chichen-itza

ویرانه های باستانی؛ قلب تپنده ی گردشگری جهان (2)

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۷ فروردین ۱۳۹۶

در این مطلب به همراه سفرمی با چندی دیگر از ویرانه های باستانی و آثار تاریخی که امروزه به قطب مهمی در صنعت گردشگری دنیا بدل گشته اند، آشنا شوید:

تلفیقی از تاریخ و گردشگری

hadrians-wall_1110

1.تئوتیئواکان، مکزیک (Teotihuacán, Mexico)

piramides-teotihuacan

1.9 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

بر فراز میدان باستانی این شهر مقدس، اهرامی پلکانی با نام اهرام خورشید و ماه قرار گرفته که کار ساخت آن در طول قرن‌های اول تا هفتم انجام شده است. هرم خورشید، با 250 یارد عرض و 200 فوت ارتفاع، سومین هرم بزرگ جهان محسوب می‌شود. اما با این حال معبد کیتزالکواتل (Quetzalcoatl) از تزئینات بیشتری برخوردار است – این معبد به الهه مار اختصاص داشته و تصویر آن در مجسمه‌ها و آثار نقش برجسته به زیبایی‌ حک شده است.

منبع: آژانس اطلاعاتی SIIMT

2.هیراپولیس، ترکیه (Hierapolis, Turkey)

pamukkale-ulasim

1.6 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

بیش از دو هزار سال است که چشمه‌های آب گرم «قصر پنبه‌ای» استخرهای پلکانی و سفیدرنگ پاموک قلعه (Pamukkale)، گردشگران بسیاری را به این منطقه جذب می‌کند و همین مسئله نیز موجب پیدایش شهر یونانی رومی هیراپولیس شده است. این «شهر آبگرم» باستانی، در سال 190 قبل از میلاد مسیح با بیش از نیم مایل وسعت و 65 فوت ارتفاع از جنس آهک ساخته شده است. در این شهر ویرانه‌هایی از معابد مختلف، یک سالن تئاتر که تاکنون  به خوبی از آن محافظت شده و یک استخر مقدس که بازدیدکنندگان در آن بر فراز ستون‌های شکسته رومی شنا می‌کنند، وجود دارد.

منبع: وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه

سفر به پایتخت افسانه ای آذربایجان؛ باکو
ادامه مطلب

3.چیچن‌ایتزا، یوکاتان، مکزیک (Chichén Itzá, Yucatán, Mexico)

Chitchen-Itza

1.4 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

اهرام پلکانی کوکولکان (Kukulcan)، که با نام‌های اِل‌کاستیلو (El Castillo) و یا قلعه (the Castle) نیز شناخته می‌شود، بر فراز ویرانه‌های این شهر جنگلی قرار گرفته است. کار ساخت‌ و ساز اهرام از قرن هفتم توسط مایاها آغاز شد و تولتک‌ها، قومی که سه قرن بعد از مایاها در این منطقه زندگی می‌کردند، کار را تکمیل کردند. کوکولکان که مملو از مجسمه‌های بزرگی از سر الهه مار کوکولکان و یا کیتزالکواتل می باشد، تقریباً در 125 مایلی مریدا (Mérida)، کانکون (Cancún) و ریویرا مایا (Riviera Maya) واقع در سواحل کارائیب قرار دارد.

منبع: آژانس اطلاعاتی SIIMT

4.غارهای الورا، هند (Ellora Caves, India)

9_DSC5759

1.2 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

کار حفاری این بنا که شامل 34 معبد و صومعه‌سراهای مختلف است، در طول سال‌های 600 تا 1000 بعد از میلاد مسیح در ادای احترام به بودا، خدایان هندو و آیین خشونت پرهیزی جین (Jainism)، در منطقه‌ای از جنس صخره بازالت به مساحت بیش از یک مایل انجام شده است. در حقیقت این غارها واقعی محسوب نمی‌شوند بلکه بسیاری از آن ها در واقع ساختمان‌های صخره‌ای هستند که با حفاری ساخته و با هزاران مجسمه و آثار نقش برجسته تزئین شده‌اند.

منبع: پژوهش‌های باستان‌شناسی هند

5.دیوار هادریان، انگلستان (Hadrian’s Wall, England)

Hadrians-Wall

1.2 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

ارتش روم تا سال 122 بعد از میلاد مسیح نتوانست « قوم بربر» را در شمال انگلستان شکست دهد، به همین دلیل پس از احراز ناتوانی از این جنگ، امپراطور هادریان دستور ساخت دیواری سنگی در جنوب مرز انگلستان و اسکاتلند را صادر کرد تا مانعی برای ورود اقوام بربر به این منطقه محسوب شود.

غذاهای تایلندی در لوکس ترین رستوران های تایلند!
ادامه مطلب

منبع: سایت Visit England

6. حمام‌های رومی، انگلستان (Roman Baths, Bath, England)

Roman-Baths-Night

1.1  میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

در ابتدا سلت‌ها (یک گروه از قبایل هند و اروپایی جنگ‌جوی چادرنشین) چشمه‌های آب گرم این منطقه را مقدس اعلام کرده و آن‌ را به سولیس (Sulis)، الهه خود تقدیم کردند. سپس در سال 43 بعد از میلاد مسیح، همزمان با ورود رومیان به منطقه، الهه سولیس و الهه رومیان به نام مینروا (Minerva) با یکدیگر تلفیق شده و شهر آبگرم آکوا سولیس (Aquae Sulis) ساخته شد. این شهر به مجموعه‌ای از حمام‌ها مجهز گردید و در بخش مرکزی این حمام‌ها، معبدی برای پرستش الهه سولیس، مینروا نیز در نظر گرفته شد.

منبع: انجمن جاذبه‌های گردشگری بازدیدکنندگان پیشرو (ALVA)

7. لانگمن گروتو، چین (Longmen Grottoes)

Longmen Grottoes

1.1  میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

این بنای تاریخی در حقیقت مجسمه‌های حکاکی شده از بوداها و بوداسف‌ها (Bodhisattvas) به شمار می رود که درون 1350 غار و 750 فرورفتگی های موجود در دیوارهایی که کنار ساحل آهکی یی‌ریور (Yi River) قرار دارند، نقش بسته اند و در کار ساخت آن نیز هزاران نمونه از هنر پیچیده چینی متعلق به قرن پنجم تا نهم به کار گرفته شده است. برخی از این مجسمه‌های حکاکی شده بیش از 25 فوت ارتفاع دارند و تعداد کل این آثار حکاکی شده در حدود 110 هزار مجسمه تخمین زده شده است. در یکی از غارهای منطقه نیز چندین نسخه پزشکی بر روی دیوار حکاکی شده است.

منبع: تورهای اودیسه چین

 

نظرات کاربران