کویر ورزنه

بازدید از کویر ورزنه؛ سفری به اعماق قلب کویر

کل : 5

میانگین : 4.2

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

کویر ورزنه / کویر خارا ، سفری به اعماق قلب کویر

کویر ورزنه یکی از دیگر کویرهای بی نظیر ایران زمین است که در نزدیکی شهر اصفهان واقع می باشد. مسافت ماسه زار ورزنه تا اصفهان 110 کیلومتر است. وسعت ریگزار ورزنه در حدود 17000 هکتار است. از روستاهای نزدیک کویر ورزنه روستای قهی نام دارد که در 40 کیلومتری مسیر ورزنه قرار دارد.

فصول پاییز و زمستان، زمان مناسبی برای راهی شدن به سمت و سوی کویر است. به ویژه در فصل پاییز که دمای هوا در مقایسه با زمستان بالاتر می باشد. تماشای آسمان پر ستاره و درخشان کویر در شب هنگام لذتی بی مثال و شبی فراموش نشدنی برایتان رقم می زند. اگر علاقه مند سفری پر از آرامش و در عین حال هیجان‌ انگیز هستید سفرمی به شما پیشنهاد می کند سفر به کویر ورزنه را تجربه کنید. در ادامه ی این مطلب با سفرمی همراه باشید تا کویر ورزنه یا همان کویر خارا معرف حضورتان نماییم.

کویر ورزنه کویر خارا اصفهان ایران

 

کویر ورزنه

کویر ورزنه یکی از نزدیک ترین کویرهای استان اصفهان است. استان اصفهان کویرهای زیادی را در قلب خود جای داده که کویر ورزنه یکی از آن ها بشمار می رود. نام دیگر کویر ورزنه، کویر خارا می باشد. فاصله ی ماسه زار ورزنه تا استان اصفهان 110 کیلومتر می باشد و در 150 کیلومتری غرب یزد قرار گرفته است.

ورزنه، از شهرهای مرکزی ایران و یکی از توابع بخش بن ‌رود در شهرستان اصفهان می باشد؛ که در نزدیکی تالاب بین‌المللی گاوخونی یا همان باتلاق گاوخونی واقع شده ‌است. زنان ورزنه تا کنون سنت بر سر کردن چادر سفید را حفظ کرده اند و این سنت نیز برای بازدیدکنندگان از ورزنه، به ویژه گردشگران خارجی بسیار جالب و لذت بخش می باشد.

راهنمای سفر به شهر توریستی لندن
ادامه مطلب

مشاهده ی عظمت بی ‌نهایت کویر برای هر گردشگری بسیار شگفت انگیز است؛ فرقی نمی کند گردشگر داخلی یا خارجی باشید. افرادی که تجربه ی سفر به کویر را دارند بی‌ شک به عظمت و زیبایی کویر پی برده ‌اند و توصیف ما از کویر برایشان کاملا ملموس است.

تلماسه های کویر ورزنه از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود، از جنوب به حسن آباد، از غرب به مسیر حسن آباد به ورزنه و از شرق به تالاب گاوخونی منتهی می گردند.

ورزنه اصفهان

برای بازدید از کویر بی کران و بی نظیر ورزنه، در برنامه ی تور گردشگری خود سفرمی دو پیشنهاد برایتان ارائه می دهد:

لازم به ذکر است تمام مسیر آسفالت می باشد، پس با خودرو به آسانی می توانید به ورزنه برسید. در سفر به کویر ورزنه می توانید به سایت تفریحی که دارای امکانات اقامتی، تفریحی و خدماتی می باشد بروید و شب را نیز در اقامتگاه به سر ببرید؛ همچنین اگر علاقه مند به طبیعت گردی و کمپینگ هستید می توانید در محلی بکر چادر بزنید و از آسمان پر ستاره ی کویر، هوای تمیز، سکوت مطلق، تاغ زارها و جاذبه های طبیعی کویر ورزنه لذت ببرید. البته ناگفته نماند که بعد از یک پیاده روی طولانی این امر امکان پذیر می شود.

