گردشگری دنیا - کشورهای ارزان برای زندگی - دوران بازنشستگی

هفت مقصد رده اول برای دوران بازنشستگی

کل : 10

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۵

این روزها بسیاری از ما می توانیم انتظار داشته باشیم که بازنشستگی‌مان بیش از چند دهه به طول بیانجامد. بنابراین با توجه به بالا رفتن امید به زندگی، جایی که برای گذراندن دوران بازنشستگی انتخاب می‌کنیم بیش از پیش اهمیت خواهد داشت. از طرفی تعداد بسیاری از بازنشستگان به دنبال مقاصد دور افتاده هستند. جایی که در آرامش و به دور از هیاهوی شهری ساعت ها آفتاب بگیرند، مالیات کمتری بپردازند. خدمات درمانی خوبی دریافت کنند و در مقایسه با کشورشان هزینه کمتری را بپردازند. این موارد ویژگی های بهترین مقاصد برای زندگی بازنشستگی هستند.

بهترین مناطق برای زندگی بازنشستگی

بسیاری از مردم برنامه های ویژه ای برای بازنشستگی خود دارند. یکی از این موارد تغییر محل زندگی است. زندگی بازنشستگی در خارج از کشور می تواند تمام موارد بالا را بدون به خطر انداختن آسایش و رفاه، یا کیفیت مراقبت های درمانی و بهداشتی در اختیار بازنشستگان قرار دهد. البته اگر مقصد با دقت و تحقیق کافی انتخاب شود. لیست مقاصدی که قصد داریم معرفی کنیم شامل  هفت کشور برتر است که دربردارنده تمامی موارد بالا می‌باشند. این لیست شامل شهرهای گرمسیری در تایلند تا سواحل آرامش بخش آمریکای مرکزی است.

پاناما

پاناما، جنوبی‌ترین کشور در مرکز قاره آمریکا است. این کشور در راس فهرست جهانی بهشت بازنشستگی در سال ۲۰۱۶ قرار گرفته است. در این فهرست که توسط مجله زندگی بین المللی ارائه شده، از پاناما به  عنوان “ارزان‌ترین، بهترین و سودمندترین محل بازنشستگی در جهان” یاد شده است.

خدمات در این کشور برای بازنشستگان عبارتند از تخفیف در: حمل و نقل، تفریح و سرگرمی، درمان و قبض‌های انرژی‌های مصرفی در منزل. برای دریافت مزایای این خدمات وسیع، همه آن چه که شما نیاز دارید، یک ویزای پنسیونادو (Pensionado) است. برای دریافت این ویزا باید بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشید و حداقل ۱۰۰۰ دلار (حدودا ۳٫۵ میلیون تومان) در ماه، حقوق بازنشستگی دریافت کنید. این دریافتی می تواند به صورت خصوصی یا بیمه تامین اجتماعی باشد.

در حال حاضر حتی بدون منافعی که برای بازنشستگی در نظر گرفته شده است، هزینه های زندگی در مقایسه با بسیاری از کشورها در اروپا، شمال امریکا و استرالیا، پایین‌تر است. هزینه یک وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط در پاناما ۳۰ دلار ( ۱۰۰ هزار تومن) است. این را سایت (numbeo.com) که فهرست قیمت اقلام روزمره را بررسی می‌کند، اعلام کرده است. قیمت ملک در اینجا بسیار به صرفه می‌باشد، اما خارجی‌ها مانند خود پانامایی‌ها اجازه خرید و فروش ندارند. طبق اعلام سایت (globalpropertyguide.com) قیمت یک مسکن سه خوابه در شهر کوهستانی پرطرفدار بوکوته (Boquete ) حدودا ۱۷۹،۰۰۰ دلار (۶۲۵ میلیون تومان) است.

پاناما دارای سیستم مراقبت های درمانی و بهداشتی بین المللی خوب با پزشکان آموزش دیده در آمریکا و اروپا می باشد. به هر حال برای دریافت خدمات بهداشتی، بازنشستگان بایستی حداقل ۲۰۰ دلار در ماه به حساب بیمه بهداشتی خصوصی بپردازند. بزرگترین جنبه منفی برای بسیاری از بازنشستگان، زیرساخت ضعیف جاده‌های خارج از شهر “پاناما سیتی”، پایتخت پاناما است.

در مقایسه با برخی از کشورهای آمریکای مرکزی، پاناما  کشوری امن است. این را شورای مشورتی امنیت کشورهای خارجی، که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده تنظیم شده، بیان می کند. هدف اولیه این شورا، کمک به بخش خصوصی در شناسایی و ردیابی تهدیدهای امنیتی می باشد. با این تفاسیر می توان گفت پاناما یکی از بهترین مقاصد برای زندگی بازنشستگی است.

