کال جنی

دره جن ها و ارواح پلید در ایران

کل : 9

میانگین : 2.89

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۹ فروردین ۱۳۹۷

کال جنی

کال جنی یا دره جن ها واقع در یزد، 30 کیلومتری شمال طبس به سمت بشرویه برانی است و از جاذبه های وحشت انگیز ایران بشمار می رود. دره ی شگفت آور کال جنی مملو از رمز و راز و خوفناک می باشد؛ گویی منزلگاه جن ها و ارواح پلید است. در ادامه ی مطلب به کال جنی یا دره ی جن می پردازیم. با سفرمی همراه باشید…

کال جنی

 

معرفی کال جنی

کال جنی یا دره ی جن ها در شمال طبس و نزدیکی روستای ازمیغان قرار دارد. در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی روستای ازمیغان است، دره ی مرموز و خوف برانگیز جن ها حس کنجکاوی هر گردشگری را بیدار می سازد.

ghost valley iran

شرایط زمین شناسی و تنوع پدیده های فرسایشی مسیر بکر،  صداهای ترس برانگیزی که به دلیل پیچیدن باد در حفره های متعدد اطراف دره بوجود می آید، پیچ و خم های دیواره های بلند و پر شیب دره، همه و همه موجب شده که بومیان این دره را محل زندگی جن ها و ارواح بدانند.

سرزمین اسرار آمیز کال جنی برای گردشگران ماجراجو، کنجکاو و عاشق هیجان مقصدی مناسب بشمار می رود. حس کنجکاوی این دسته از گردشگران موجب شده تا دره ی جن ها را به عنوان مقصد هیجان انگیز سفر انتخاب نمایند.

کال جنی - دره جن ها - دره ارواح - طبس

 

جاذبه های کال جنی

تونل‌ ها و خانه هایی در دل دیواره‌ های دره ی جن ها وجود دارند که خانه گبرها نامیده می شوند. قدمت خانه های گبر به دوران ساسانیان و ایران قبل اسلام باز می گردد که به لحاظ معماری شکل و ساخت آن بسیار دیدنی و جالب است. غارهای فرسایشی طبیعی، دودکش‌ها و تنور های جن از جاذبه های بی نظیر کال جنی هستند که موجب شگفتی هر بازدیدکننده ای می گردند.

خوش آب و هواترین کشورهای جهان
ادامه مطلب

دره جن ها - طبس

در ادامه ی مسیر دره، آبشارهای کوچکی دیده می شوند که بومیان منطقه به زبان محلی این آبشارها را شلن می گویند. همچنین در این دره حوضچه هایی وجود دارند که حاصل جمع شدن آب می باشند و در فصل تابستان برای گریز از گرمای شدید هوا تفریح مناسبی هستند.

آب این حوضچه ها از طریق راه آب و تونل هایی که توسط اهالی روستاهای این منطقه ایجاد شده اند به داخل قنات هدایت می شود. رودخانه ی کال جنی از رودخانه های دائم منطقه ی طبس محسوب می گردد. با وجود اینکه طبس آب و هوایی گرم و خشک دارد اما به دلیل وجود چشمه های پر آب در منطقه ی کوه های شتری از رودخانه های دائم برخوردار گشته است.

کال جنی

 

چرا این منطقه دره ی جن ها نامیده شده است؟

به علت شکل و ساختار دیواره های دره و صداهایی که با پیچیده شدن باد در میان دیواره ها تولید می شود انسان دچار وهم و خیال شده؛ لذا این منطقه با نام کال جنی یا دره جن‌ ها معروف است. بومیان منطقه بر این باورند که علت نامگذاری کال یا دره جنی حفره‌ها و خانه هایی هستند که در دل کوه حفر شده اند؛ برخی نیز می گویند شاید علت نامگذاری دره ی جن ها خروشان بودن سیلاب های فصلی با وجود خشک بودن آب و هوای طبس بوده که هنوز هم زیر پای گردشگران احساس می‌ شود.

توجه داشته باشید که اگر با منطقه ی کال جنی آشنایی ندارید هرگز تنها در آنجا قدم نگذارید، چرا که خطرهای زیادی را دربر خواهد داشت. اگر علاقه مند به بازدید از دره ی جن ها دارید حتما از راهنمای محلی بخواهید شما را همراهی کند.

سوغاتی های روسیه
ادامه مطلب

 

https://www.safarme.com/

نظرات کاربران

  1. ای ایران ای مرز پر گهر …

  2. ایران سراسر عشق است و جان