گردشگری دنیا - کشورهای ارزان برای زندگی - دوران بازنشستگی

هفت مقصد رده اول برای دوران بازنشستگی

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۵

هفت مقصد رده اول برای دوران بازنشستگی

این روزها بسیاری از ما می توانیم انتظار داشته باشیم که بازنشستگی‌مان بیش از چند دهه به طول بیانجامد. بنابراین با توجه به بالا رفتن امید به زندگی، جایی که برای گذراندن دوران بازنشستگی انتخاب می‌کنیم بیش از پیش اهمیت خواهد داشت.

تعداد بسیاری از بازنشستگان به دنبال مقاصد دور افتاده هستند. جایی که در آرامش و به دور از هیاهوی شهری  ساعت ها آفتاب بگیرند، مالیات کمتری بپردازند، خدمات درمانی خوبی دریافت کنند و ادر مقایسه با کشورشان هزینهء کمتری را بپردازند.

زندگی بازنشستگی در خارج از کشور می تواند تمام موارد بالا را بدون به خطر انداختن آسایش و رفاه، یا کیفیت مراقبت های درمانی و بهداشتی در اختیار بازنشستگان قرار دهد، البته اگر با دقت و تحقیق کافی انتخاب شود.

لیست مقاصدی که سفرمی قصد دارد در اینجا به شما معرفی کند شامل  هفت کشور برتر است که دربردارندهء تمامیء موارد بالا می‌باشند، این لیست شامل شهرهای گرمسیری در تایلند تا سواحل آرامش بخش آمریکای مرکزی می‌باشد.

پاناما 

پاناما، جنوبی‌ترین کشور در مرکز قاره آمریکا  است که در راس  فهرست جهانی بهشت بازنشستگی در سال ۲۰۱۶ قرار گرفته است. در این فهرست که توسط مجلهء زندگی بین المللی ارائه شده، از پاناما به  عنوان “ارزان‌ترین، بهترین و سودمندترین محل بازنشستگی در جهان” یاد شده است. 

خدمات در این کشور برای بازنشستگان عبارتند از تخفیف در: حمل و نقل، تفریح و سرگرمی، درمان و قبض‌های انرژی‌های مصرفی در منزل. برای دریافت مزایای این خدمات وسیع، همهء آن چه که شما نیاز دارید، یک ویزای پنسیونادو (Pensionado) است. برای دریافت این ویزا باید بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشید و حداقل ۱۰۰۰ دلار (حدودا ۳٫۵ میلیون تومان) در ماه، حقوق بازنشستگی دریافت کنید. این دریافتی می تواند به صورت خصوصی یا بیمهء تامین اجتماعی باشد. 

در حال حاضر حتی بدون منافعی که برای بازنشستگی در نظر گرفته شده است، هزینه های زندگی در مقایسه با بسیاری از کشورها در اروپا، شمال امریکا و استرالیا، پایین‌تر است. هزینهء یک وعدهء غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط در پاناما ۳۰ دلار ( ۱۰۰ هزار تومن) است. این را سایت (numbeo.com) که فهرست قیمت اقلام روزمره را بررسی می‌کند، اعلام کرده است. قیمت ملک در اینجا بسیار به صرفه می‌باشد، اما خارجی‌ها مانند خود پانامایی‌ها اجازهء خرید و فروش ندارند. طبق اعلام  سایت (globalpropertyguide.com) قیمت یک مسکن سه خوابه در شهر کوهستانی پرطرفدار بوکوته (Boquete ) حدودا ۱۷۹،۰۰۰ دلار (۶۲۵ میلیون تومان) است.

پاناما  دارای سیستم مراقبت های درمانی و بهداشتی بین المللی خوب با پزشکان آموزش دیده در آمریکا و اروپا می باشد. به هر حال برای دریافت خدمات بهداشتی، بازنشستگان بایستی حداقل ۲۰۰ دلار (۷۵۰ هزار تومان) در ماه به حساب بیمه بهداشتی خصوصی بپردازند. بزرگترین جنبهء منفی برای بسیاری از بازنشستگان، زیرساخت ضعیف جاده‌های خارج از شهر “پاناما سیتی”، پایتخت پاناما است. 

با مقایسه با برخی از کشورهای آمریکای مرکزی، پاناما  کشوری امن است. این را شورای مشورتی امنیت کشورهای خارجی، که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده تنظیم شده، بیان می کند. هدف اولیه این شورا، کمک به بخش خصوصی در شناسایی و ردیابی تهدیدهای امنیتی می باشد.