 

پاناما

 

اکوادور

اکوادور درسال ۲۰۱۶ در رتبه دوم فهرست بهترین مقاصد برای زندگی بازنشستگی قرار گرفته است. از مزایای بازنشستگی، در این کشور می توان به مسکن ارزان قیمت و آب و هوای خوب آن اشاره کرد. در واقع، این کشور به علت برخوردار بودن از آب و هوای خوب و مسکن ارزان قیمت باعث شده تا در این جایگاه قرار بگیرد.

سفر به شهر پیزا ایتالیا
ادامه مطلب

با توجه به قرار گرفتن در خط استوا، یکی از مزایای دیگر این کشور بهره‌مند بودن از ۱۲ ساعت روز روشن، در کل سال است. علاوه بر این، ارتفاعات اکوادور، نیز شامل مقصدهای پر طرفدار برای مهاجرین است. از جمله آن‌ها می توان به کوئنکا، کوتاکاچی و ویلکابامبا (Cuenca, Cotacachi & Vilcabamba) اشاره کرد. این مقاصد چندین هزار متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته‌اند و به ساکنان خود در کل سال آب و هوایی بهاری هدیه می دهند. در رقابت برای مسکن ارزان، فقط چند کشور هستند که می توانند به اکوادور برسند. برای مثال، در شهر مهاجر پذیر و پر طرفدار کوئنکا، اجاره یک آپارتمان دو خوابه می تواند برای یک ماه ۵۰۰ دلار (یک میلیون و هفتصد هزار تومان) یا کمتر باشد.

برای زندگی در کوئنکا، بازنشستگان نیاز به یادگیری زبان اسپانیایی دارند، زیرا در این منطقه زبان انگلیسی به‌طور گسترده‌ای رایج نمی‌باشد. همچنین مهاجران باید خود را با جاده‌های محدود وفق دهند. اما چیزهای زیاد دیگری برای سر شوق آوردن انسان در اینجا وجود دارد. اکوادور همانند پاناما به بازنشستگان طیف گسترده‌ای از منافع ارائه می دهد. از جمله حمل و نقل عمومی برای کسانی که سن ۶۵ و یا  از آن بالاتر دارند، نصف قیمت است. همچنین مالیات بر ارزش افزوده، در بسیاری از خریدها بازپرداخت می شود.

دولت اکوادور نیز اخیرا تغییراتی در سیستم مراقبت های درمانی و بهداشتی خود ایجاد کرده است. به احتمال زیاد هدف اصلی این تغییرات جذب مهاجران است. از سال ۲۰۱۴، این امکان فراهم شده تا بازنشستگان خارجی با پرداخت هزینه‌ای حدود ۷۰ دلار در ماه وارد سیستم مراقبت‌های درمانی و بهداشتی ملی اکوادور شوند. این سیستم توسط مدیریت امنیت اجتماعی اکوادور مدیریت می شود. پیش از این  محدودیت های سنی و شرایط پزشکی قبلی حذف و تغییر یافتند. پیش از اعمال تغییرات، افراد مسن‌تر از ۶۰ سال واجد شرایط عضویت نبودند.

 

اکوادور

 

مالزی

کشور مالزی دارای تنوع بی‌نظیری است. از سواحل استوایی و جنگل‌های دور افتاده گرفته تا شلوغی فزاینده پایتخت آن کوالالامپور، و تابش آفتاب در کل سال. مالزی که سابقا مستعمره بریتانیا بوده، محل گرانی برای زندگی نیست. در شاخص هزینه‌های زندگی، در سطح جهانی، میان ارزان‌ترین کشورها برای زندگی قرار گرفته ‌است. در این کشور صحبت کردن به زبان انگلیسی، رستوران‌های ارزان و مالکیت مستقیم خارجی‌ها  برای خرید ملک و … را نیز اضافه کنید. به گزارش این مجله یک زوج می توانند به راحتی در یک آپارتمان لوکس بزرگ، با کمتر از ۱۰۰۰ دلار ( سه و نیم میلیون تومان) در ماه زندگی کنند.

وب سایت (Xpatulator.com) با تجزیه و تحلیل هزینه‌ها، نرخ بهداشت و درمان و اقامت در مالزی برای مهاجران را مشخص کرده است. طبق نظر این سایت زندگی در مالزی “بسیار کم هزینه” برآورد کرده است. اما توجه داشته باشید همه چیز اینجا ارزان نیست. بسیاری از کالاهای وارداتی، از خودرو گرفته تا نوشیدنی، اغلب به دلیل مالیات وارد شده بر کالاهای وارداتی بسیار گران هستند.

