کوچکترین کشورهای جهان

کوچکترین کشورهای جهان

کل : 30

میانگین : 4.23

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

در جهان کشورهای مستقل بسیاری وجود دارند که مساحتشان، گاهی اوقات از یک شهر هم کوچک تر است. این کشورها معمولا حاصل جدا شدن از کشورهای دیگر بوده اند. کوچکترین کشورهای جهان بعد از این که تصمیم به استقلال گرفتند، دولت جدیدی تشکیل دادند و امروزه، نام یک کشور را به خود اختصاص داده اند. بعضی از این کشورها تنها از چند کشور پرواز ورودی دارند و برای رفتن به آن ها باید بلیط هواپیما خارجی کشور دیگری را خرید. سپس از آن جا به کشور مورد نظر رفت.

کوچکترین کشورهای جهان

کشور مالت

این کشور که در یک جزیره در دریای مدیترانه واقع شده است، 316 کیلومتر مربع مساحت دارد. جمعیت مالت 450 هزار نفر است که نسبت به مساحتی که دارد، جزو کشورهای پرتراکم است. جمهوری مالت، از جزایر گوزو، مالت و کومینو تشکیل شده است. پایتخت مالت، شهر والتا است. این کشور در 80 کیلومتری جنوب ایتالیا واقع شده است. همسایه های آن، تونس، لیبی و ایتالیا است. والتا تنها 800 متر مساحت دارد و به عنوان کوچکترین پایتخت ملی در اتحادیه اروپا نیز شناخته می شود. کشور مالت به خاطر آب های درخشان و سواحل سفید رنگش، جزو کشورهای توریستی و محبوب دنیا است.

کشور مالت

کشور مالدیو

مالدیو به جزایر شگفت انگیزی که دارد، شهرت دارد. این کشور که یک مقصد لاکچری برای گردشگران محسوب می شود، در اقیانوس هند واقع شده است. مالدیو از آن دسته کشورهایی است که در گذشته به استعمار پرتغال، هلند و انگلیس درآمده است اما در سال 1965، به یک کشور مستقل تبدیل شده است. مساحت مالدیو تقریبا 300 کیلومتر است. جمعیت جمهوری مالدیو حدودا 428 هزار نفر است. پایتخت مالدیو، شهر ماله است که جمعیت آن حدودا 104 هزار نفر است.

ابرماه سال در کنار ماه گرفتگی در آسمان
ادامه مطلب

کشور مالدیو

جزایر مارشال از کوچکترین کشورهای جهان

یکی دیگر از کوچکترین کشورهای جهان که بسیار توریستی است، جزایر مارشال است. این کشور که در اقیانوس آرام قرار گرفته است، مساحتی حدود 181 کیلومتر مربع دارد. جزایر مارشال تا مدت ها تحت کنترل اسپانیا قرار داشت. بعد از مدتی به اشغال حکومت آلمان درآمد. در طی جنگ جهانی دوم، ژاپن به این جزایر آمد و مارشال را اشغال کرد. تا این که در سال 1986، جزایر مارشال به کشوری مستقل تبدیل شد. متاسفانه در این منطقه در قرن گذشته، بیش از 67 آزمایش شکافت هسته ای از سمت آمریکا انجام شده است. در جزایر مارشال، تنوع گونه های آبزی باورنکردنی است.

جزایر مارشال

کشور لیختن اشتاین

لیختن اشتاین تنها کشوری است که به طور کامل در کوه های آلپ قرار گرفته و زبان مردم آن، آلمانی است. از آن جایی که هیچ فرودگاهی در این کشور وجود ندارد، سفر به آن کمی دشوار است. اگر قصد سفر به لیختن اشتاین را دارید، به فرودگاه زوریخ بروید تا در نزدیکی این کشور، فرود بیایید. لیختن اشتاین با 160 کیلومتر مربع، سومین کشور کوچک در اروپا و ششمین کشور کوچک در جهان است. سطح زندگی مردم لیختن اشتاین بسیار بالا است و نرخ بیکاری در این کشور، بسیار کم (حدودا 1.5 درصد) است. همه مردم این کشور تحصیل کرده هستند و صنعت گردشگری در آن رونق دارد.

کشور لیختن اشتاین

سان مارینو از کوچکترین کشورهای جهان

سان مارینو با 61 کیلومتر مربع، به عنوان پنجمین کشور کوچک جهان شناخته می شود. سان مارینو کشوری ثروتمند است و از نظر سرانه تولید ناخالص ملی، ثروت بسیاری کسب می کند. با این که جمعیت آن تنها 30 هزار نفر است اما آن ها ادعا می کنند که کشورشان، قدیمی ترین کشور جهان است. قانون اساسی سان مارینو که در سال 1600 میلادی تصویب شده است، هنوز هم اجرا می شود و این افتخار بزرگی برای مردم این کشور است. قدیمی ترین قانون اساسی ملی در جهان که همچنان در حال اجرا است، متعلق به سان مارینو است. سان مارینو در شبه جزیره ایتالیا واقع شده است و اولین کشور با حکومت جمهوری در جهان است. پایین ترین نرخ بیکاری در جهان نیز، متعلق به این کشور است.

مناطق دیدنی تفلیس
ادامه مطلب

سان مارینو

تووالو

در لیست کوچکترین کشورهای جهان چهارمین کشور، که مساحتی حدود 26 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 10 هزار نفر دارد، کشور تووالو است. این کشور که در گذشته به جزایر الیس هم شهرت داشت، در اقیانوس ارام و شمال شرقی استرالیا واقع شده است. تووالو موقعیت جغرافیایی خاصی دارد که منجر شده تا گردشگران کمتری به این کشور سفر کنند. سالانه کمتر از 2000 گردشگر به این کشور سفر می کنند. کشوری که تنها یک بیمارستان دارد و از نظر جاذبه های طبیعی، غنی است.

تووالو

نائورو از کوچکترین کشورهای جهان

در اطراف استرالیا، بسیاری از کوچکترین کشورهای جهان را مشاهده خواهید کرد. نائورو نیز یکی دیگر از این کشورها است که عنوان سومین کشور کوچک جهان را به خود اختصاص داده است. کشوری که در دهه 1980، معادن فسفات آن، شهرت یافت اما امروز، جزیره ای آرام و دل انگیز است. مردم نائورو به علت عادت غذایی بدی که دارند، دچار اضافه وزن هستند. نائورو کشور چاق ترین افراد جهان است. جمعیت کشور نائورو حدودا 11000 نفر است. 97 درصد مردان نائورو و 93 درصد زنان آن ها، چاق هستند و یا از اضافه وزن رنج می برند. 40 درصد جمعیت نائورو، به دیابت نوع 2 مبتلا هستند.

نائورو

نظرات کاربران