۱۰ حقیقت شگفت انگیز درباره ی غارهای ویتومو

۱۰ حقیقت شگفت انگیز درباره ی غارهای ویتومو

کل : 7

میانگین : 4.71

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۵

غارهای جادویی ویتومو به دلیل ساختارهای عجیب سنگ آهک و کرم های شب تابش که بیش از ۱ قرن است در آن ساکن اند، بازدیدکنندگان بسیاری را به مرکز جزیره شمالی نیوزیلند جذب می کنند. این غارها در اطراف مناظر سرسبز حومه کینگ کانتری (یکی از مناطق عمده کشاورزی) در نیوزیلند واقع شده اند. نیوزلند یکی از خوش آب و هوا ترین کشورهای جهان است که سالانه گردشگران زیادی به آن سفر می کنند. در سفر با تور گردشگری نیوزلند بازدید از غارهای ویتومو را از دست ندهید.

اما چه چیزی این غارها را این چنین منحصر به فرد کرده است؟

بازدید از غارهای ویتومو که وایتومو هم گفته می شود، بدون شک یک تجربه فراموش نشدنی است. حرکت در میان غارهای با شکوه، کشف دالان های موجود در سنگ آهک، منظره عجیب و جذاب استالاکتیت ها (یا چکَنده: ستونی از مواد معدنی است که به صورت قندیلی از سقف غار آویخته باشد) و استالاگمیت ها (یا چکیده: ستونی از مواد معدنی است که از کف غار بالا آمده باشد) و یا لذت قایق سواری میان غاری نورانی که روشنایی خود را مدیون هزاران کرم شب تاب کوچکی است که حشرات بومی نیوزیلند محسوب می شوند.

Wai واژه ای مائوری به معنی آب و Tomo به معنای گودالی در زمین است.

 

غارهای وایتومو

 

غارهای ویتومو و غارهای روکوری (Ruakuri cave)

غارهای روکوری که در مجاورت ویتومو قرار دارند. در منطقه ای مملو از صخره های سنگ آهک واقع شده اند. شکل گیری ساختار غاری که امروز در آن قدم میزنیم، در حدود ۳۰ میلیون سال پیش آغاز شده است. نقطه آغاز این فرایند نشست استخوان ها، صدف ها و فسیل های دریایی در کف دریا بوده که به مرور زمان و با افزایش فشار وارده در طول زمان لایه سختی را شکل داده اند. در این دوره، به دلیل فعالیت های آتشفشانی، این تخته سنگ های عظیم آهکی سر از میان دریا برآوردند. در طول قرن ها، جریان آب عبوری از میان تخته سنگ ها، کانال هایی بزرگ و بزرگتر را پدید آوردند تا سرانجام این غارهای عظیم شکل گرفتند.

رودخانه ی زیبای دانوب با گذر از چندین کشور اروپایی
ادامه مطلب

استالاکتیت ها، استالاگمیت ها و سایر تزئینات داخل غار رسوباتی کریستالی از سنگ آهک هستند که با چکیدن قطره آب از سقف و یا دیوارهای پایینی شکل گرفته اند. شکل گیری چنین تزئیناتی صدها سال زمان برده است تا ایجاد شوند. به همین دلیل بازدیدکنندگان این غارها می بایست از لمس این تزئینات جداً خودداری کنند، چرا که ساختار آن ها به شدت ظریف و آسیب پذیر است.

تشخیص تزئینات موجود در غارهای ویتومو

  • استالاکتیت ها از سقف به سمت پایین رشد می کنند.
  • استالاگمیت ها از کف غار به سمت بالا رشد می کنند.
  • استالاگمیت ها و استالاکتیت ها ممکن است به یکدیگر پیوند خورده و ستون هایی را ایجاد کنند.
  • هلکتیت ها تزئینات مارپیچی شکل که بر خلاف جهت جاذبه زمین رشد می کنند.

