هند

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان (بخش اول)

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۴ اسفند ۱۳۹۵

برترین جاذبه های گردشگری هندوستان

54336038

هند سرزمینی است که جریان حیات و  جنبش در آن به خوبی می توان احساس کرد. سرزمینی با تضادهای فراوان که می توان گفت دنیای مدرن و سنتی در این نقطه از جهان با یکدیگر تلاقی می کنند. هند از نظر مساحت هفتمین کشور پهناور و از لحاظ جمعیت دومین کشور پر جمعیت جهان محسوب می شود. همچنین، این کشور از حیث میراث فرهنگی و تاریخی نیز بسیار غنی می باشد که این امر در نتیجه ظهور مذاهب گوناگون و وجود فرهنگ های مختلف در این کشور طی قرون متمادی تحقق یافته است.

The Golden City: Jaisalmer

جذابیت های فراوانی می تواند مردم را برای سفر به این کشور ترغیب کنند. عده ایی برای تجربه بازدید از اماکن مقدس و رویارویی با فضای معنوی حاکم بر آن ها به این کشور سفر می کنند، در حالیکه دوستداران طبیعت برای لذت بردن از سواحل آفتابی، پارک های ملی با شکوه و پناهگاه های حیات وحش هیجان انگیز، هند را بر می گزینند. از تاج محل با شکوه در آگرا (Agra ) گرفته تا اماکن مقدس هارمندیر صاحب (Harmandir Sahib) در امریتسار (Amritsar) که قبلا معبد طلایی نام داشت و مسجد مکه (Mecca Masjid) در حیدر آباد (Hyderabad) ، بازدید کنندگان را به کشف گنجینه های معنوی، فرهنگی و تاریخی این کشور سوق می دهند.

1.تاج محل، آگرا (The Taj Mahal, Agra)

Taj-Mahal-sunset-wallpaper

شاید بتوان گفت تاج محل شناخته ترین ساختمان هندوستان و همچنین مشهورترین گواهی بر قدرت عشق در جهان است. این بنا به دستور شااه جهان پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسرش  ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱م در سفری جنگی به‌ هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. خود شاه‌جهان نیز بعدها در همان‌ مکان به خاک سپرده شد. ساخت این مقبره با حدود 20 هزار هنرمند و معمار 22 سال به طول انجامید. همان‌طور که  پیداست، نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی واسلامی بنا شده ‌است. شاخصه های معماری اسلامی نظیر قوس ها، مناره، گنبد های پیازی شکل وخوشنویسی های مینا کاری شده در اطراف ورودی این بنا به خوبی مشاهده می شود. قسمت اعظم تاج محل از سنگ های مرمرسفید گرانبها که با منبت کاری های ظریف گل دارمزین شده اند ونیز سنگ های گرانی مانند یشم سبز، سنگ لاجورد، الماس و مادر مروارید تزیین شده است.                                                                                                                                Taj-Mahal-sunset-wallpaper

     نکته قابل توجه : بهترین زمان بازدید از تاج محل هنگام طلوع و غروب خورشید است که به دلیل تغییر در نور خورشید فضای درخشنده ایی حول این مکان رویت می شود. اگر می خواهید بهترین دید از انعکاس نور در تاج محل را داشته باشید از ساحل رودخانه یامونا (Yamuna River) به این بنای زیبا بنگرید.

2.شهر مقدس بنارس (Varanasi)

