republic_square_1024x715_47g

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

کل : 0

میانگین : 0

برترین جاذبه های گردشگری شهر ایروان در ارمنستان: ۱۰ جاذبه برتر

شهر زیبای ایروان، پایتخت و بزرگترین شهر ارمنستان همانند جواهری پنهان است که باید کشف شود. ایروان که در دامنه کوه های باعظمت و پوشیده از برف آرارات واقع شده است، شهری است که با وجود جاذبه های پرشمارش همچنان ناشناخته باقی مانده است. زیبایی خیره کننده این شهر را در جای دیگر نمی توان دید. ساکنان صمیمی و مهمان نواز این شهر گرم بر جذابیت آن افزوده اند. مردم این شهر با رویی گشاده از مهمانان استقبال می کنند و باعث می شوند دلتان بخواهد بار دیگر به این شهر بازگردید.

تاریخ ایروان به سده ی هشتم قبل از میلاد باز می گردد. در آن زمان ایروان با نام اِربونی (Erebuni) شناخته می شد و قلعه ای در بخش غربی دشت آرارات بود که به عنوان مرکز حکومت و پایتخت سلطنت فعالیت می کرد. تاریخ ایروان طی قرن ها فرمانروایی ایران بر کشور ارمنستان شکل دیگری به خود گرفت. پس از آن در سال 1828 این کشور تحت سلطه ی امپراطوری روسیه درآمد.

پس از جنگ جهانی اول، اولین جمهوری ارمنستان با مرکزیت ایروان به وجود آمد. ایروان به سرعت رشد کرد و زیرساخت هایش را گسترش داد و تبدیل به مرکز صنعت، هنر و فرهنگ ارمنستان شد. در حال حاضر شهر زیبای ایروان که تلفیقی هنرمندانه از فرهنگ باستانی ارمنی و فرهنگ مدرن است، قابلیت جذب همگان را دارد. شهر ایروان با جاذبه هایی همچون مناظری اعجاب انگیز،  کلیساهای قرون وسطی،  بناهای تاریخی و جاذبه هایی امروزی تر همچون موزه ها، سالن های اپرا و مجموعه های ورزشی شهری همه چیز تمام است. در ادامه لیستی از ۱۰ جاذبه گردشگری برتر ایروان ارائه می شود.

با سفرمی همراه باشید…

۱.ماتناداران (Matenadaran)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

ماتناداران موزه ای است شگفت انگیز غرق در تاریخ و فرهنگی بسیار غنی. این موزه به واقع مهد ارزشمند نسخه های خطی ارمنستان باستان و کتاب هایی با موضوعات بسیار متنوعی از قبیل هنر، ادبیات، تاریخ و پزشکی می باشد. این موزه ارزشمند همچنین مجموعه ای از اسناد تاریخی به زبان های عربی، عبری، فارسی، روسی و دیگر زبان ها را در دل خود جای داده است. بسیاری بر این باورند که ماتناداران منزلگاه ۱۷۰۰۰ نسخه خطی و ۳۰۰۰۰ سند تاریخی مهم می باشد.

۲.میدان جمهوری (Republic Square)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

میدان جمهوری که بزرگترین میدان در مرکز ایروان است بسیار مورد علاقه محلی ها و توریست ها قرار گرفته است. این میدان که قبلا میدان لنین نامیده می شد مجسمه ای از لنین را در خود جای داده بود که در سال ۱۹۹۰ برداشته شد و به جای آن تلویزیونی بسیار بزرگ نصب شد.

میدان جمهوری طراحی بسیار زیبایی دارد. ساختمان های دولتی که در اطراف این میدان واقع شده اند سرخ و سفید رنگ هستند. سکویی جالب توجه که همانند فرش های ارمنی طراحی شده است بخش مرکزی این میدان را تشکیل می دهد. دیگر جاذبه این میدان برجی با ساعتی بزرگ است که بر جذابیت این منطقه افزوده است. از دیگر جاذبه های بصری این میدان باید به فواره های زیبای آن اشاره کرد. با غروب آفتاب این فواره های رقصان با همراهی موسیقی و نورهای مختلف منظره ای زیبا و جالب توجه در میدان جمهوری پدید می آورند.

۳.موزه تاریخ ارمنستان (The History Museum of Armenia)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

این موزه دیدنی که در میدان جمهوری واقع شده است به عنوان موزه ملی ارمنستان شناخته می شود. موزه تاریخ، موزه ای بزرگ با بخش های مجزایی همچون باستان شناسی، سکه شناسی و قوم نگاری می باشد. این موزه درسال ۱۹۲۰ تاسیس شد و در حال حاضر مجموعه ای از چهارصد هزار شیء ارزشمند را در دل خود جای داده است. موزه تاریخ در زمینه حفظ و مرمت آثار باستانی نیز فعالیت های قابل توجهی دارد.

