استرالیا

پنج نکته ی جالب در مورد استرالیا

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۵

پنج نکته ی جالب در مورد استرالیا

استرالیا استرالیا از نظر مساحت ششمین کشور بزرگ دنیا محسوب می شود. علاوه براین استرالیا از لحاظ داشتن شهرهای زیبا که در امتداد سواحل قد علم کرده‌اند به خود می‌بالد. قاره‌ی استرالیا با داشتن مناظر طبیعی همچون دره‌ها و کوهای عظیم عاشقان مناظر طبیعی را که در جست و جوی مکان‌های بکر هستند مات و مبهوت می‌کند.

سواحل استرالیا

مهمان‌نوازی ساکنین این خطه از جهان زبان‌زد خاص و عام است. همچون سایر سرزمین‌های این کره‌ی خاکی، استرالیا نیز بی‌نصیب از افسانه‌ها نبوده است. واقعیت‌هایی را می‌توان در افسانه‌های استرالیایی یافت که از دیر باز ریشه در تاریخ این کشور داشته‌اند. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا برخی از رمز و رازهای این سرزمین را که اغلب باورهای نادرستی بیش نیستند به تصویر بکشیم.

سواحل استرالیا

۱.  اصطلاح “G’ Day Mate”‌
“G’ Day Mate” به معنای “سلام رفیق”، عبارتیست که فقط در استرالیا شنیده می‌شود و تبدیل به نماد این سرزمین‌ خارق‌العاده‌ و پهناور شده است. قریب به اکثر مردم این کشور در صحبت های روزمره‌ی خود از عبارت “G’ Day Mate” استفاده می‌کنند. عبارت “G’ Day Mate” خواه نا‌خواه توسط مردمان محلی به طور گسترده در سراسر استرالیا به کار می‌رود.
اصطلاحاتی که استرالیایی‌ها بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کنند عبارتند از: Tea (به معنای شام، اما همچنین برای اشاره به هر وعده‌ای که پس از صبحانه خورده می‌شود نیز می‌تواند استفاده شود)، Bogan ( فردی که از حاشیه‌ی شهر یا مناطق روستایی آمده باشد)، chockers (موقعیت غیر عادی، برای مثال: شدت این ترافیک غیر عادی است)، rock up (به طور مثال وقتی به محلی میرسید با صدای بلند و ذوق اعلام می کنید: “من اومددددددم”) Jumper (ژاکت)، budgie smugglers‌ (لباش شنای مردانه).

G' day mate

۲. وجمایت (vegemite) مکمل وعده‌های غذایی مردم استرالیا
وجمایت (vegemite) نوعی رب مواد غذایی استرالیایی با رنگ قهوه‌ای تیره است که معمولا از عصاره‌ی مخمر جو به همراه سبزیجات گوناگون و ادویه‌های افزودنی مختلف تهیه می‌گردد. وجمایت بخشی از الگوی غذایی مردم استرالیا محسوب می‌شود چرا که در هر سه وعده‌ی غذایی آن‌ها جای دارد. استرالیایی‌ها اغلب در وعده‌ی صبحانه لایه نازکی از وجمایت را روی نان کره‌‌ای می‌کشند و میل می‌کنند.

vegemite عکس‌العمل افراد پس از خوردن وجمایت دو حالت دارد، یا عاشق طعم آن می‌شوند، یا از آن نفرت پیدا می‌کنند. حتما سعی کنید خوردن وجمایت استرالیایی را امتحان کنید. حتی اگر هم نتوانستید آن را تهیه کنید اصلا نگران نباشید چرا که استرالیایی‌ها قسمتی از سهم خود را در هر جا که باشید با شما تقسیم خواهند کرد. اما گفتنی است که وجمایت تنها رب مواد غذایی رایج در استرالیا نیست و انواع دیگری از جمله Merimite‌ و Promite را نیز می‌توان در استرالیا یافت.

vegemite

۳. کوالا و کانگورو نمادهای ملی استرالیا
کوالا و کانگورو معمولا به عنوان نماد‌های ملی و همچنین حیوانات ملی استرالیا شناخته شده‌اند. کوالا که فقط در مناطق خاصی از استرالیا یافت می‌شود. کوالا در واقع یک کیسه دار است، اما به خاطر ویژگی‌های مشابهی که با خرش دارد، به ویژه گوش‌های گردش، به اشتباه کوالا نام گذاری شده است. در حالی که کوالا بیشتر در مناطق جنگلی استرالیا و مناطق معدود اطراف این قاره یافت می‌شود، اما کانگورو (همچنین حیواناتی از جمله والابی و والارو که از خانواده‌ی کانگورو هستند) در اکثر مناطق استرالیا دیده می‌شود.

