گردشگری ایران - گردشگری مازندران - اماکن دیدنی و تفریحی مازندران - چشمه طبیعی باداب سورت - باداب سورت

باداب سورت؛ دومین چشمه آب شور جهان

کل : 1

میانگین : 5

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۵

باداب سورت 

چشمه های باداب سورت در استان مازندران در ارتفاع ۱۸۴۰متری، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست واقع شده اند. 

با سفرمی همراه باشید…

چشمه های طبیعی باداب سورت از شمال مشرف به ارتفاعات و تپه های پوشیده از درختانی با برگ های سوزنی، از جنوب مشرف به چندین دره و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه ها هستند. روستای اروست نیز اقع در غرب چشمه های باداب سورت می باشد. از لحاظ لغوی باداب به معنای آب گازدار و سورت به معنای شدت اثر می باشد.

در سال ۱۳۸۷ این چشمه ها به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیدند. چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان به ثبت جهانی رسیده است.

ویژگی های چشمه باداب سورت

این چشمه شامل چشمه هایی با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب می باشد. چشمه ی پرآب، دارای آب بسیار شور و استخری حدودا به پهنای ۱۵ متر و عمق زیاد است که معمولا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و به ویژه سردرد میگرن سودمند است. آب این چشمه به علت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی زند.

چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی چشمه ی شور قرار دارد، دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است و در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته و مزه ی آن ترش است. آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود در گذر سال ها، در اندازه های مختلف صدها طبقه و ده ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز به وجود آورده است. این طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه های باداب سورت است.

با 10 رستوران با کیفیت در هامبورگ آشنا شوید
ادامه مطلب

همزمان با آخرین چین خوردگی البرز در پلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) چشمه باداب سورت اروست شکل گرفته است. این چشمه از نوع ژئوپارک است و بهترین زمان برای بازدید از چشمه باداب سورت در اردیبهشت ماه می باشد. تماشای زیبایی های طبیعی و حیرت بر انگیز این منطقه ی منحصر به فرد و بی نظیر ایران بسیار دل انگیز می باشد. در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزیلند نیز چشمه هایی مشابه باداب سورت وجود دارد.

نظرات کاربران