palace_of_mysore_india

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

کل : 0

میانگین : 0

در این مطلب بخش دوم جاذبه های گردشگری هند برای شما ارائه شده اند، با سفرمی همراه باشید.

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

۱.کاخ عامر، جیپور (Amer Fort, Jaipur)

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

عامر فورت (Amer Fort) که به آن عنبر (Amber) هم گفته می شود، کاخی مستحکم است که در سال 1592 به دستور مهاراجه من سینگ آی (Maharaja Man Singh I) ساخته شد. این مکان برای زمانی طولانی پایتخت جیپور بود. کاخ عامر بر فراز دامنه کوه واقع شده و دسترسی به آن با پای پیاده از طریق شیب تند مجاور کاخ امکان پذیر می باشد. البته با شاتل سواری هم می توانید خودتان را به این مکان برسانید. (شاتل وسیله ایی چوبی با دو قرقره جهت رفت آمد بین دو مکان است و مانند تله کابین امروزی عمل می کند) اما بهترین راه این است که یک فیل اجاره کنید، زیرا این حیوانات مهربان نیز همان کار را انجام می دهند. از شاخصه های کاخ می توان از جالب چوک (Jaleb Chowk) که به حیاط اول شهرت دارد و با تعداد زیادی از فیل ها تزیین شده یاد کرد. این حیاط به معبد شیلا دوی (Shila Devi Temple) که الهه جنگ می باشد اختصاص داده شده است.

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

همچنین، در مجاورت حیاط تالار ملاقات عمومی (Diwan-i-Am) واقع شده که دیوار های این تالار و تراس آن به رنگ صورتی زیبا و با طرح هایی از میمون تزیین شده است. یکی دیگر نقاط جالب کاخ، سوک نیواس (Sukh Niwas) می باشد که به عنوان تالار تفریح مشهور شده و همچنین، دارای باغچه های زیبا و کانال آبی است که زمانی جهت انتقال آب خنک به کار گرفته می شده است. معبد پیروزی (Jai Mandir) نیز به دلیل تابلوهای زیبای تزیینی، پوشش سقفی رنگارنگ و چشم انداز زیبای دریاچه پایین کاخ که از این مکان دیده می شود، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. قلعه جایگرا (Jaigarh Fort) که در سال 1726 احداث گردیده و درست در بالای قلعه ی عامر واقع شده به دستور جای سینگ (Jai Singh) ساخته شده و دارای برج های مراقیت بسیار بلند، دیواره های قطور و بزرگترین توپ های جنگی چرخ دار موجود در جهان است.  درانتها فراموش نکنید که مدتی از وقت خود را به گشت و گذار در دیواره های شهر قدیمی جیپور و سه دروازه آن که به طور کامل بازسازی شده اند  اختصاص دهید، سری هم به بازار با شکوهش زده و از گشت و گذار در کاخ شهر (City Palace)، حیاط های وسیع، باغ ها و عمارت های زیبایش غرق در لذت شوید.

۲.سواحل گوا (The Beaches of Goa)

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

خط ساحلی غربی زیبای گوا که مشرف به دریای عرب می باشد تا مدت ها به عنوان بهترین مقصد ساحلی در کشور هند شناخته می شد و به تازگی توسط گردشگران خارجی کشف شده است. گوا با داشتن بیش از ۶۰ مایل خط ساحلی خانه یکی از دوست داشتنی ترین سواحل جهان است که بسیار پر تقاضاست. برای افرادی که به دنبال آرامش و سکوت هستند ساحل مجزا شده آگوندا (Agonda Beach) بهترین انتخاب است. برخلاف آن ساحل کالانگوتی (Calangute Beach) بسیار شلوغ و به نوعی تجاری می باشد. برای آن دسته از افرادی که به دنبال استراحتگاهی شیک به همراه انجام یوگا و چشمه های آب گرم هستند، یادآور می شویم که  سواحل مندرم (Mandrem)، مورجیم(Morjim) و آشوم(Ashwem) در میان هندی های متمول و غربی ها مورد پسند هستند. البته پالولم (Palolem) می تواند گزینه محبوب دیگری باشد که در محیطی زیبا واقع شده است. زمانی که در گوا هستید حتما سری به پناهگاه حیات وحش بگوان ماهاویر (Bhagwan Mahavir) که مملو از جنگل های انبوه و جانوران فراوان است بزنید. در این منطقه جانورانی از قبیل گوزن، میمون، پلنگ، فیل، ببر، شاه کبری معروف هندی و بیش از 200 گونه از پرندگان زندگی می کنند. بازدید از جزیره دیوار (Divar Island)  که می توان  با قایق از گوا به آن دست پیدا کرد خالی از لطف نیست. از دیگر جاذبه های این منطقه می توان  به پیداده (Piedade) اشاره کرد که یک روستای گوانی است و کلیسای (Our Lady of Compassion) در آن قرار دارد. آن چه این کلیسا را جذاب می کند گچ بری های فوق العاده، معماری سبک باروک، محراب ها و چشم انداز حیرت انگیز ییلاق های مجاور است.

