republic_square_1024x715_47g

برترین جاذبه های گردشگری ایروان ارمنستان

کل : 0

میانگین : 0

تاریخ انتشار: شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۵

برترین جاذبه های گردشگری شهر ایروان در ارمنستان: 10 جاذبه برتر

شهر زیبای ایروان، پایتخت و بزرگترین شهر ارمنستان همانند جواهری پنهان است که باید کشف شود. ایروان که در دامنه کوه های باعظمت و پوشیده از برف آرارات واقع شده است، شهری است که با وجود جاذبه های پرشمارش همچنان ناشناخته باقی مانده است. زیبایی خیره کننده این شهر را در جای دیگر نمی توان دید. ساکنان صمیمی و مهمان نواز این شهر گرم بر جذابیت آن افزوده اند. مردم این شهر با رویی گشاده از مهمانان استقبال می کنند و باعث می شوند دلتان بخواهد بار دیگر به این شهر بازگردید.

تاریخ ایروان به سده ی هشتم قبل از میلاد باز می گردد. در آن زمان ایروان با نام اِربونی (Erebuni) شناخته می شد و قلعه ای در بخش غربی دشت آرارات بود که به عنوان مرکز حکومت و پایتخت سلطنت فعالیت می کرد. تاریخ ایروان طی قرن ها فرمانروایی ایران بر کشور ارمنستان شکل دیگری به خود گرفت. پس از آن در سال 1828 این کشور تحت سلطه ی امپراطوری روسیه درآمد.

پس از جنگ جهانی اول، اولین جمهوری ارمنستان با مرکزیت ایروان به وجود آمد. ایروان به سرعت رشد کرد و زیرساخت هایش را گسترش داد و تبدیل به مرکز صنعت، هنر و فرهنگ ارمنستان شد. در حال حاضر شهر زیبای ایروان که تلفیقی هنرمندانه از فرهنگ باستانی ارمنی و فرهنگ مدرن است، قابلیت جذب همگان را دارد. شهر ایروان با جاذبه هایی همچون مناظری اعجاب انگیز،  کلیساهای قرون وسطی،  بناهای تاریخی و جاذبه هایی امروزی تر همچون موزه ها، سالن های اپرا و مجموعه های ورزشی شهری همه چیز تمام است. در ادامه لیستی از 10 جاذبه گردشگری برتر ایروان ارائه می شود.

با سفرمی همراه باشید…

1.ماتناداران (Matenadaran)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ماتناداران موزه ای است شگفت انگیز غرق در تاریخ و فرهنگی بسیار غنی. این موزه به واقع مهد ارزشمند نسخه های خطی ارمنستان باستان و کتاب هایی با موضوعات بسیار متنوعی از قبیل هنر، ادبیات، تاریخ و پزشکی می باشد. این موزه ارزشمند همچنین مجموعه ای از اسناد تاریخی به زبان های عربی، عبری، فارسی، روسی و دیگر زبان ها را در دل خود جای داده است. بسیاری بر این باورند که ماتناداران منزلگاه 17000 نسخه خطی و 30000 سند تاریخی مهم می باشد.

2.میدان جمهوری (Republic Square)

republic-square-night

میدان جمهوری که بزرگترین میدان در مرکز ایروان است بسیار مورد علاقه محلی ها و توریست ها قرار گرفته است. این میدان که قبلا میدان لنین نامیده می شد مجسمه ای از لنین را در خود جای داده بود که در سال 1990 برداشته شد و به جای آن تلویزیونی بسیار بزرگ نصب شد.

میدان جمهوری طراحی بسیار زیبایی دارد. ساختمان های دولتی که در اطراف این میدان واقع شده اند سرخ و سفید رنگ هستند. سکویی جالب توجه که همانند فرش های ارمنی طراحی شده است بخش مرکزی این میدان را تشکیل می دهد. دیگر جاذبه این میدان برجی با ساعتی بزرگ است که بر جذابیت این منطقه افزوده است. از دیگر جاذبه های بصری این میدان باید به فواره های زیبای آن اشاره کرد. با غروب آفتاب این فواره های رقصان با همراهی موسیقی و نورهای مختلف منظره ای زیبا و جالب توجه در میدان جمهوری پدید می آورند.

جاذبه های مکزیک که شگفت زده تان می کند!
ادامه مطلب

3.موزه تاریخ ارمنستان (The History Museum of Armenia)

Plaza_de_la_República,_Ereván,_Armenia,_2016-10-02,_DD_113-114_HDR

این موزه دیدنی که در میدان جمهوری واقع شده است به عنوان موزه ملی ارمنستان شناخته می شود. موزه تاریخ، موزه ای بزرگ با بخش های مجزایی همچون باستان شناسی، سکه شناسی و قوم نگاری می باشد. این موزه درسال 1920 تاسیس شد و در حال حاضر مجموعه ای از چهارصد هزار شیء ارزشمند را در دل خود جای داده است. موزه تاریخ در زمینه حفظ و مرمت آثار باستانی نیز فعالیت های قابل توجهی دارد.