اکوادور

اکوادور درسال ۲۰۱۶ در رتبهء دوم فهرست مجلهء زندگی بین المللی قرار گرفته است. از مزایای بازنشستگی، در این کشور می توان به مسکن ارزان قیمت و آب و هوای خوب آن اشاره کرد.  در واقع، این کشور به علت برخوردار بودن از آب و هوای خوب و مسکن ارزان قیمت، در صدر رتبه بندی ۲۰۱۶ قرار گرفته است.

محبوب ترین مقاصد گردشگری جهان؛ ویرانه های باستانی
ادامه مطلب

با توجه به قرار گرفتن در خط استوا، یکی از مزایای دیگر این کشور بهره‌مند بودن از ۱۲ ساعت روز روشن، در کل سال است. علاوه بر این، ارتفاعات اکوادور، نیز شامل مقصدهای پر طرفدار برای مهاجرین است، که از جملهء آن‌ها می توان به کوئنکا، کوتاکاچی و ویلکابامبا (Cuenca, Cotacachi & Vilcabamba) اشاره کرد. این مقاصد چندین هزار متر بالاتر از سطح دریا  قرار گرفته‌اند و به ساکنان خود در کل سال آب و هوایی بهاری هدیه می دهند. در رقابت برای مسکن ارزان، فقط چند کشور هستند که می توانند به اکوادور برسند. برای مثال، در شهر مهاجر پذیر و پر طرفدار کوئنکا، اجارهء یک آپارتمان دو خوابه می تواند برای یک ماه ۵۰۰ دلار (یک میلیون و هفتصد هزار تومان) یا کمتر باشد.

برای زندگی در کوئنکا، بازنشستگان نیاز به یادگیری زبان اسپانیایی دارند، زیرا در این منطقه زبان انگلیسی به‌طور گسترده‌ای رایج نمی‌باشد. همچنین مهاجران باید خود را با جاده‌های محدود وفق دهند. اما چیزهای زیاد دیگری برای سر شوق آوردن انسان در اینجا وجود دارد. اکوادور همانند پاناما به بازنشستگان طیف گسترده‌ای از منافع ارائه می دهد. از جمله حمل و نقل عمومی برای کسانی که سن ۶۵ و یا  از آن بالاتر دارند، نصف قیمت است و مالیات بر ارزش افزوده، در بسیاری از خریدها بازپرداخت می شود.

دولت اکوادور نیز اخیرا تغییراتی در سیستم مراقبت های درمانی و بهداشتی خود ایجاد کرده، که به احتمال زیاد هدف اصلی آن جذب مهاجران است. از سال ۲۰۱۴، این امکان فراهم شده تا بازنشستگان خارجی در اکوادور با پرداخت هزینه‌ای حدود ۷۰ دلار (۲۶۰ هزار تومان) در ماه قادر به پیوستن به سیستم مراقبت‌های درمانی و بهداشتی ملی کشور شوند. این سیستم توسط مدیریت امنیت اجتماعی اکوادور مدیریت می شود و پیش از این  محدودیت های سنی و شرایط پزشکی قبلی حذف و تغییر یافتند. پیش از اعمال تغییرات، افراد مسن‌تر از ۶۰ سال واجد شرایط عضویت نبودند.

مالزی

کشور مالزی دارای تنوع بی‌نظیری از قبیل سواحل استوایی و جنگل‌های دور افتاده تا شلوغی فزایندهء پایتخت آن کوالالامپور، و تابش آفتاب در کل سال می‌باشد. مالزی که سابقا” مستعمرهء بریتانیا بوده، محل گرانی برای زندگی نیست و در شاخص هزینه‌های زندگی، در سطح جهانی، میان ارزان‌ترین کشورها برای زندگی قرار گرفته ‌است. در این کشور صحبت کردن به زبان انگلیسی، رستوران‌های ارزان و مالکیت مستقیم خارجی‌ها  برای خرید ملک و … را نیز اضافه کنید. به گزارش این مجله یک زوج می توانند به راحتی در یک آپارتمان لوکس بزرگ، با کمتر از ۱۰۰۰ دلار ( سه و نیم میلیون تومان) در ماه زندگی کنند.

وب سایت (Xpatulator.com) با تجزیه و تحلیل هزینه‌ها، نرخ بهداشت و درمان و اقامت در مالزی برای مهاجران را مشخص کرده و آن را با عنوان کشور “بسیار کم هزینه”  برآورد کرده است. اما توجه داشته باشید همه چیز اینجا ارزان نیست؛ بسیاری از کالاهای وارداتی، از خودرو گرفته تا نوشیدنی، اغلب به دلیل مالیات وارد شده بر کالاهای وارداتی بسیار گران هستند.