مالزی به عنوان یکی از ” قطب‌های گردشگری سلامت” داری رتبه بالایی است. طبق اعلام شورای سفرهای بهداشتی و درمانی در سال ۲۰۱۳ بیش از  700.000 نفر برای مراقبت های درمانی وارد مالزی شدند. همین طور بخش زیادی از مسافران مالزی به منظور گردشگری به این کشور پا می گذارند. تعداد زیادی از این گردشگران ایرانی هستند. به طوری که خرید بلیط هواپیما مالزی در سه انتخاب اول گردشگران ایرانی است.

اطلاعاتی در مورد ویزای روسیه
ادامه مطلب

“برنامه خانه دوم” کشور مالزی، گرفتن اقامت به عنوان زندگی برای بازنشستگی نسبتا آسان اعلام کرده است. ویزایی که برای شما و فرزند و همسرتان برای مدت ۱۰ سال معتبر است. برای زندگی در مالزی ماهانه حداقل ۱۰،۰۰۰ رینگیت مالزی نیاز دارید (معادل ۸ میلیون و صد هزار تومان). حقوق بازنشستگی، و یا درآمد تامین اجتماعی بازنشستگان مالزی به طور معمول معاف از مالیات است.

 

مالزی

 

اسپانیا

اسپانیا یکی از بزرگترین قربانی بحران بدهی منطقه یورو بود. در سال ۲۰۰۸ اقتصاد کشور اسپانیا دچار رکود شد، قیمت ملک به شدت کاهش یافت و بیکاری رشد فزاینده‌ای داشت. اما به مرور اقتصاد آن رو به بهبود نهاد و در سال ۲۰۱۵ به نرخ رشد بالای ۳ درصد دست یافت. بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، اسپانیا یکی از قوی‌ترین نرخ رشدها را در سراسر منطقه یورو به خود اختصاص داده است.

این رشد در تمام بخش های کشور دیده می شود. صدور ویزای توریستی اسپانیا به طور قابل توجهی افزایش یافت. همین امر نیز باعث ورود پول بیشتر و توجه بیشتر مردم به این کشور شد. شرایط داخلی برای خود مردم اسپانیا هم بهتر شد. اگر چه نرخ بیکاری همچنان بالا است، ولی ایجاد شغل در حال افزایش می‌باشد. بنگاه املاک از افزایش تقاضا برای خرید املاک در شهرهایی مانند بارسلون و مادرید گزارش می دهد. بنگاه‌ها برآورد می‌کنند که قیمت‌ها هنوز هم حدود ۴۰٪ پایین تر از اوج آن در سال ۲۰۰۷ است. بنابراین به بازنشستگان فرصتی بالقوه برای انجام معامله‌ای خوب می‌دهند.

بازنشستگان با زندگی در اسپانیا از بهترین آب و هوای اروپا بهره‌مند خواهند شد. به ویژه در منطقه ساحلی مدیترانه که در آن آب و هوا در تابستان گرم و آفتابی و در زمستان معتدل است. برمبنای گزارشات مجله زندگی بین المللی، اسپانیا دارای رتبه بالایی از لحاظ زیرساخت‌ها و شبکه‌های مدرن جاده ای است. همین طور حمل و نقل عمومی و اینترنت سرعت بالا درتمام نقاط وجود دارد. به همین دلایل چزو بهترین مقاصد برای زندگی بازنشستگی به حساب می آید.

 

اسپانیا مقصدی برای زندگی بازنشستگی

 

مالت

مالت فقط با مساحت ۳۱۱ کیلومتر مربعی و جمعیت ۴۰۰ هزار نفری در میان کوچکترین و پر تراکم‌ترین کشورهای جهان قرار دارد. با توجه به تجمع اهالی بریتانیا در این کشور، زبان انگلیسی، در بسیاری از نقاط این جزیره اروپایی به عنوان زبان اصلی انتخاب شده است. بیش از ۵۰۰۰ شهروند بریتانیایی در مالت زندگی می‌کنند. مغازه ها و سوپر مارکت‌های بریتانیایی فراوانی در مالت وجود دارند. انتقال مواد غذایی هم به راحتی، و در واقع فقط با یک پرواز سه ساعته از لندن، امکان‌پذیر می‌باشد. “طرح بازنشستگی مالت”، این امکان را فراهم ساخته تا اتباع اتحادیه اروپا با نرخ ۱۵٪ مالیات بر درآمد از اقامت خود در این کشور لذت ببرند. یعنی یکی از بهترین مقاصد برای زندگی بازنشستگی باشد.