بخش قوم نگاری این موزه احتمالا بهترین بخش آن است. در این بخش اعجاب انگیز نمونه های زیبایی از پارچه های محراب، پارچه های توری با نقش های پیچیده، لباس های ملی ارمنستان و جواهرات نفیس در معرض دید عموم قرار گرفته اند. از دیگر دیدنی های این بخش باید به فرش های دستباف ارمنی اشاره کرد.

4.پارک عشاق (Lover’s Park)

Lovers_Park_Yerevan_Armenia

این پارک از تاریخ تاسیس خود تا به امروز اسامی مختلفی داشته است که با تاریخ آن ارتباط تنگاتنگی داشته اند. نام اصلی آن، پارک کوزم می باشد که به قرن 18 میلادی باز می گردد. در آن زمان این پارک به وجود کلیسایی کوچک و قبرستان شناخته می شد. پس از جنگ جهانی دوم این پارک با تغییراتی در طراحی و نامش مواجه شد و به یاد شاعر پرآوازه روس الکساندر پوشکین  با نام پارک پوشکین شناخته شد. در سال 1970 نام این پارک به (Barekamutyun) به معنای “دوستی” تغییر کرد. این نام جهت بزرگداشت دوستی میان ایالات جماهیر شوروی حفظ شد. پس از اعلام استقلال جمهوری ارمنستان این پارک برای چندمین بار تغییر نام داد و با نام کنونی خود یعنی پارک عشاق شناخته شد. این نام با حال و هوای این پارک نیز بسیار متناسب است چرا که مکان مورد علاقه زوج ها به شمار می رود.

پارک عشاق به فضای سرسبز، پل ها و آبشارهای کوچکش که در کنار هم منظره ای بسیار رمانتیک را خلق کرده اند، مشهور است. این پارک همچنین دارای یک آمفی تئاتر کوچک و کافه ای در فضای باز است که بر جذابیت آن افزوده اند. علاوه بر آنچه گفته شد، پارک عشاق محل برگزاری جشن های ملی ارمنستان و فستیوال های مختلف است. مراسم هایی از قبیل نمایش فیلم فستیوال های بین المللی فیلم در فضای باز، کنسرت های زنده و اجراهای موسیقی در این پارک برگزار می شوند. پارک عشاق مکانی بی نظیر برای لذت بردن از طبیعتی باشکوه و دیدن برنامه های مختلف است.

سفر به پالما ده مایورکا در اسپانیا
ادامه مطلب

5.کلیسای کاتولیک (Katoghike Church)

Katoghike Church

کلیسای کاتولیک یا کلیسای “مادر مقدس خدا” تنها کلیسای قرون وسطایی باقی مانده در ایروان است. قدمت این کلیسا به قرن سیزدهم باز می گردد. با وجود اینکه این کلیسا در سال 1936 و در دوران حکومت شوروی سابق تخریب شد، نمازخانه باستانی درون مجموعه کلیسا که در برابر تخریب ها مقاومت کرده بود به نحو معجزه آسایی دست نخورده کشف شد. به دلیل تلاش های مستمر باستان شناسان و درخواست عموم مردم نمازخانه کلیسای کاتولیک به حیات خود ادامه داد.

کلیسای کاتولیک که در مرکز ایروان و در میانه ی ساختمان های سر به فلک کشیده مدرن واقع شده است کلیسایی کوچک برای عبادت است. چندین چلیپا سنگ (سنگهایی است که بر روی آنها نقش صلیب کنده شده و هزاران عدد از آنها در سراسر ارمنستان پراکنده است ) با سنگ نوشته هایی بر روی آن ها که از مجموعه کلیسای ویران شده کشف شدند نیز به عنوان اشیاء باستانی ارزشمند در مقابل این بنای تاریخی قرار گرفته اند.

6.کلیسای جامع سنت گریگوری روشنگر (Saint Gregory the Illuminator Cathedral)

Saint_Gregory_the_Illuminator_Cathedral,_Yerevan-3

این کلیسا که با عنوان کلیسای جامع ایروان نیز شناخته می شود، بزرگترین کلیسای جامع ارمنستان است. این بنا با آثار باستانی ارزشمندی از سنت گریگوری، قدیس حامی و بنیانگذار مسیحیت در ارمنستان اهمیت تاریخی ویژه ای دارد. کلیسای جامع از سه کلیسا تشکیل شده است که یکی از آن ها کلیسای اصلی و دوتای دیگر نمازخانه های  سنت پادشاه تیرداد و سنت ملکه آشکن می باشند. بسیاری بر این باورند که این افراد سلطنتی از ترویج مسیحیت و سنت گریگوری حمایت کرده اند. برج ناقوس این کلیسا 30 طاق دارد و صلیبی که در بالای کلیسا قراردارد فاصله ای 54 متری از زمین دارد که باعث دیده شدن آن از هر نقطه ای از ایروان می شود.