مالزی به عنوان یکی از ” قطب‌های گردشگری سلامت” داری رتبهء بالایی است و طبق اعلام شورای سفرهای بهداشتی و درمانی در سال ۲۰۱۳ بیش از  700.000 نفر برای مراقبت های درمانی وارد مالزی شدند. 

لذتی وصف نشدنی را در پارک های آبی دبی تجربه کنید!
ادامه مطلب

تحت “برنامهء خانه دوم” کشور مالزی، گرفتن اقامت به عنوان  بازنشسته در مالزی نسبتا آسان است. این ویزا برای شما و فرزند و همسرتان برای  مدت ۱۰ سال معتبراست. برای زندگی در مالزی ماهانه حداقل ۱۰،۰۰۰ رینگیت مالزی نیاز دارید (معادل ۸ میلیون و صد هزار تومان). حقوق بازنشستگی، و یا درآمد تامین اجتماعی بازنشستگان مالزی به طور معمول معاف از مالیات است.

اسپانیا

اسپانیا یکی از بزرگترین قربانی بحران بدهی منطقه یورو بود.در سال ۲۰۰۸ اقتصاد کشور اسپانیا دچار رکود شد، قیمت ملک به شدت کاهش یافت و بیکاری رشد فزاینده‌ای داشت. اما به مرور اقتصاد آن رو به بهبود نهاد و در سال ۲۰۱۵ به نرخ رشد بالای ۳ درصد دست یافت. بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، اسپانیا یکی از قوی‌ترین نرخ رشدها را در سراسر منطقه یورو به خود اختصاص داده است.

اگر چه نرخ بیکاری همچنان بالا است، ولی ایجاد شغل در حال افزایش می‌باشد و بنگاه املاک از افزایش تقاضا برای خرید املاک در شهرهایی مانند بارسلون و مادرید گزارش می دهد. به صورت کلی در سراسر کشور، بنگاه‌ها برآورد می‌کنند که قیمت‌ها هنوز هم حدود ۴۰٪ پایین تر از اوج آن در سال ۲۰۰۷ است، لذا به بازنشستگان فرصتی بالقوه برای انجام معامله‌ای خوب می‌دهند. بازنشستگان با زندگی در اسپانیا از بهترین آب و هوای اروپا بهره‌مند خواهند شد، به ویژه در منطقهء ساحلی مدیترانه که در آن آب و هوا  در تابستان گرم و آفتابی و در زمستان معتدل است. برمبنای گزارشات مجلهء زندگی بین المللی، اسپانیا دارای رتبهء بالایی از لحاظ زیرساخت‌ها و شبکه‌های مدرن جاده‌، حمل و نقل عمومی و اینترنت سرعت بالا درتمام نقاط، برخوردار می‌باشد.

مالت

مالت فقط با مساحت ۳۱۱ کیلومتر مربعی و جمعیت ۴۰۰ هزار نفری در میان کوچکترین و پر تراکم‌ترین کشورهای جهان قرار دارد.

با توجه به تجمع اهالی بریتانیا در این کشور،  زبان انگلیسی، در بسیاری از نقاط این جزیرهء اروپایی به عنوان زبان اصلی انتخاب شده است. بیش از ۵۰۰۰ شهروند بریتانیایی در مالت زندگی می‌کنند، مغازه ها و سوپر مارکت‌های بریتانیایی فراوانی  در مالت وجود دارند و انتقال مواد غذایی به راحتی، و در واقع فقط با یک پرواز سه ساعته از لندن، امکان‌پذیر می‌باشد. علاوه بر آفتاب فراوان و درجه حرارت میانگین سالانه ۱۸ درجه سانتیگراد، “طرح بازنشستگی مالت”، این امکان را فراهم ساخته تا اتباع اتحادیهء اروپا با نرخ ۱۵٪ مالیات بر درآمد از اقامت خود در این کشور لذت ببرند. 

نام مالت بر گرفته از کلمهء محلی به معنای عسل است و به عنوان مقصد بازنشستگی دارای درخواست بالایی برای زندگی می‌باشد.