بخش قوم نگاری این موزه احتمالا بهترین بخش آن است. در این بخش اعجاب انگیز نمونه های زیبایی از پارچه های محراب، پارچه های توری با نقش های پیچیده، لباس های ملی ارمنستان و جواهرات نفیس در معرض دید عموم قرار گرفته اند. از دیگر دیدنی های این بخش باید به فرش های دستباف ارمنی اشاره کرد.

۴.پارک عشاق (Lover’s Park)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

این پارک از تاریخ تاسیس خود تا به امروز اسامی مختلفی داشته است که با تاریخ آن ارتباط تنگاتنگی داشته اند. نام اصلی آن، پارک کوزم می باشد که به قرن ۱۸ میلادی باز می گردد. در آن زمان این پارک به وجود کلیسایی کوچک و قبرستان شناخته می شد. پس از جنگ جهانی دوم این پارک با تغییراتی در طراحی و نامش مواجه شد و به یاد شاعر پرآوازه روس الکساندر پوشکین  با نام پارک پوشکین شناخته شد. در سال 1970 نام این پارک به (Barekamutyun) به معنای “دوستی” تغییر کرد. این نام جهت بزرگداشت دوستی میان ایالات جماهیر شوروی حفظ شد. پس از اعلام استقلال جمهوری ارمنستان این پارک برای چندمین بار تغییر نام داد و با نام کنونی خود یعنی پارک عشاق شناخته شد. این نام با حال و هوای این پارک نیز بسیار متناسب است چرا که مکان مورد علاقه زوج ها به شمار می رود.

پارک عشاق به فضای سرسبز، پل ها و آبشارهای کوچکش که در کنار هم منظره ای بسیار رمانتیک را خلق کرده اند، مشهور است. این پارک همچنین دارای یک آمفی تئاتر کوچک و کافه ای در فضای باز است که بر جذابیت آن افزوده اند. علاوه بر آنچه گفته شد، پارک عشاق محل برگزاری جشن های ملی ارمنستان و فستیوال های مختلف است. مراسم هایی از قبیل نمایش فیلم فستیوال های بین المللی فیلم در فضای باز، کنسرت های زنده و اجراهای موسیقی در این پارک برگزار می شوند. پارک عشاق مکانی بی نظیر برای لذت بردن از طبیعتی باشکوه و دیدن برنامه های مختلف است.

۵.کلیسای کاتولیک (Katoghike Church)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

کلیسای کاتولیک یا کلیسای “مادر مقدس خدا” تنها کلیسای قرون وسطایی باقی مانده در ایروان است. قدمت این کلیسا به قرن سیزدهم باز می گردد. با وجود اینکه این کلیسا در سال 1936 و در دوران حکومت شوروی سابق تخریب شد، نمازخانه باستانی درون مجموعه کلیسا که در برابر تخریب ها مقاومت کرده بود به نحو معجزه آسایی دست نخورده کشف شد. به دلیل تلاش های مستمر باستان شناسان و درخواست عموم مردم نمازخانه کلیسای کاتولیک به حیات خود ادامه داد.

کلیسای کاتولیک که در مرکز ایروان و در میانه ی ساختمان های سر به فلک کشیده مدرن واقع شده است کلیسایی کوچک برای عبادت است. چندین چلیپا سنگ (سنگهایی است که بر روی آنها نقش صلیب کنده شده و هزاران عدد از آنها در سراسر ارمنستان پراکنده است ) با سنگ نوشته هایی بر روی آن ها که از مجموعه کلیسای ویران شده کشف شدند نیز به عنوان اشیاء باستانی ارزشمند در مقابل این بنای تاریخی قرار گرفته اند.

۶.کلیسای جامع سنت گریگوری روشنگر (Saint Gregory the Illuminator Cathedral)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

این کلیسا که با عنوان کلیسای جامع ایروان نیز شناخته می شود، بزرگترین کلیسای جامع ارمنستان است. این بنا با آثار باستانی ارزشمندی از سنت گریگوری، قدیس حامی و بنیانگذار مسیحیت در ارمنستان اهمیت تاریخی ویژه ای دارد. کلیسای جامع از سه کلیسا تشکیل شده است که یکی از آن ها کلیسای اصلی و دوتای دیگر نمازخانه های  سنت پادشاه تیرداد و سنت ملکه آشکن می باشند. بسیاری بر این باورند که این افراد سلطنتی از ترویج مسیحیت و سنت گریگوری حمایت کرده اند. برج ناقوس این کلیسا 30 طاق دارد و صلیبی که در بالای کلیسا قراردارد فاصله ای 54 متری از زمین دارد که باعث دیده شدن آن از هر نقطه ای از ایروان می شود.

