاوران

 

کاخ نیاوران امروزه

امروزه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران متشکل از کاخ اختصاصی نیاوران، کاخ صاحبقرانیه و موزه حوضخانه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما، کتابخانه اختصاصی، موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران و باغ کتیبه ها می باشد.

کاخ تاریخی نیاوران

آدرس و شماره تماس کاخ نیاوران

تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

شماره تماس: 15-22282012

 

نظرات کاربران