night-view-of-the-parthenon-in-acropolis-athens

ویرانه های باستانی؛ قلب تپنده ی گردشگری جهان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: پنجشنبه, ۳ فروردین ۱۳۹۶

در این جهان پهناور آثار تاریخی و ویرانه های باستانی به وفور یافت می شوند و همین امر موجبات کنجکاوی کاوشگران، باستان شناسان و بسیاری از گردشگران را  فراهم آورده است. از این رو آثار و ابنیه ای که در دل این ویرانه ها جای دارند به پر بازدیدترین اماکن دنیا بدل گشته اند. در این مقاله و مقالات بعدی با سفرمی همراه باشید تا با چندی از این مکان ها آشنا شوید:

1. ارتش تراکوتا، شیان، چین (Terracotta Army, Xi’an, China)

Xian-Lintong-terracotta-soldiers-paint-traces-Kevin-Poh

3.6-4.5 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

این اثر تاریخی که در سال 1974 کشف شد در حقیقت شامل 700 ژنرال، پیاده نظام، کماندار، راننده ارابه و سرباز تراکوتا به همراه 400 اسب و 100 ارابه است که در اندازه‌های واقعی یک انسان ساخته شده‌اند. هر یک از این مجسمه‌های سفالین به قدری خاص و منحصر بفرد ساخته شده اند که حتی ویژگی‌های چهره، مدل مو و سبک پوشش هر یک نیز مختص به همان مجسمه است. شاید همین انحصار و فردیت در مجسمه‌های سفالین آن‌ها را تا این حد جذاب و تماشایی کرده است. این لشکر نظامی در ردیف‌هایی منظم به عنوان بخشی از گورستان امپراطور کین شی هوانگ (Emperor Qin Shi Huang) در گودال‌هایی پنهان شده‌ بودند که امروزه کشف شده‌اند. البته بسیاری بر این باورند که بخشی از ارتش هنوز در زیر خاک مدفون گشته و کشف نشده اما با این حال کار اکتشاف و بازیابی سربازها متوقف شده است. امید است زمانی روشی پیدا شود تا از آن طریق کارشناسان بتوانند رنگ روشن این سازه های زیبا را همچنان حفظ کنند چرا که قرار گرفتن مجسمه ها در معرض هوا می‌تواند موجب رنگ پریدگی آن‌ها شود.

پنج نکته ی جالب در مورد استرالیا
ادامه مطلب

منبع: تورهای اودیسه چین (China Odyssey Tours)

2.هرم بزرگ جیزه، مصر (Pyramids of Giza, Egypt)

1099745193_1380643618

4 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

اهرام بزرگ جیزه بی شک به عنوان نماد کشور مصر و یکی از عجایب اصلی هفتگانه جهان، از تقدس و اعتباری متعلق به 4500 سال پیش برخوردار است. اما با این وجود امروزه پژوهشگران همچنان به طور قطع از چگونگی ساخت هرم به دست مصریان باستان مطلع نشده‌‌اند و این مسئله بر جذابیت هرچه بیشتر آثار باستانی در نظر گردشگران آن می‌افزاید. این سه مقبره عظیم که به فراعنه مصر تعلق داشته و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده، در حال حاضر از سه طرف توسط قاهره، شهری با 11 میلیون نفر جمعیت، احاطه شده است.

منبع: سازمان گردشگری مصر

3.ویرانه‌های پمپئی، ایتالیا (Pompeii, Italy)

Show-Me-Italy-Pompeii-Tour

2.5 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

گردشگرانی که از خیابان‌های سنگ‌کاری شده پمپئی بازدید می‌کنند، برای نخستین بار طعم زندگی به سبک رومیان قرن اول را تجربه خواهند کرد. قول معروف آن است که در سال‌ 79 پس از میلاد مسیح در اثر فوران ناگهانی کوه آتشفشانی وزوویو (Vesuvius)، این شهر ساحلی کاملا به زیر خاکستر و پوکه‌های معدنی فرو رفت. نمونه‌های قالب گیری شده از اجساد انسان‌ها و حیوان‌هایی که در این منطقه زندگی کرده و در طی این حادثه به زیر خاکستر مدفون گشته اند نیز در این ویرانه‌ها به چشم می‌خورد.

منبع: باستان‌شنانی کنونی

4.آکروپلیس، آتن (Acropolis, Athens)

image32762[3627]

2 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

آکروپلیس، تپه‌ صخره مانندی است که به عنوان ارگی بر فراز شهر آتن شناخته می‌شد. قدرتمندترین بنای تاریخی آکروپلیس معبدی در بالاترین نقطه تپه پارتنون (Parthenon) است که به ظاهر یک معبد سالم و دست نخورده متعلق به الهه آتنا و نماد یونان کلاسیک و ریشه‌های دموکراسی می باشد. معبد پارتنون در قرن پنجم قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. بسیاری از گچبری‌ها و مجسمه‌های مرمری این معبد به غارت برده شده و در حال حاضر در موزه اروپا قرار دارند – مذاکرات گسترده‌ای در خصوص بازگرداندن این اشیای ارزشمند به جایگاه اصلی آنها صورت گرفته است.

جاذبه‌های گردشگری کالینینگراد روسیه ؛ میزبان بازی جام جهانی
ادامه مطلب

منبع: انجمن گردشگری ملی یونان

5.شهر افسس، ترکیه (Efes) Ephesus)

efes-harabeleri

2 میلیون نفر بازدید کننده در طول سال

شهر افسس در سی سال گذشته، یک بنای رومی ویرانه در منطقه ای از روستاهای کم جمعیت ترکیه محسوب می‌شد که تقریباً به فراموشی سپرده شده بود. اما در حال حاضر بخش اعظمی از اقتصاد محلی، توسط این ویرانه تأمین می‌شود. کتابخانه موجود در بنا و ساختمان‌های دیگر آن بازسازی شده‌اند، به گونه‌ای که این شهر بزرگ مجدداً حس و حالی همچون فضای 2000 سال پیش خود را به دست آورده است. امروزه همچنان کنسرت‌هایی در سالن 2500 نفری تئاتر آن برگزار می‌شود.

منبع: وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه

 

نظرات کاربران