main-for-eram

باغ ارم شیراز، بهشت روی زمین

کل : 1

میانگین : 1

تاریخ انتشار: دوشنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۵

باغ ارم شیراز، بهشت روی زمین

eram-7

این باغ بسیار زیبا که در سال ۲۰۱۱ به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسید، یکی از آثار تاریخی معروف در شهر شیراز است که از چندین حیث مورد توجه و استفاده ی علمی و تفریحی قرار گرفته است. باغ ارم دارای تنوع گیاهی بسیاری می باشد و از این جهت باغ گیاه شناسی آن در اختیار دانشکده ی کشاورزی شیراز قرار گرفته است.

eram-9

درمورد زمان ساخت بنا اطلاعات دقیقی در دست نداریم؛ اما اینگونه روایت است که در قرن دهم و یازدهم هجری این باغ توسط شداد، پسر پادشاه حجاز به منظور رقابت با بهشت ساخته شده است و از این حیث نام دیگر باغ ارم، بهشت شداد می باشد. زمانی که در میان این باغ  قدم بزنید، به طور قطع متوجه آثار بهشت مانندش خواهید شد. در اطراف این باغ نهرهای روان و سروهای بلند قامتی به چشم می خورند. بلندترین سرو ناز باغ ۳۵ متر ارتفاع دارد که از شهرت جهانی برخوردار است. از دیگر درختان زیبای این باغ می توان به کاج، ارغوان، بید مجنون، افرا، سپیدار، بید مشک، سیاه بید، اکالیپتوس و … اشاره کرد. همچنین می توانید از میوه های درختانی مانند: انار، ازگیل، خرمالو، گردو، بادام، سیب و گلابی بهره مند گردید. نحوه ی کاشت درختان و قرارگیری آنها کنار یکدیگر، نمادی از صفوف سربازان دوره ی کوروش کبیر می باشد که بر شکوه و عظمت این باغ افزوده اند و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند.

baghe-ram-derakht

بنای تاریخی موجود در آن نیز دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. در بالای عمارت هلال های زیبایی ساخته شده اند که معماران بومی پارسی به آن سنتوری می گویند. کاشی کاری های چند رنگ این هلال ها به سبک معماری و کاشی کاری  دوره ی زندیه و قاجاریه تزئین شده اند. در هلالی میدان که بزرگترین هلالی عمارت به شمار می رود نقشی از ناصرالدین شاه سوار بر اسب سفیدش کشیده شده و در هلالی های طرفین نقوشی برگرفته از داستان های فردوسی و نظامی کار شده است.

آثار باستانی ایران در کدام موزه های جهان هستند؟
ادامه مطلب

eram-1

درست در روبروی این عمارت باشکوه یک استخر بزرگ وجود دارد که زیبایی آن را دوچندان کرده است. مساحت این استخر ۳۳۵ متر مربع می باشد و آب های روان نهر اعظم پس از گردش در حوض خانه وارد استخر و جوی هایی که در اطراف آن قرار دارند می شود.

eram-2

در ادامه توصیفی از باغ ارم توسط فرصت الدوله ی شیرازی برای شما گردآوری شده است:

“بستانی است بی مثال و گلشنی است بهشت تمثال …، سروهایش سر به افلاک کشیده، عماراتی دارد شاهانه مشتمل بر تالاری که به واسطه دو ستون قوی پیکر برپاست و ارسی‌ها، گوشواره‌ها و اتاق ها و رواق های دیگر را از فوقانی و تحتانی داراست. آبشارهای متعدده از هر جانب آن روان است و سبزه‌های اطراف جویش چون خط بر گرد عارض نوش لبان. بنای اول آن را محمد قلی خان ایلخانی نهاده  سپس مرحوم حاجی نصیرالملک خریده و حکم به بنیاد عمارات مذکور داده. حاجی محمد حسن معمار… آن بنا را برآورده باغی دیگر برآن افزوده‌اند. آن نیز هوایش معطر است…، خلوتی دیگر دارد که نارنجستانش نام نهاده‌اند. باربند و کوشکی هم برای آن قرار داده‌اند.”

در دوران صفویه، جهانگردان بسیاری از این باغ دیدن کردند و توصیفات ارزشمندی در وصف شکوه و جلال این باغ نوشته اند. این باغ از جمله ی بناهای تاریخی شیراز بود که در عهد کریم خان زند مورد مرمت قرار گرفت.

منبع: سفرمی

نظرات کاربران