نام مالت بر گرفته از کلمه محلی به معنای عسل است و به عنوان مقصد بازنشستگی دارای درخواست بالایی برای زندگی می‌باشد. سیستم مراقبت‌های درمانی و بهداشتی این کشور دارای رتبه بالایی می‌باشد. سازمان بهداشت جهانی رتبه پنجم در جهان را به این کشور اختصاص داده است. مراقبت‌های درمانی و بهداشتی برای همه شهروندان و به خصوص انگلیسی‌ها به‌دلیل دریافت مراقبت‌های درمانی و بهداشتی به صورت متقابل، آزاد است. هزینه زندگی در اینجا مناسب است. با توجه به وب سایت “numbeo.com”، اجاره ماهانه برای یک آپارتمان سه خوابه در پایتخت، والتا، ۹۹۰ یورو (۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) است. هزینه سه وعده غذایی هم برای دو نفر در یک رستوران به طور متوسط ۵۰ یورو (۱۹۰ هزار تومان) است.

جاذبه های گردشگری پارک ساحلی کیپ گرکو
ادامه مطلب

جنبه‌های منفی؟ سیستم حمل و نقل عمومی جزیره با وجود مناظر دیدنی مدیترانه ای، بسیار پایین‌تر از سطح استاندارد کشورهای غربی است. مهاجران همچنین گزارش می‌دهند کالاهای مصرفی  وارداتی به سختی یافت می‌شوند یا به‌طور عمده گرانتر از کشور مبدا هستند.

 

زندگی بازنشستگی در مالت

 

پرتغال

کشور پرتغال با سواحل و زمین‌های گلف، روستاهای ماهیگیری و شهرهای قرون وسطی، جذابیت خاص خود را دارد. جمعیت مهاجرین در آن تثبیت شده و کاربرد زبان انگلیسی به طور وسیع رایج است. با توجه به جدیدترین مطالعه سالانه واحد اطلاعات اکونومیست، لیسبون پایتخت پرتغال، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان و یکی از بهترین مقاصد برای زندگی بازنشستگی است.

بهترین مکان برای بازنشستگان سواحل آلگاروه در اقیانوس اطلس و آب‌های نیلگون آن با آفتاب فراوان است. دمای میانگین آن در ماه ژانویه (زمستان) ۱۲درجه سانتی گراد و در جولای به (تابستان)  24 درجه سانتی گراد می رسد. اما اگر شما در جستجوی محلی گرم و زمستانی خشک هستید، به احتمال زیاد نا امید خواهید شد. این کشور دارای مزیت آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای است. هرچند فصل زمستان در استراحتگاه‌های ساحلی پرتقال در مقایسه با کشور همسایه یعنی اسپانیا، بسیار مرطوبت تر است.

با این حال، انتخاب کشور پرتقال به عنوان محل زندگی برای بازنشستگان از لحاظ مالیاتی بسیار سودمند است. با توجه به وضعیت ساکنان غیر دائم این کشور، منبع حقوق بازنشستگی خارجی آن‌ها تا یک دهه معاف از مالیات بر درآمد است. علی‌رغم اینکه شهرهایی مانند کوئینتا دو لاگو یا ویلامورا در زمره شهرهای لوکس قرار گرفته‌اند، اما قیمت ملک در این شهرها مناسب است.
با توجه به وب سایت (globalpropertyguide.com) میانگین اجاره ماهانه برای یک ویلای ۳۵۰ متر مربعی در اطراف آلگاروه، ۱۶۳۵یورو می باشد.

 

پرتغال

 

تایلند

تایلند سرزمین جنگل های شگفت انگیز به “سرزمین لبخندها” نیز معروف است. شاید دلیل آن هزینه پایین زندگی، آب و هوایی استوایی باشد. دارا بودن فرهنگی که برای مسن‌ها احترام قائل هستند بر چهره بازنشستگان مهاجر نیز لبخند می‌نشاند. البته عدم گرفتن مالیات از بازنشستگان خارجی نیز بسیار موثر است. مجله زندگی بین المللی، این کشور را با توجه به شاخص هزینه های زندگی و قیمت رقابتی ملک، به عنوان یکی از ارزان‌ترین کشورها معرفی کرده است.

شرایط صدور ویزا برای بازنشستگان خیلی سخت نیست. ویزا برای بازنشستگانی که دارای حقوق ماهانه ۶۵،۰۰۰ بات تایلند (۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان) و یا حساب پس انداز ۸۰۰٫۰۰۰ بات (۷۷ میلیون تومان) در حساب بانکی تایلندی هستند، صادر می گردد. اداره امور خارجه و کشورهای مشترک المنافع بریتانیا بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی تایلند را با استانداردهای غربی برابر می‌دانند. ولی این استانداردها در بیمارستان‌های محلی می تواند متفاوت باشد. بنابراین بازنشستگان باید مبلغی‌ را برای بیمه درمانی محلی پرداخت کنند.

 

تایلند یکی از بهترین مقاصد برای زندگی بازنشستگی

نظرات کاربران