main ankaraa

راهنمای سفر به آنکارا

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱ دی ۱۳۹۵

در این مقاله گزیده ای از اطلاعات مربوط به آنکارا به منظور سهولت در سفر برای شما گردآوری شده است. ما در این مطلب به موضوعاتی از قبیل تاریخ، فرهنگ و جاذبه های باستانی، مناطق گردشگری و آب و هوای شهر آنکارا پرداخته ایم. همچنین، نکات مرتبط با زبان، آداب و رسوم، ارز، امکانات رفاهی و اقامت در آنکارا، در مقالات بعدی ارائه خواهند شد که ممکن است در تور ترکیه شما به کار آید. با سفرمی همراه باشید.

راهنمای سفر به آنکارا

ankara first

پایتخت ترکیه ممکن است به عنوان  بهترین مرکز مدرن تجاری شناخته شده باشد اما ماورای آسمان خراش های بلندی که در این شهر می بینید، مساجد گنبدی شکل ناگهان پدیدار می گردند. خیابان های این شهر غرق در هیاهو هستند. همچنین موزه های بسیار همراه با آثار باستانی و قلعه های نظامی به هم پیوسته که همگی از جاذبه های دوران عثمانی به شمار می روند، به چشم می خورد.

دژ مستحکم دیواری آنکارا دقیقا مشرف به منطقه ای از مرکز شهر به نام “اولوس” است. اگر در شیب تند این سربالایی پیاده روی کنید به توقفگاهی می رسید که ارزشش را خواهد داشت. موزه ی فرهنگی آناتولی! در این موزه نمایشگاه فوق العاده ای وجود دارد که بیانگر تاریخ این سرزمین باستانی می باشد. آنسوی دژها، راه سنگی پر پیچ وخمی پدیدار می شود که با دکان های قدیمی و مغازه های مدرن آراسته شده و در بافت قدیمی دامنه ی کوه شما را به طرف پایین هدایت می کنند. برای یک گردش عصرانه، خرید سوغاتی آمیخته با حس و حال دنیای قدیم، گزینه ی مناسبی محسوب می شود.

Museum-Of-Anatolian-Civilizations-75965

مرکز شهر “اولوس” مهد مناظر بی نظیریست که به ریشه ی رومی آنکارا اشاره می کند. همچنین، موزه های کوچک و جالب و گالری های هنری در این شهر به چشم می خورند. سری به جنوب “کیزیلای” بزنید. در این مکان شما را به کافه ی بین المللی و مدرنی می برند که غرق در شلوغی است و انرژی و شور و حال جوانی در آن به چشم می خورد. کلان شهر بزرگ “کاواکلیدر” منطقه ایست که در آن سفارت آنکارا قرار دارد و شما در این شهر انتخاب های زیادی از پارک ها و رستوران های مختلف پیش رو دارید.

اگر بر فراز تپه ای در بخش غربی مرکز شهر بایستید، دید نسبتا خوبی به مقبره ی آتاترک، بنیانگذار ترکیه ی مدرن خواهید داشت. مهم ترین بنای تاریخی آنکارا مقبره ی مردی است که آنکارا را به عنوان پایتخت منظور کرد و پس از سقوط امپراتوری عثمانی آن را بازسازی کرد.

1. آب و هوای آنکارا

* بهترین زمان برای سفر به آنکارا

شهر آنکارا واقع در ارتفاع 900 متری، دمای هوای متغیر و فصول متفاوتی را تجربه می کند. از زمستان های سرد و خشک تا تابستان های گرم و سوزان، دمای هوا در ماه ژانویه در حالت عادی می تواند به 3 درجه زیر صفر برسد در حالیکه در ماه های گرم نظیر جولای و آگوست افزایش دما به 30 درجه بالای صفر نیز خواهد رسید.

برترین جاذبه‌های گردشگری آنتالیا
ادامه مطلب

winter ankara

ماه رمضان، یکی از ماه های مهم برای مردم ترکیه تلقی می شود و در این ماه مسلمانان روزه می گیرند. پس بهتر است اگر مشتاق کافه های خیابانی این شهر هستید، در ماه رمضان به ترکیه سفر نکنید. اگر چه بسیاری از اماکن عمومی در این ماه باز هستند و فعالیت می کنند اما مصارف عموم مردم در این ماه کاهش می یابد و اکثر اماکن ترجیح می دهند در تعطیلی به سر ببرند.