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

۳.پارک ملی پریار (Periyar) و پناهگاه حیات وحش مادورای (Madurai)

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری جنوب کشور هندوستان پارک ملی پریار و پناهگاه حیات وحش آن است. این پارک در حوالی دریاچه ای است که توسط مهندسین انگلیسی در سال ۱۸۹۵ جهت آبیاری و تامین آب آشامیدنی شهر مادورای ساخته شد. این پارک زیبا که زیستگاه پستاندار فراوانی از جمله جمعیت زیادی از فیل های هندی، گراز وحشی، سمور، بوزینه و بیش از ۲۰ ببر بنگال است در سال ۱۹۳۴ جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد. در این پارک تماشای پرندگان از جمله فعالیت های لذت بخشی می باشد که مورد توجه گردشگران بسیاری قرار گرفته است. از پرنده های این پارک می توان به مارگردن، لک لک، ماهی خوار، نوک شاخ، بوجانگاییان و نیز گونه های جالب پروانه ها اشاره کرد. بهترین راه لذت بردن از مناظر کوهستانی با شکوه قایق رانی در دریاچه یا پیاده روی در جنگل است و به بازدیدکنندگان این شانس را می دهد تا از نزدیک با گله فیل ها و دیگر حیوانات وحشی رویاروی شوند از برج های مراقبت یت دیگر سطوح مرتفع به تماشای حیات وحش بنشینند.

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

نکته: وقتی در این منطقه هستید حتما در مزارع چای، ادویه و قهوه توقف نمایید و از آن ها بازدید کنید.

۴.قلعه آگرا (Agra Fort)

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

قلعه ی حیرت انگیز آگرا در سال ۱۵۶۵ به عنوان سازه ایی نظامی به دستور امپراطور اکبر ساخته شد که بعدها توسط شاه جهان قسمت هایی به این بنا افزوده گشت.  این بنا که به قلعه سرخ آگرا نیز معروف است تلفیق جالبی از معماری اسلامی و هندی می باشد. این قلعه در فاصله دو کیلومتری تاج محل واقع شده و ورودی اصلی آن دروازه عمار سینگ است. این ورودی با دیواره های بیرونی کوتاه و حصار های چوبی جهت به دام انداختن مهاجمان ساخته شده است. هنگامی که به داخل قلعه می روید دو ساختمان متصل به هم که از ماسه سنگ ساخته شده اند به چشم می خورند. این دو ساختمان که “اکبری محل” و “جهانگیری محل” نام دارند، بزرگترین عمارات مسکونی  موجود در قلعه هستند. دیگر بنای شاخص این قلعه کاخ خصوصی “خاص محل” می باشد که دارای سقفی با شکوه و مس اندود است. باغ انگوری و باغ مغول با منبت کاری های بی نظیر، فواره های اعجاب انگیز و کانال های آبی که همچون تابلویی زیبا خودنمایی می کنند زمانی حریم خصوصی امپراطور و اطرافیانش محسوب می شده است. همچنین، برج هشت ضلعی (Musamman Burj) که بعد ها به عنوان زندان شاه جهان تا زمان مرگش قرار گرفت، از دیگر بناهای این قلعه به شمار می رود.

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

۵.غارهای الورا (Ellora) ، اورنگ آباد (Aurangabad)

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

غارهای معروف الورا بین قرون ۵ تا ۱۰ توسط راهبان هندو، جین و بودایی جهت گردشی دلپذیر برای آن هایی که ۳۰۰ کیلومتر راه را از بمبئی به سمت غرب تا این نقطه پیموده اند ساخته شد. این میراث جهانی یونسکو دارای ۳۴ صومعه، کلیسا و معبد است که ۱۲ عدد از آن ها بودایی، ۱۷ عدد هندی و ۵ عدد آن ها متعلق به مذهب جین است. این بناها که همگی در مجاورت یکدیگر ساخته شده اند انعکاسی از شرایط مذهبی آن دوره از تاریخ هند به شمار می روند. از ویژگی های منحصر به فرد صومعه های غاری شکل بودایی می توان به چندین پرستش گاه کنده کاری شده بودا و قدیسان که قدمت آن ها از قرن  5 تا 7 تخمین زده شده، اشاره نمود. غار حیرت انگیز کارپنتر(Carpente) از جمله بهترین نمونه های این گونه غارها در هند به شمار می رود. ساختار این غارها بسیار پیچیده بوده و از بالا به پایین ساخته شده اند؛ بنابراین در ساخت آن ها نیازی به استفاده از داربست نبوده است. معبد کایلاش (Kailasa Temple) بهترین معبد سنگی است که برای ساخت آن حدود 200 هزار تن سنگ باید از کوه کایلاش بریده و به این مکان آورده شود.