سیستم مراقبت‌های درمانی و بهداشتی این کشور دارای رتبهء بالایی می‌باشد. سازمان بهداشت جهانی رتبهء پنجم در جهان را به این کشور اختصاص داده است و مراقبت‌های درمانی و بهداشتی برای همهء شهروندان و بخصوص انگلیسی‌ها  به‌دلیل دریافت مراقبت‌های درمانی و بهداشتی به صورت متقابل، آزاد است. هزینهء زندگی در اینجا مناسب است. با توجه به وب سایت “numbeo.com”، اجارهء ماهانه برای یک آپارتمان سه خوابه در پایتخت، والتا، ۹۹۰ یورو (۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) است و هزینهء سه وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران به طور متوسط ۵۰ یورو (۱۹۰ هزار تومان) است.

مسجد جامع النور نگین شارجه
ادامه مطلب

جنبه‌های منفی؟ سیستم حمل و نقل عمومی جزیره با وجود مناظر دیدنی مدیترانه ای، بسیار پایین‌تر از سطح استاندارد کشورهای غربی است. مهاجران همچنین گزارش می‌دهند کالاهای مصرفی  وارداتی به سختی یافت می‌شوند یا به‌طور عمده گرانتر از کشور مبدا هستند.


پرتغال
کشور پرتغال با سواحل و زمین‌های گلف، روستاهای ماهیگیری و شهرهای قرون وسطی، جذابیت خاص خود را دارد. جمعیت مهاجرین در آن تثبت شده و کاربرد زبان انگلیسی  به طور وسیع رایج است. با توجه به جدیدترین مطالعهء سالانهء واحد اطلاعات اکونومیست، لیسبون پایتخت پرتغال، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان و یکی از بهترین مناطق برای زندگی است.
بهترین مکان برای بازنشستگان سواحل آلگاروه در اقیانوس اطلس و آب‌های نیلگون آن با آفتاب فراوان است که دمای میانگین آن در ماه ژانویه (زمستان) ۱۲درجه سانتی گراد و در جولای به (تابستان)  24 درجه سانتی گراد می رسد. اما اگر شما در جستجوی محلی گرم و زمستانی خشک هستید، به احتمال زیاد نا امید خواهید شد. ولی با اینکه این کشور دارای مزیت آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای است، اما فصل زمستان در استراحتگاه‌های ساحلی پرتقال در مقایسه با کشور همسایه یعنی اسپانیا، بسیار مرطوبت تر است. 
با این حال، انتخاب کشور پرتقال به عنوان محل زندگی برای بازنشستگان از لحاظ مالیاتی بسیار سودمند است. با توجه به وضعیت ساکنان غیر دائم این کشور، منبع حقوق بازنشستگی خارجی آن‌ها تا یک دهه معاف از مالیات بر درآمد است. علی‌رغم اینکه  شهرهایی مانند کوئینتا دو لاگو یا ویلامورا در زمرهء شهرهای لوکس قرار گرفته‌اند، ما قیمت ملک در این شهرها مناسب است.
با توجه به وب سایت (globalpropertyguide.com) میانگین اجارهء ماهانه برای یک ویلای ۳۵۰ متر مربعی در اطراف آلگاروه، ۱۶۳۵یورو (۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) می باشد.

تایلند
تایلند معروف به نام ” سرزمین لبخندها”، به علت هزینهء پایین زندگی، آب و هوایی استوایی، دارا بودن فرهنگی که برای مسن‌ها احترام قائل هستند، به علاوه عدم گرفتن مالیات از بازنشستگان خارجی، بر چهرهء بازنشستگان مهاجر نیز لبخند می‌نشاند. مجلهء زندگی بین المللی، این کشور را با توجه به شاخص هزینه های زندگی و قیمت رقابتی ملک، به عنوان یکی از ارزان‌ترین کشورها معرفی کرده است. 
همچنین، شرایط صدور ویزا برای بازنشستگان  به قرار زیر است:
ویزا برای بازنشستگانی که دارای حقوق ماهانه ۶۵،۰۰۰ بات تایلند (۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان) و یا حساب پس انداز ۸۰۰٫۰۰۰ بات (۷۷ میلیون تومان) در حساب بانکی تایلندی هستند، صادر می گردد.
در حالی که ادارهء امور خارجه و کشورهای مشترک المنافع بریتانیا بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی تایلند را با استانداردهای غربی برابر می‌دانند، ولی این  استانداردها در بیمارستان‌های محلی می تواند متفاوت باشد. بنابراین بازنشستگان باید مبلغی‌ را برای بیمهء درمانی محلی پرداخت کنند.

نظرات کاربران