The Holy City of Varanasi

یکی از عمده ترین مراکز زیارتی برای هندوها شهر بنارس است. بنارس شهر مقدسی که مدت هاست همجوار رودخانه خروشان گنگ می باشد که خود یکی از مهم ترین نمادهای مذهبی این کشور به شمار می رود. این شهر از مراکز دینی عمده هندوان است و در نزد بوداییان و پیروان آیین جین نیز مقدس است. بنارس از شهرهای مهم تاریخی، فرهنگی و تجاری هند  و از مراکز قدیمی و مهم شیعیان شبه قاره هند به ‌شمار می‌رود. اگر به 8 قرن قبل از میلاد بازگردیم، بنارس یکی از قدیمی ترین شهرهای دنیاست که جهت سکونت بشر بنا شده است. دلایل بسیاری می توان برای بازدید از این شهر عنوان کرد که کمترین آن ها شانس کاوش در اولد کوارتر (Old Quarter) است. در این محله که در مجاورت رود گنگ قرار دارد می توانید معبد کاشی (Vishwanath Temple) که در سال 1780 ساخته شده است را پیدا کنید. (معبد جدید کاشی نیز که دارای 7 معبد مجزای جالب می باشد) حمام کردن در رود گنگ برای هندو ها امری مهم تلقی می شود. به همین منظور مکان های متعددی به نام قط (ghat) در نظر گرفته شده که به صورت پلکانی بوده و شخص با کمک آن ها بدن خود را آرام آرام به زیر آب می برد و با این عمل ایمان خود را قبل از انجام مراسم دعا قوی تر می کند. گفته می شود که در بنارس بیش از 100 قط وجود دارد که قط داساشوامد (Dasashvamedh) و قط عاصی (Assi) بزرگترین آن هاست. قط عاصی در محل تلاقی رودخانه های گنگ و عاصی به عنوان مکانی مقدس شناخته می شود. ازاماکن دیگر بنارس که ارزش دیدن دارند می توان به دانشگاه هندو بنارس اشاره کرد که در سال 1917 تاسیس شده است. این دانشگاه به خاطر کتابخانه ی عظیمش که حدود 1میلیون نسخه کتاب در خود دارد معروف است. همچنین، موزه بسیار عالی بهارات کالا بهاوان (Bharat Kala Bhavan) با ارائه مجموعه بی نظیری از نقاشی های مینیاتوری، مجسمه ها ، نسخه های خطی نوشته شده روی برگ نخل و نمایشگاه های تاریخ محلی از دیگر مکان های دیدنی بنارس است.

بهترین فرودگاه های دنیا در سال 2017
ادامه مطلب

Banaras_1380

دربار صاحب : معبد طلایی امریستار(Harmandir Sahib: The Golden Temple of Amritsar)

Golden_Temple_Harmandir_Sahib_Amritsar_Punjab

امیرستار که یکی از مراکز مهم در زمینه شناخت تاریخ و فرهنگ سیک (Sikh) است، توسط رام داس (Ram Das) در سال 1577 تاسیس شد. سیک دینی بر پایه یکتا پرستی است که خاستگاه آن به قرن 15 در پنجاب واقع در شمال غرب شبه قاره هند بر می گردد. اصطلاح سیک ریشه از زبان سانسکریت می گیرد. جاذبه اصلی این منطقه دربار صاحب می باشد که در سال 1604 بازگشایی و به دلیل دکور طلایی زیبای آن هنوز هم به عنوان معبد طلایی ازآن نام برده می شود. این معبد که مقدس ترین عبادت گاه پیروان سبک سیک می باشد هندوها و پیروان دیگر ادیان را نیز به خود جذب کرده است. این مکان از آن جهت در بین سیک ها مقدس است که گورو جاودانه این آئین، کتاب گورو گرانت صاحب در آن نگهداری می‌شود. این کتاب، کتاب مقدس آئین سیک و یازدهمین گورو به شمار می‌رود؛ معبد طلایی با ترکیبی از سبک معماری هندو و اسلامی ساخته شده است. سنگ های مرمر قسمت پایینی آن که به وسیله مینا کاری از نقوش گل ها و حیوانات تزیین گردیده جلوه خاصی به آن بخشیده است. گل نیلوفر آبی افراشته شده بر گنبد بزرگ طلایی این معبد نماد پاکی دین سیک ها می باشد. علاوه بر طراحی و دیزاین پر زرق و برق این معبد فضای معنوی حاکم بر آن نیز بازدید کنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد. این فضای معنوی از صدای عبادت و خواندن کتاب مقدس توسط پیروان سیک سرچشمه می گیرد.