غارهای ویتومو در اواخر دهه ۱۸۰۰ توسط تین تینورا (Tane Tinorau)، رئیس محلی مائوری و مالک زمین های دربرگیرنده این غارها کشف شد. در سال ۱۸۸۷ تینورا و یک نقشه بردار به نام میس به اتفاق هم و در حالی که بر روی یک قایق ساخته شده از ساقه گل کتان بر روی آب شناور بودند، به کاوش در این غارها پرداختند. بعدها تینورا متوجه یک مسیر ورودی بر روی زمین شد که امروزه از همین قسمت برای ورود به این غارها استفاده می شود. در سال ۱۸۸۹ ورود به این غارها برای گردشگران امکان پذیر شد و بومیان مائوری راهنمایان گردشگران این غارها شدند. این زمین ها پس از یک دوره مالکیت دولتی مجدداً در سال ۱۹۸۹ به خانواده تینارو بازگردانده شد. بسیاری از افرادی که تا امروز در این غارها مشغول به کار هستند بدون واسطه از نوادگان تین تینارو و همسرش هوتی هستند.

هیجان انگیزترین تفریحات گردشگری هند
ادامه مطلب

کرم های شب تابی که در غارهای ویتامو و روکوری روئیت شده بودند، نوعی پشه به نام آراکنوکامپا لومینوسا (Arachnocampa luminosa) بودند که مختص منطقه نیوزیلند هستند. این حشرات قسمت عمده ای از دوران حیات خود را به شکل لارو می گذرانند و به اندازه ی یک چوب کبریت رشد می کنند. علیرغم آنکه نورهای چشمک زن ساطع شده از کرم های شب تاب بسیار زیبا و چشم نواز هستند. بدن آن ها در حقیقت کاملا مثل یک کرم حشره است!

 

زیبایی شگفت انگیز غارهای ویتومو

 

علت درخشش غارهای وایتومو

دلیل درخشش کرم های شب تاب هستند. درخشندگی آن ها نیز در دم‌شان است. آن ها نوعی مواد شیمایی از خود ساطع می کنند که با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان داده و نور تولید می کند. این کرم ها از سقف غار، تارهای چسبناکی را می تنند. با استفاده از نور برآمده از دم خود حشرات دیگر را جذب کرده و در این رشته های چسبناک به دام می اندازند. از این راه غذای مورد نیاز خود را تأمین می کنند. غارهای ویتومو مکان بسیار مناسبی برای این کرم های شب تاب است.

چرا که محیط تاریک و مرطوبی داشته و سرپناهی امن برای این کرم ها به حساب می آید. این خود به دلیل آن است که نورهای ساطع شده از کرم های شب تاب به خوبی در این تاریکی قابل مشاهده بوده و تارهایی که تنیده اند از خشکی هوا و وزش باد در امان است. رودخانه ای که در میان این غارها جریان دارد حشرات بسیاری را همراه خود جابجا می کند. که غذای بسیار لذیذی برای این کرم ها محسوب می شوند. این غارها کاملا تحت نظرند تا اطمینان حاصل شود کرم ها به تمام آنچه مورد نیازشان است دسترسی دارند.

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان
ادامه مطلب

غار روکوری، طویل ترین تور پیاده روی زیرزمینی ویتومو به حساب می آید و تنها غار در نیمکره ی جنوبی است که عبور ویلچر نیز در آن ممکن است. روکوری به علت تزئینات شگفت انگیز سنگ آهک، دالان های تماشایی و جذاب خود و ارزش معنوی که مائوری ها برای آن قائل هستند شهرت یافته است.

بازدید از غارهای ویتامو

در یک تور ۴۵ دقیقه ای می توان برخی از ویژگی های اعجاب انگیز آن، از جمله غار شگفت انگیز کلیسای جامع و دالان کرم های شب تاب (که عبور از آن با قایق ممکن است) را دید. در عین حال می توانید در آب های سیاه “بلک واتر” قایق سواری کنید و یا به تور غارنوردی بروید. توری که شامل غارنوردی، تیوب سواری، حرکت در کنار خفاش ها و فرود با طناب است. در هنگام رزرو تور چند گزینه پیش رو دارید. هیچ اجباری برای شرکت در تمام برنامه های تور نخواهید داشت.

روزانه تورهای گردشگری بسیاری به غارهای ویتومو از آوکلند و روتوروا (شهرهایی در نیوزیلند) برگزار می شوند. انتخاب با شماست که فقط از غارهای آن بازدید کنید و یا گشت و گذاری نیز در شهر هابیتون (شهری در نزدیکی این غارها که سری فیلم های ارباب حلقه ها و هابیت در آنجا ساخته شده است) داشته باشید و به جاذبه های گردشگری روتوروا نیز سری بزنید.

نظرات کاربران