کشور ایتالیا

حقایقی جالب درباره ی ایتالیا

کل : 41

میانگین : 4.44

تاریخ انتشار: شنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۶

کشور ایتالیا

کشور ایتالیا واقع در جنوب قاره ی اروپا می باشد. کشور ایتالیا متشکل از جزایر سیسیل، ساردنی و شبه جزیره ایتالیا در دریای مدیترانه است. واحد پول کشور ایتالیا یورو می باشد. بیشترین آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو به کشور ایتالیا تعلق دارد. ایتالیا همچنین منزلگاه کشورهای سان مارینو و واتیکان است. در ادامه با سفرمی همراه باشید تا با حقایقی جالب درباره ی کشور ایتالیا آشنا شوید.

 

 

حقایقی جالب درباره ی کشور ایتالیا

 1. پایتخت ایتالیا رُم است که همچنین با عنوان شهر جاودانه (Eternal City) شناخته می شود و تقریباً 3 هزار سال قدمت دارد. رُم از سال 1871 پایتخت ایتالیا بوده و منزلگاه کلیسای سن پیترو (Dome of St. Peter’s)، کلیسای سیستین (Sistine Chapel)، کولوسئوم (Coliseum)، و فواره ی مشهور تروی (Trevi Fountain) است.

 

 1. سالانه بیش از 50 میلیون گردشگر به کشور ایتالیا سفر می کنند. گردشگری از صنایع ضروری اقتصاد ایتالیا محسوب می گردد و حدود 63 درصد از درآمد ملی ایتالیا را تامین می کند.

 

 1. نام ایتالیا بر گرفته از واژه ی “italia” به معنای “سرزمین گوساله” (calf land) می باشد. شاید به این علت که گاو سنبل قبایل جنوبی ایتالیایی بود.

 

 1. ایتالیا تقریبا 116 هزار و 400 مایل مربع وسعت دارد (به همراه سیسیلی و ساردینیا)، و تا حدودی بزرگتر از آریزونا است.

 

 1. نام رسمی ایتالیا جمهوری ایتالیا است (Repubblica Italiana).

 

 1. کشور ایتالیا در هر یک مایل مربع کشورش دارای یک شاهکار هنری است که بیش از کشورهای دیگر می باشد.

 

 1. تقریباً چهار پنجم ایتالیا کوهستانی یا تپه ای است.

 

 1. در سال 2007، سگی با نام روکو یک قارچ به وزن 3.3 پوند در توسکانی پیدا کرد. این قارچ در حراج 333 هزار دلار فروخته شد که رکورد گران ترین قارچ دنیا را شکست.
سفر ارزان به کرواسی با جاذبه های گردشگری هیجان انگیز
ادامه مطلب

 

 1. ایتالیایی ها مدعی هستند که سایر کشورهای اروپایی آشپزی را از آن ها آموخته اند. ایتالیا معرف بستنی، قهوه و کیک های میوه ای به دنیا است. علاوه بر بلژیک و فرانسه، ایتالیا نیز مدعی است که اولین سیب زمینی سرخ کرده را ابداع کرده است. اولین کتاب آشپزی ایتالیایی در سال 1474 توسط بارتولومئو سیچی نوشته شد.

 

 1. کارول کولودی نویسنده ی پینوکیو ایتالیایی بود.

 

 1. ایتالیایی ها بیش از کشورهای دیگر اروپایی در معرض زلزله خطر زلزله هستند. زلزله ی سیسیل در سال 1693، موجب به مرگ 100 هزار نفر شد. مرگبارترین زلزله ی ایتالیا در سال 1980 در ناپل رخ داد که موجب مرگ 3 هزار نفر شد.

 

 1. هیچ یک از کشورهای اروپایی به اندازه ی ایتالیا دارای آتشفشان نیستند. وجود آتشفشان های فراوان به این علت است که شبه جزیره ایتالیایی بر روی خط گسل قرار گرفته است. در صد سال گذشته 3 آتشفشان اصلی ایتالیا به نام های اِتنا (Etna)، اِسترومبولی (Stromboli)، و وِسوویوس (Vesuvius) فوران کرده اند.

 

 1. بلندترین قله ی اروپا واقع در ایتالیا است. مونت بیانکو (Monte Bianco) که بخشی از کوه های آلپ به شمار می رود، با ارتفاع 15.771 فوت بلند ترین قله ی اروپا می باشد.

 

 1. ایتالیایی زبانی رومی ‌تبار است که نشات گرفته از لاتینِ عامیانه می باشد؛ گویشی که در دوران امپراتوری روم رواج داشت. ایتالیایی در مقایسه با زبان های دیگری که ریشه ی رومی دارند کلمات لاتین بیشتری دارد. ساختار گرامری زبان ایتالیایی همانند لاتین می باشد. زبان لاتین هنوز زبان رسمی واتیکان سیتی در رُم است.
زیباترین مساجد دنیا
ادامه مطلب

 

 1. برج کج پیزا در سال 1173 احداث گردید و مدت چندان زیادی نگذشت که رفته رفته کج شد. علت کج شدن برج پیزا احتمالا به خاطر فونداسیون ضعیف آن است. در طول جنگ جهانی دوم نازی ها از برج پیزا به عنوان برج ساعت استفاده می کردند. پس از تلاش برای بازسازی برج در سال 2008، مهندسان اعلام کردند که برج پیزا حداقل تا 200 سال دیگر باثبات و پابرجا خواهد بود.

نظرات کاربران