Golden_Temple_Harmandir_Sahib_Amritsar_Punjab

4.شهر طلایی : جیسلمیر (Jaisalmer)

The Golden City: Jaisalmer

این شهر به دلیل استفاده از ماسه زرد رنگ که در اکثر ساختمان های آن به کار رفته، به شهر طلایی شهرت یافته است. جیسلمیر شهری کویری با معماری با شکوه قدیمی است که در میان تپه های شنی بیایبان تار (Thar Desert) واقع شده است. شهری که امروزه مملو از عمارت های قدیمی مجلل، دروازه های بزرگ و دژ عظیم جیسلمیر (که به نام دژ طلایی نیز شناخته می شود)  می باشد. جیسلمیر زمانی یک مرکز استراتژیک مرزی بود که در بالای شهر قرار داشت. علاوه بر کاخ ها، معابد و خانه های مجلل قدیمی این دژ دارای 99 سنگر و دروازه عظیم است که منتهی به حیاط اصلی کاخ مهاراجه می گردد.

شهری در غروب همیشگی
ادامه مطلب

Jaisalmer

ساخت این کاخ در دهه اول قرن 15 آغاز شد و تا قرن 19 توسط حاکمان متوالی قسمت های مختلف به آن اضافه شد. از جمله قسمت های قصر که دسترسی آن برای عموم آزاد است  بخش های زیبایی است که توسط کاشی های چینی و ایتالیایی تزیین شده است. همچنین، درهای سنگی حکاکی شده و پیچیده تعدادی از معابد جین (Jain) که قدمت آن ها به قرون 12 تا 16 باز می گرن افزوده است. درون این معابد با سنگ مرمر ناب، تصاویر ماسه سنگی، دست نوشته های روی برگ های نخل و نقاشی های سقفی درخشان تزیین شده است. اگر به این منطقه سفر کردید  فراموش نکنید که حتما از کتابخانه 1000ساله گیان بهندار(Gyan Bhandar) که دارای نسخه های خطی مربوط به قرن 16 و آثار باستانی می باشد دیدن نمایید.

5.قلعه سرخ، دهلی نو (The Red Fort, New Delhi)

india-delhi-40

قلعه ی سرخ در سال 1648 توسط شاه جهان به عنوان مقر اصلی حکومت مغول ساخته شد و تا سال  1857 نیز برای همین منظور به کار گرفته می شد. این قلعه دارای معماری هلالی شکل و بسیار با شکوه می باشد و در دهلی نو واقع شده است. نام این مکان به دلیل ماسه سنگ های قرمز رنگ خیره کننده که در ساخت آن به کار رفته قلعه سرخ نام گرفته است. مساحت این بنا در حدود 2 کیلومتر مربع می باشد که پیرامون آن توسط خندقی بزرگ احاطه شده است. از نکات برجسته قلعه سرخ می توان به دو دروازه بزرگ آن اشاره کرد. لاهور گیت (Lahore Gate) نام  ورودی اصلی قلعه می باشد و دهلی گیت (Delhi Gate) دروازه دیگر است که به شکلی استادانه تزیین شده و توسط امپراطور برای ورود به مراسم و تشریفات مورد استفاده قرار می گرفته است. بخش سرگرم کننده و جالبی از این قلعه به بازدید از چاتا چوک (Chatta Chowk) اختصاص داده شده است.  چاتا چوک بازاری متعلق به قرن 17می باشد که در آن همه چیز ، از طلا و جواهرات گرفته تا لباس های ابریشم خرید و فروش می شود. همچنین، سوغات و انواع مختلف غذاهای خوشمزه در این بازار یافت می شود. چاتا چوک بین دروازه اصلی و قلعه قرا دارد و امروزه به مکان مناسبی برای تجمع دستفروشان تبدیل شده که سوغاتی هایشان را به گردشگران می فروشند. شما می توانید به تنهایی در قلعه به گردش و بازدید بپردازید؛ اما توصیه می کنیم از راهنمای تور کمک بگیرید تا آگاهی و بینش متفاوتی از زندگی شاه پیدا کنید. همچنین، پیشنهاد می کنیم حتما نگاهی هر چند اجمالی به سالن مرمر سفید موسوم به دیوان عام (Diwan-i-Am) که در گذشته جهت ملاقات عمومی با پادشاه و در میان گذاشتن مشکلات مردم با او در نظر گرفته شده بود بیاندازید. دیوان خاص  (Diwan-i-Khas) نیز محل ملاقات‌های خصوصی محسوب شده  و جلسات حکومتی در آنجا برگزار می‌شده  که  تماماً از سنگ مرمر سفید ساخته شده‌ است. بر روی ستون‌های مرمری این بخش، نقوش گیاهی زیبایی با طلا کار شده و سقف چوبی کنونی، پوششی از نقرهٔ زرکوب داشته‌ است.