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

۶.قلعه مهران گرهه (Mehrangarh Fort)، جادهاپور (Jodhpur)

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

قلعه عظیم مهران گرهه که یکی از بزرگترین استحکامات نظامی هند است در قرن ۱۵ جهت محافظت از مردم شهر جادهاپور ساخته شد. جادهاپور به شهر آبی (Blue City) نیز شهرت دارد.( دلیل این نام گذاری خانه های نیلی رنگ این شهر است که برای جلوگیری از جذب گرما و کاهش دمای هوای خانه به این رنگ نقاشی شده اند.) این قلعه که یک شاهکار معماری به شمار می رود بر بلندایی با بستری مستحکم ساخته شده که دارای دیواره هایی عظیم اما غیرقابل نفوذ است. این قلعه دارای 7 دروازه است که اصلی ترین آن ها جایا پل (Jaya Pol) و فاتح پل (Fateh Pol) می باشند. بر روی دیواره های دروازه فاتح پل هنوز اثراتی از حملات با توپ های جنگی قابل رویت است. از مهمترین جاذبه های قلعه به کاوش و گردش در شبکه های ارتباطی میان حیاط ها و کاخ ها و بازدید از موزه که محل نگهداری مجموعه ایی با شکوه از آثار مربوط به مهاراجه هاست می توان اشاره کرد. فراموش نکنید مقداری از وقت خود را صرف گردش در مرکز تاریخی شهر جادهاپور نمایید. دلیل معروفیت این نقطه از شهر 8 دروازه ، برج دوست داشتنی ساعت قدیمی و بازار های فراوانش است که اقلامی چون سبزیجات، ادویه جات، ترشی جات و شیرینی های مختلف در آن ها به فروش می رسد.

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

۷.قصر میسور (Mysore Palace)

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

قصر میسور یا قصر آمباویلاس در شهر میسور، در جنوب هند و در ایالت کارناتاکا قراردارد. این قصر اکنون بعد از تاج محل مشهورترین مکان دیدنی هند است که در سال بالغ بر ۲٫۷ میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند. شهر پهناور میسور به لطف معماری بی نظیرش که تلفیقی از معماری خوب استعماری و باستانی می باشد، به محلی تبدیل شده که می توان در آن به سیر و سیاحت و کاوش بسیار پرداخت. از این قبیل مکان ها می توان به کاخ های شاهوار و باشکوهی که به بهترین نحو آراسته شده اند، اشاره کرد. در حالیکه عده ی زیادی تمایل دارند وقت خود را صرف خرید کردن در بازارهای معروف ابریشم و صندل های چوبی این شهر کنند اما همچنان قصر میسور مهم ترین جاذبه گردشگری آن محسوب می شود. این قصر پس از یک آتش سوزی مهیب در سال 1897 به طور کامل بازسازی شد. این قصر زیبا متشکل از 3 طبقه می باشد که از مهم ترین شاخصه های آن می توان به برج های گنبدی و مربعی شکل مدرن، سقف های تزیین شده و ستون های سالن دربار (Durbar Hall) و اتاق مجلل (Marriage Pavilion) اشاره کرد. جذابیت این اتاق با کاشی کاری های براق در کف، شیشه های رنگی جذاب، آثار هنری و طلا و جواهرات دو چندان گشته است. اگر می خواهید در بهترین زمان از این بنا دیدن نمایید در خلال تعطیلات و یک شنبه ها که قصر با استفاده از 90 هزار چراغ روشن شده است به تماشای آن بنشینید.

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

نکته: همچنین در سرتاسر کاخ دوچرخه هایی قرار داده شده اند که برای گردش در محوطه ی باغ می توانید از آنها به رایگان استفاده نمایید.

۸.معبد ماهابودی (Mahabodhi)، بوداگایا (Bodhgaya)

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

بوداگایی  که مقدس ترین مکان بودایی روی زمین به شمار می رود سالانه هزاران نفر بازدید کننده را  برای شرکت در مراسم مراقبه و نیایش به همراه راهبان ساکن معابد به این شهر می کشاند. بودا گایا در ۹۶ کیلومتری پانتا در ایالت بیهار هندوستان واقع شده‌ است و در کانون این شهر زیارتی معبد حیرت انگیز ماهابودی قرار دارد. پرستشگاه ماهابودی یک معبد بودایی می باشد که در بودا گایا محلی که سیذارتا گائوتاما ملقب به بودا در آنجا به روشن بینی دست یافت واقع شده است. این معبد که در قرن 6 ساخته شده بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. مناره معبد شکلی شبیه هرم و مخروط دارد و مجسمه های طلاکاری شده زیادی از بودا در آن قرار داده شده اند. درخت انجیر هندی که از مقدس ترین و قدیمی ترین درخت های دنیاست نیز در این معبد نگهداری می شود . این نیایشگاه در سال ۲۰۰۲ میلادی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش دوم)

 

نظرات کاربران