2. تاریخ آنکارا

فرگیان بر این باورند که پادشاه طلا دوست آنها، “میداس آن”، شهر “آنسیرا” یا ” آنکارای امروزی” را یافته است. در واقع تاریخ آنها همراه با شهرسازی های ابتدایی و تاسیس یک پایگاه که باعث شد ترکیه به شکل مدرن امروزی درآید به عهد برنز باز می گردد.

اسکندر کبیر در سال 333 قبل از میلاد این شهر را فتح کرد اما یک دهه پس از مرگ او، این شهر به “آنتیگونی دیناستی” به ارث رسید. این امر باعث شد که شهر آنکارا توسط گالاتیان، رومیان، بیزانس و سلجوقیان دست به دست انتقال و مرحله به مرحله گسترش یابد. با این حال جایگاه قدرت با اقتدار در شهر استانبول تثبیت شده بود و آنکارا هرگز در حدی فراتر از یک استان رشد نکرد.

جایی در کتب تاریخی اشاره شده است که در سال 1402، تیمور، یکی دیگر از فرمانروایان ترک، در نبرد آنکارا عثمانی ها را شکست داده است. اما در سال بعد این شهر توسط سلاطین قدرتمند باز پس گرفته شده است.

همه چیز پس از جنگ جهانی اول تغییر کرد، هنگامی که شکست عثمانی ها باعث شد تا کنترل استانبول در سال 1919  به دست متفقین بیفتد. مصطفی کمال ترک، اولین رئیس جمهور ترکیه، تصمیم گرفت که شهر آنکارا به عنوان مرکز فرماندهی مقاومت ملی انتخاب شود.

4 سال بعد، مجلس ملی کبیر ترکیه چنین رای داد که پایتخت از استانبول به آنکارا سریعا تغییر یابد. شهر به سرعت شروع به رشد کرد و در سال 1929 یک رقابت معماری بین المللی ترتیب داد تا بتوانند شهرشان را در کوتاهترین زمان توسعه دهند.

در این رقابت “هرمان جانسن” از کشور آلمان برنده شد. او تصمیم داشت که تنها برای طبقات متوسط  و مرفه پروژه را اجرا کند. مردم بی بضاعت نیز به ساخت و ساز خانه های کلبه ای در اطراف شهر پرداختند. البته پروژه های جانسن هرگز به طور کامل تکمیل نشدند و او تصمیم گرفت که در سال 1938 از این برنامه کناره گیری کند و درخواست کرد تا نامش را از پروژه حذف کنند.

قره کلیسا در ایران، قدیمی ترین کلیسای جهان
ادامه مطلب

از آن پس شهر با ساخت مناطق جدیدی ازجمله “ینی شهر” و “کیزیلای” در بالای “خیابان جانسن” در محدوده ی ساختمان های عثمانی ها که زمانی حکمرانی می کردند، شروع به رشد سازمانی و اساسی کرد.

امروزه آنکارا ترکیب جذابی از دوران معاصر و مدرن است، اگرچه به اندازه ی استانبول بزرگ نیست اما دومین شهر پر جمعیت جهان به شمار می رود.

آیا می دانستید؟

*آیا می دانستید که حمام رومی آنکارا تا قرن هشتم همچنان مورد استفاده قرار می گرفت و با یک آتش سوزی به طور کلی نابود شد؟

*آیا می دانستید که مسجد “قوجاتپه” یکی از بزرگترین مساجد دنیا به شمار می رود و 24000 نفر ظرفیت دارد؟

3.(جاذبه های دیدنی شهر آنکارا)

*آنتاکبیر، آرامگاه کمال آتاتورک

این بنای تاریخی سنگ مرمر، آرامگاه بنیانگذار ترکیه مدرن، مصطفی کمال آتاتورک را در خود جای داده است. در این مقبره ی واقعی، مجموعه ای شامل موزه ای که به جنگ استقلال ترکیه اختصاص دارد، قرار گرفته است. برنامه های نوسازی و اصطلاحات پس از این جنگ که توسط آتاتورک صورت گرفت، او را به مردی تبدیل کرد که مورد علاقه ی تمام مردم ترکیه بود.

ataturk

*ارگ آنکارا

اگر در میان شهر قدیمی آنکارا گشت نزنید، بازدید شما از آنکارا تکمیل نخواهد شد. این شهر قدیمی با دیوار قلعه هایی که اطراف آن را محاصره کرده اند، بسیار زیبا به نظر می رسد. از جاذبه های این منطقه به علاالدین در قرن 12 و نقطه ی “شارک کولشی” “برج شرق” که بر فراز آن کل شهر را نظاره گر خواهید بود، می توان اشاره کرد.