موزه دبی
ادامه مطلب

Red_Fort_in_Delhi_03-2016_img3

نکته: سعی کنید کمی از وقت خود را به تماشای نمایش نور و صوتی که هر روز بعد از ظهر در اطراف قلعه برگزار شده  و بیانگر وقایع مهم در تاریخ آن می باشد اختصاص دهید.

6.دروازه هند، بمبئی (The Gateway of India, Mumbai)

Gateway-of-India-south-india-tourism

این بنای حیرت انگیز 26 متر ارتفاع دارد و به دریای عرب مشرف است. هنگامی که در بمبئی هستید حتما باید از درواره نمادین هند دیدن کنید. دروازه هند بنایی متعلق به سال  1911 می باشد که جهت استقبال از شاه جرج پنجم و همسرش ملکه ماری ساخته شد. این نماد باشکوه با معماری بی نظیر، در سال 1924 تکمیل شد و طی مراسمی مجلل افتتاح گردید؛ این بنا تا مدت ها بلندترین ساختمان شهر به شمار می رفت. دروازه ی هند به طور کامل ازمخلوط سنگ بازالت زرد و بتن ساخته شده است و سبک معماری آن (Indo-Saracenic) می باشد. این دروازه در سال 1948 صحنه حرکت عده کمی از سربازان انگلیسی بود که سوار کشتی‌هایشان شدند و برای همیشه هندوستان را به مقصد انگلیس ترک کردند؛ درطرف دیگر شادی مردمی بود که از استقلال هند خوشحالی می کردند. امروزه این گذرگاه طاقی شکل بزرگ که پس زمینه ایی خیره کننده دارد بیشترین محبوبیت را در میان مردم محلی دارد و آن را به گردشگران نیز معرفی می کنند.

lighting-at-gateway-of-india

نکته : پس از بازدید از دروازه هند سری به هتل تاج محل که در مجاورت آن قرار دارد زده و از یک چای   دلچسب لذت ببرید. این رسم از سال1903 همراه با افتتحاح این هتل لوکس و زیبا همواره برقرار است.

7.مسجد مکه، حیدر آباد (Mecca Masjid, Hyderabad)

Mecca-Masjid-Hyderabad

ساخت بنای مسجد مکه حیدر آباد که یکی از بزرگترین مساجد جهان و در عین حال یکی از قدیمی ترین مساجد کشور هند است در سال 1614 و در خلال سلطنت محمد قلی قطب شاه (Mohammed Quli Qutub Shah) آغاز شد و 80 سال طول کشید تا این بنای عظیم تکمیل شود. مسجد مکه به اندازه ایی بزرگ است که به راحتی گنجایش پذیرفتن 15000 نمازگزار را دارد. این مسجد دارای 15 طاق قوسی شکل و ستون های عظیم است که هر کدام از سنگ های بزرگ گرانیت یک تکه تشکیل شده اند. این سنگ ها با کمک گله عظیمی از گاو ها به مسجد آورده شده اند و مشهور است تعداد این گاو ها به 1400 راس می رسیده است. نام این بنا برگرفته از آجرهای سر در دروازه مرکزی مسجد است که از مکه آورده شده اند. از ویژگی های برجسته مسجد مکه به دروازه اصلی، میدان بزرگ، حوض زیبا و اتاقی که موی حضرت محمد (ص) در آن نگهداری می شود، می توان اشاره کرد. از دیگر برجستگی های قابل توجه مسجد کتیبه های قرآنی که بر بالای بسیاری از ورودی ها و قوس ها قرار دارند، سقف با شکوه سالن اصلی و گچبری های سرتاسر مسجد که دارای طراحی گل دار می باشند، می توان نام برد.

Mecca-Masjid-7

نظرات کاربران