koalaکوالا اما نکته جالب توجه این است که اغلب تصور می‌شود کانگوروها در خیابان‌های استرالیا پرسه می‌زنند، درحالی که چنین نیست و این حیوانات فقط در شهرهای کوچک و مناطق حاشیه‌ای شهرها دیده می‌شوند. این حیوانات به ندرت در شهر‌های بزرگ دیده شده‌اند ( مگر اینکه حوالی سپیده‌دم و در سواحل شهرهای استرالیا دیده شوند). برای دیدن کانگورو بایستی به حومه‌ی شهر بروید، به خصوص حوالی سپیده‌دم.

kangaroo ۴. در استرالیا آب سیفون توالت برعکس‌ می‌چرخد
باور اینکه در استرالیا و کشورهای نیمکره‌ی جنوبی آب سیفون توالت بر خلاف جهت کشورهای نیکره‌ی شمالی می‌چرخد دشوار است. در واقع این افسانه نشات گرفته از پدیده‌ای طبیعیست که درعلم فیزیک تاثیر کریولیس (coriolis) نامیده می‌شود. این پدیده‌ی طبیعی چگونگی خارج شدن اجسام را از داخل اشیاء در حال چرخش نشان می‌دهد و حاصل تاثیر هوا بر زمین می باشد.

coriolis

در واقع چرخش برعکس آب توالت نتیجه‌ی قانون فیزیک است. گفتنی است که گردباد و طوفان در نیم کره‌ی جنوبی نیز به همین دلیل در جهت عقربه‌های ساعت حرکت‌ می‌کند (در نیم کره شمالی طوفان برعکس عقربه‌های ساعت حرکت می‌کند).
در نیمکره جنوبی چرخش زهکشی‌ها، بسته به اینکه تولید کننده چگونه آن‌ها را طراحی کرده باشد صورت می‌گیرد- که اغلب مواقع این چرخش برخلاف جهت عقربه‌های ساعت است. بنابراین آب سیفون‌ توالت‌ها در استرالیا در جهت مشابه نیم‌کره‌ی شمالی می‌چرخد.

toilet

۵. همه چیز در استرالیا شما را شگفت‌زده می‌کند
چشم‌انداز جنگلی استرالیا، آب و هوای ناملایم در بخش‌هایی از استرالیا (همچون Red Center) و برخی از حیوانات کشنده باعث شده‌اند که این قسمت از کره‌ی خاکی برای مسافران به عنوان مکانی خطرناک شناخته شود. درحالیکه استرالیا منزلگاهی برای جانوران خطرناک و مهیب است، اما این ایده که “حیات وحش استرالیا ممکن است موجب مرگ شما شود” امری غیر قابل قبول است.

چشم انداز جنگلی

  • حیات وحش استرالیا
    در این قاره کروکودیل‌هایی در آب شور زندگی می‌کنند که طول آن‌ها تا ۶ متر رشد می‌کند.

کروکودیل

علاوه بر این استرالیا محل زندگی کشنده‌‌‌ترین نوع عنکبوت در دنیا، کوسه‌های سفید بزرگ، ستاره دریایی است.

عنکبوت

می‌توان گفت که این خطه از جهان مجموعه‌ای از شگفت انگیزترین جانوران را در خود جای داده است. با این حال همه ساله تنها تعداد معدودی گزارش از مرگ انسان‌ها در حیات وحش استرالیا گزارش می‌شود.

حیات وحش

  • نکات ایمنی
    توجه به برخی اخطارها از جمله «اتراق کردن در این مکان ممنوع است» و یا «اخطار: محل زندگی کروکودیل» تا حد زیادی می‌تواند از وقوع اتفاقات ناگوار جلوگیری کند. کسانی که به بازدید از استرالیا سفر می‌کنند لازم نیست از جنگل‌ها و حیات وحش این منطقه وحشت داشته باشند.

کروکودیل

در واقع استرالیا به علت دارا بودن حیات وحش منحصر به فرد و فوق العاده‌اش بهترین مقصد برای سفر شماست.

نظرات کاربران

  1. حسن says:

    مطلب جالبی بود