08_Ankara_Turkey

*موزه ی هنری و باستان شناسی اریمتان

یوکسل اریتمان، باستان شناس مشتاقی بود که در طول عمر خود موفق به جمع آوری تعداد زیادی از آثار باستانی از اماکن باستان شناسی ترکیه شد و همه ی آنها را در این موزه گردآوری کرد. این موزه مجموعه ی برجسته ایست که عمدتا به دوران روم و بیزانس اختصاص دارد. اما شامل چند قطعه از عهد برنز نیز می باشد.

erimton archelogy

*موزه ی فرهنگ شناسی

موزه ی فرهنگ شناسی آنکارا دارای یک مجموعه ی جذاب از آثار باستانی است که بیانگر هنر و سنت ترکیه که در واقع فرهنگ این کشور را پوشش می دهد، می باشد. این هنرهای ارزنده از صنعت فرش بافی و سرامیک سازی تا تولید قهوه متغیر می باشند. این موزه درون یک ساختمان سفید مرمری متعلق به دوران عثمانی قرار گرفته است که تا پیش از ساخت “آنتی کبیر” در سال 1950، آرامگاه آتاتورک محسوب می شده است.

جاذبه های گردشگری بالی
ادامه مطلب

museo-civilizaciones

*مسجد حاجی بایرام

مسجد حاجی بایرام که مهم ترین مسجد آنکارا محسوب می شود به احترام حاجی بایرام ولی، بنیان گزار دراویش در قرن پانزدهم ایجاد شده است. امروزه این مسجد به عنوان یک مکان زیارتی برای مسلمانان شناخته می شود. غیر مسلمانانی که می خواهند به این مسجد وارد شوند نیز باید لباس مناسب به تن کنند. ( شلوار بلند و آستین بلند) و زنان باید حتما روسری به سر داشته باشند.

haci bayram mosque

*موزه ی نقاشی و مجسمه سازی

این موزه شامل یک گالری نمایشگاه و گزیده ای از نقاشی ها و دیگر آثار هنری ترکیه می باشد که از قرن نوزدهم و بیستم به جا مانده اند. اگر چه این موزه کوچک است و هرگز هم تراز با گالری های هنری استانبول نمی باشد، اما مجموعه ای بی نظیر از تمامی هنرمندان معروف در ترکیه به شمار می رود.

istanbul-painting-and-sculpture-museum

*موزه ی صنعتی راحمی ام کوچ

این موزه برای کودکان و بچه های بزرگتر یکسان است. این مجموعه گلچینی است از علم و محاسبات مربوط به اسباب بازی و موسیقی و دارای صفحه نمایش های چند رسانه ای پراکنده در سراسر موزه می باشد که به درک و تفهیم بیشتر بازدیدکنندگان کمک می کند. این موزه در شنگلهان”، یک کاروانسرای قدیمی که برای بازگشت به شکوه سابق خود دوباره مورد بازسازی قرار گرفته، واقع شده است”.

Rahmi-M.-Koc-Museum_4

*حمام رومی

این طور به نظر می سد که بقایای به جا مانده از حمام رومی آنکارا که در مرکز “اولوس” واقع شده، توسط امپراطور کاراکالا در بین سال های 212 تا 217 ساخته شده است و به اسقلبیوس “خدای سلامتی” اختصاص داشته است. امروزه بقایای این مکان به صورتی نامنظم تقریبا مدفون گشته اند؛ اما رد پای حمام همچنان به چشم می خورد.

roman baths

*معبد آگوستوس و رم

یکی از بقایای بازمانده از رومیان در آنکارا معبد “آگوستوس” و روم است که حدودا در سال 20 قبل از میلاد ساخته شده است. یعنی زمانی که آنسیرا “آنکارای مدرن امروزی” پایتخت ایالت گالاتیا شد. ویرانه های این مکان از نظر باستان شناسی به عنوان تنها بازمانده ای که کتیبه ی مرگ “گستادیوی آگوستی” را تکمیل می کند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

temple de aguast

 

نظرات کاربران

  1. سلام. لطفاً در قسمت بالا یا پایین صفحه گزینۀ پرینت را نیز قرار دهید تا بتوان از نوشته‌های مفید و کاربردی سایت نسخۀ چاپی تهیه کرد.