مساحت کلیسای اصلی به حدی بزرگ است که می تواند ۱۷۰۰ نفر را همزمان درون خود جای دهد. دو نمازخانه کلیسای جامع نیز بزرگ هستند و معمولا برای مراسم ازدواج از آن ها استفاده می شود. این کلیسای زیبا یکی از اماکنی است که در طی اقامت در ایروان حتما باید از آن دیدن کنید.

۷.مرکز هنری کافسجیان ( Cafesjian Centre for Arts)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

این مرکز هنری که به نام موسس آن جرارد کافسجیان نامگذاری شده است با عنوان موزه کافسجیان نیز شناخته می شود. مرکز هنری کافسجیان بر هنر و فرهنگ ارمنستان تمرکز دارد. این مرکز که در سال ۲۰۰۹ و در قلب شهر ایروان افتتاح گردید به ارتقاء هنر معاصر ارمنستان اختصاص یافته است.  مرکز هنری کافسجیان برگزار کننده چندین نمایشگاه هنر مدرن، کارگاه ها و برنامه های  آموزشی جهت ترویج هر چه بیشتر هنر معاصر است. این موزه ی ارزشمند همچنین دارای مجموعه کامل آثار هنری موسس و حامی  خود جرارد کافسجیان می باشد. بنای این مرکز بسیار زیبا و خوش ساخت است و جاذبه هایی همچون باغ ها و تفرجگاه های متقارن بر زیبایی خاص طرح آن افزوده اند. با توجه به آنچه گفته شد به محض ورود به این بنای زیبا شما تحت تاثیر جذابیت هنرمندانه آن قرار خواهید گرفت.

۸.تالار اپرای ایروان (Yerevan Opera Theatre)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

این تالار از دو سالن تشکیل شده است. سالن کنسرت ظرفیتی برابر با ۱۴۰۰ نفر را دارد و سالن اپرا و باله ملی ظرفیتی برابر با ۱۲۰۰ نفر دارد. اولین باله ای که در این تالار اجرا شد باله معروف دریاچه قو بود. این تالار محبوب سهم عمده ای در رشد اجراهای تئاتر و باله در ارمنستان داشته است.

۹.گالری ملی ارمنستان (National Gallery of Armenia)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

این گالری که در بخش مرکزی میدان جمهوری واقع شده است، بزرگترین موزه هنری ارمنستان است. این گالری نه تنها بزرگترین مجموعه از آثار هنری ارمنستان را در خود جای داده است بلکه منزلگاه مجموعه ای ارزشمند از هنر روسی و اروپایی است. این موزه بیش از ۵۰ گالری و تالار دارد که روی هم رفته ۲۶۰۰۰ اثر هنری را پیش روی بازدیدکنندگان می گذارند. این موزه یکی از اماکنی است که حتما باید در مدت اقامت در ایروان ببینید مخصوصا اگر به آثار هنری علاقمندید.

۱۰.موزه اِربونی (Erebuni Museum)

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

این موزه در دامنه تپه ای که بر فراز آن قلعه اِربونی از سال ۷۸۲ پیش از میلاد قرار گرفته است، واقع شده است. پس از حفاری های این مکان و بازسازی برخی قسمت های آن، شهر اِربونی به موزه ای در فضای باز تبدیل شد. اشیایی که در زمان حفاری در این مکان یافت شدند شامل کوزه ها، ظروف شیشه ای، ظروف سرامیکی و آثار باستانی دیگر، واقعیاتی را از زندگی مردمانی که در این قلعه میزیسته اند، روایت می کنند. این اشیاء بخشی از مجموعه بزرگ این موزه شامل ۱۲,۲۳۵ قطعه اثر باستانی می باشند. موزه اِربونی به دلیل اهمیت تاریخی آن و این مسئله مهم که شهر زیبای ایروان از دل این مکان تاریخی بوجود آمده است مکانی بسیار پرطرفدار نزد مردم ایروان است. بدون دیدن این موزه تاریخی ارزشمند که نشان از ریشه های باستانی شهر جادویی ایروان دارد نباید این شهر را ترک کرد.

 

نظرات کاربران