مساحت کلیسای اصلی به حدی بزرگ است که می تواند 1700 نفر را همزمان درون خود جای دهد. دو نمازخانه کلیسای جامع نیز بزرگ هستند و معمولا برای مراسم ازدواج از آن ها استفاده می شود. این کلیسای زیبا یکی از اماکنی است که در طی اقامت در ایروان حتما باید از آن دیدن کنید.

7.مرکز هنری کافسجیان ( Cafesjian Centre for Arts)

Yerevan_new_cascade

این مرکز هنری که به نام موسس آن جرارد کافسجیان نامگذاری شده است با عنوان موزه کافسجیان نیز شناخته می شود. مرکز هنری کافسجیان بر هنر و فرهنگ ارمنستان تمرکز دارد. این مرکز که در سال 2009 و در قلب شهر ایروان افتتاح گردید به ارتقاء هنر معاصر ارمنستان اختصاص یافته است.  مرکز هنری کافسجیان برگزار کننده چندین نمایشگاه هنر مدرن، کارگاه ها و برنامه های  آموزشی جهت ترویج هر چه بیشتر هنر معاصر است. این موزه ی ارزشمند همچنین دارای مجموعه کامل آثار هنری موسس و حامی  خود جرارد کافسجیان می باشد. بنای این مرکز بسیار زیبا و خوش ساخت است و جاذبه هایی همچون باغ ها و تفرجگاه های متقارن بر زیبایی خاص طرح آن افزوده اند. با توجه به آنچه گفته شد به محض ورود به این بنای زیبا شما تحت تاثیر جذابیت هنرمندانه آن قرار خواهید گرفت.

ترمینال های ورودی و خروجی مهرآباد یک بار برای همیشه
ادامه مطلب

8.تالار اپرای ایروان (Yerevan Opera Theatre)

Yerevan Opera Theatre)

این تالار از دو سالن تشکیل شده است. سالن کنسرت ظرفیتی برابر با 1400 نفر را دارد و سالن اپرا و باله ملی ظرفیتی برابر با 1200 نفر دارد. اولین باله ای که در این تالار اجرا شد باله معروف دریاچه قو بود. این تالار محبوب سهم عمده ای در رشد اجراهای تئاتر و باله در ارمنستان داشته است.

9.گالری ملی ارمنستان (National Gallery of Armenia)

National_Gallery_of_Armenia

این گالری که در بخش مرکزی میدان جمهوری واقع شده است، بزرگترین موزه هنری ارمنستان است. این گالری نه تنها بزرگترین مجموعه از آثار هنری ارمنستان را در خود جای داده است بلکه منزلگاه مجموعه ای ارزشمند از هنر روسی و اروپایی است. این موزه بیش از 50 گالری و تالار دارد که روی هم رفته 26000 اثر هنری را پیش روی بازدیدکنندگان می گذارند. این موزه یکی از اماکنی است که حتما باید در مدت اقامت در ایروان ببینید مخصوصا اگر به آثار هنری علاقمندید.

10.موزه اِربونی (Erebuni Museum)

2902199356_32e0edfcc0_z

این موزه در دامنه تپه ای که بر فراز آن قلعه اِربونی از سال 782 پیش از میلاد قرار گرفته است، واقع شده است. پس از حفاری های این مکان و بازسازی برخی قسمت های آن، شهر اِربونی به موزه ای در فضای باز تبدیل شد. اشیایی که در زمان حفاری در این مکان یافت شدند شامل کوزه ها، ظروف شیشه ای، ظروف سرامیکی و آثار باستانی دیگر، واقعیاتی را از زندگی مردمانی که در این قلعه میزیسته اند، روایت می کنند. این اشیاء بخشی از مجموعه بزرگ این موزه شامل 12,235 قطعه اثر باستانی می باشند. موزه اِربونی به دلیل اهمیت تاریخی آن و این مسئله مهم که شهر زیبای ایروان از دل این مکان تاریخی بوجود آمده است مکانی بسیار پرطرفدار نزد مردم ایروان است. بدون دیدن این موزه تاریخی ارزشمند که نشان از ریشه های باستانی شهر جادویی ایروان دارد نباید این شهر را ترک کرد.

 

نظرات کاربران