کاروانسرای ورزنه

 

موقعیت جغرافیایی و ویژگی های کویر ورزنه / کویر خارا

کویر ورزنه پوشیده از ریگزارهای گسترده است. ریگزارها متشکل از تپه های ماسه ای یا رمل می باشند. ریگزارهای ورزنه یا ریگزارهای خارا گستره ی شمالی جنوبی دارند. ورزنه در جنوب غربی تالاب گاوخونی و حدود 45 کیلومتری آن قرار دارد. عرض کویر ورزنه در نواحی شمالی حدود 35 کیلومتر می باشد که در جهت جنوبی کاهش می یابد و به 500 متر می رسد.

جاذبه های گردشگری لبنان با زیبایی خارق العاده
ادامه مطلب

بیابان ورزنه در بخش شمالی بیضی شکل می شود. تپه های ماسه ای مرتفع، محیط بیضی شکل کویر را احاطه کرده اند؛ ارتفاع تپه ها در داخل محیط بیضی کویر ورزنه به شدت کاهش می یابد. ارتفاع بلندترین تپه های ماسه ای کویر ورزنه حدود 100 متر است. به علت وزش بادهای متفاوت در ماسه زار ورزنه، اشکال مختلفی از تپه های ماسه ای ایجاد می گردد.

کویر خارا کویر ورزنه اصفهان

 اشکال تپه های ماسه ای ورزنه از قبیل زیر هستند:

 • تپه های ماسه ای طولی
 • تپه های ماسه ای هلالی
 • هرم های ماسه ای

هرم های ماسه ای بیابان ورزنه در نوع خود کم نظیر است.

جاذبه های دیدنی و تفریحی تور کویر ورزنه

در تور کویر ورزنه می توانید از جاذبه های دیدنی و تفریحی این ناحیه نهایت لذت را ببرید. جاذبه های دیدنی تور کویر ورزنه از قبیل رمل های ماسه ای، کویر بی انتهای ورزنه، برج های کبوتر اژیه، پل تاریخی ورزنه و زنان چادر سفید، قلعه قورتان، موزه مردم شناسی و تالاب خونی می باشد.

قلعه قورتان ورزنه اصفهان

جاذبه های تفریحی تور کویر ورزنه از قبیل کویرپیمایی، ماشین سواری، شترسواری، سافاری و موتورهای چهارچرخ، شتر سواری، پرواز تفریحی و زیپ لاین هستند.

سافاری ورزنه

موتورسواری ورزنه

 

لوازم ضـروری سفر به کویر ورزنه

در سفر به بیابان ورزنه حتما فراموش نکنید که وسایل مورد نیازتان را به همراه داشته باشید. سفرمی فهرستی از وسایلی که تجربه ی سفری راحت تر را برایتان رقم می زند در ادامه به شما ارائه می دهد.

وسایل مورد نیاز از قبیل زیر هستند:

 • لباس مناسب طبیعت گردی
 • داروی مصرفی شخصی
 • کفش کوه پیمایی سبک
 • فلاسک کوچک چای
 • کلاه و عینک آفتابی
 • پشت گردنی بادی
 • لباس گرم اضافه
 • دوربین عکاسی
 • کرم ضد آفتاب
 • قمقمه آب
از تگزاس ایالت اسلحه بدست ها چه میدانید؟
ادامه مطلب

تور ورزنه

 

دسترسی به کویر ورزنه

ریگزار ورزنه در حاشیه شرقی محور ارتباطی حسن آباد به ورزنه واقع می باشد. دسترسی به نواحی غربی ریگزار ورزنه از 5 کیلومتری جنوب ورزنه تا حسن آباد امکان پذیر می گردد. اگر دوست دارید به ریگزار شرقی بروید می توانید با عبور از میان ماسه ها به صورت آفرود به آنجا برسید. مسیر دیگری که شما را به حاشیه شرقی ریگزار می رساند از شهر ورزنه و حاشیه ی جنوبی زاینده رود است. برای دسترسی به این مسیرها فقط می توانید از خودروهای دو دیفرانسیل استفاده کنید. اگر برای بار اول می خواهید به کویر ورزنه سفر کنید بهتر است از تورهای گردشگری استفاده نمایید و یا اینکه حتما از راهنمایان محلی کمک بگیرید. مسیر تهران تا ورزنه با خودروی شخصی 6 ساعت می باشد.

 

منبع: https://www.safarme.com/

نظرات کاربران