جزیره بونئو بهشتی در آسیا

جزیره بورنئو گنجینه وحش

کل : 4

میانگین : 5

تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۵

دنیای گردشگری، دنیای وسیعی است. سفر کردن شما را در موقعیت های مختلفی قرار می دهد. همین طور انتخاب های متنوعی برای سفر دارید. یک نفر از سفر خارجی لذت می برد. در حالی که دیگری دوست دارد در مناطق آشنا سفر کند. سفر کردن برای عده ای تنها با داشتن بلیط هواپیما درجه یک، اقامت هتلی لوکس و خدمات ویژه لذت بخش است. در عوض عده ای دیگر ترجیح می دهند با یک کوله به دل طبیعت بزنند.

در هر صورت یکی از بخش های جذاب سفر کردن مواجه شدن با طبیعت و زیستگاه های جدید است. دیدن پارک های طبیعی با حیوانات آزاد حس دیگری دارد. هرچقدر هم که اهل سفر لوکس باشید باز هم رفتن در دل طبیعت حال و هوایی دیگر دارد. مدت ها است که پارک های حیات وحش در مناطق مختلف دنیا بسیار طرفدار پیدا کرده اند. کشورهای آفریقایی از این نظر بسیار پر جاذبه هستند. به طوری که به آفریقا لقب قلب حیات وحش جهان را داده اند.

جزیره بورنئو نیز یکی از مناطق جذاب برای دوستداران حیات وحش و طبیعت است. این جزیره از نظر بزرگی جایگاه سوم دنیا را دارد. بورنئو در جنوب شرقی آسیا واقع شده است، درست جایی که به آن بهشت گردشگران می گویند.

 

گردشگری در جزیره بورنئو

 

پستانداران شناخته شده و گونه های تازه کشف شده

قلب جنگل های گرمسیری، جزیره بورنئو خاستگاه بسیاری از پستانداران شناخته شده است. به طوری که گونه های کمتر شناخته شده ای هر روزه کشف می شوند. این جنگل ها سرپناه و خوراک بسیاری پستانداران را تامین می کنند. از کرگدن های سوماترایی گرفته تا فیل های کوتاه و بیش از ۱۳ گونه دیگر از راسته پستانداران نخستین من جمله اورانگوتانها و میمونهای پوزه دراز در این منطقه زندگی می کنند.
در میان پستانداران جزیره بورنئو، خفاش ها با حدود ۹۰ گونه متفاوت، در کنار جوندگان معمول ترین گونه های بومی این جنگل های بارانی اند. این دو گونه بیش از ۴۰ تا ۵۰ درصد از جوامع پستانداران منطقه گرمسیری را تشکیل داده اند. آن ها در نقش شکارچیان، گرده افشانان و دانه پراکن ها سهم به سزایی را در اکولوژی جنگل برعهده دارند. این حیوانات همچنین از مهم ترین شاخص های سنجش سلامت جنگل نیز به شمار می روند.

اطلاعات اولیه ی سفر به مالدیو
ادامه مطلب

اورانگوتان در جزیره بورنئو

تنها بوزینه بزرگ آسیا اورانگوتان است. این حیوان بزرگترین پستاندار درختی و تنها بوزینه شناسایی شده در آسیاست. بر اساس تخمین های صورت گرفته، حدود یک سوم از جمعیت آن ها در جزیره بورنئو بر اثر آتش سوزی سالهای ۹۸/۱۹۹۷ در سراسر کشور اندونزی و منطقه Kalimantan (بورنئوی اندونزی) از میان رفتند.

در این جنگل ها، اورانگوتانها در کنار ۱۲ گونه دیگر از زندگی می کنند. از جمله این گونه ها می توان به: میمونهای درازدست، لانگورها، ماکاک، میمونهای شبگرد هندی (Tarsius bancanus)، لوریسهای آرام بورنئو (Nycticebus menagensis) و گونه در خطر انقراض میمونهای پوزه دراز (Nasalis larvatus) اشاره کرد.

 

حیات وحش در جزیره بورنئو

 

کرگدن ها و فیلها

 در خطر انقراض منتهی الیه شمال شرقی مرکز بورنئو، محل اسکان کرگدنهای سوماترایی (Dicerorhinus sumatrensis harrissoni) است که به شدت در خطر انقراض اند. گونه ای خاص از کرگدنهای سوماترایی در این جزیره زندگی می کند که زمانی در سرتاسر بورنئو به چشم میخوردند، اما در حال حاضر تنها ۵۰ راس از آنها در ایالت Sabah (مالزی) زندگی می کنند. قلب (مرکز) بورنئو محل زندگی فیلهای کوتاه قد بورنئو نیز (Elephas maximus) هست. محل زندگی این فیلها محدود به بخش شمال شرقی بورنئو است، منطقه ای که کشیدگی آن از شرق و مرکز ایالت Sabah تا منطقه Sebuku-Sembakung در شرق کالیمانتان (اندونزی) است.

پنهان در سایه ها، پستانداران کوچک بورنئو

پوشش متراکم جنگلها در سرتاسر بورنئو باعث تکامل گونه های بسیاری از سنجاب کوتوله آسیایی (گونه هایExilisciurus) به اندازه موش معمولی- گرفته تا سنجابهای غول پیکر (Ratufa affinis) به اندازه گربه خانگی – شده است. غیرمعمول ترین پستانداران، سنجابهای پرنده هستند که ۱۳ گونه از آنها در بورنئو شناسایی شده است. این حیوانات دارای پرده ای بین پاهای جلویی و عقبی خود هستند که به آنها امکان پرش میان درختان بلند و پرواز در هوا از طریق اندام کشیده وباریکشان را می دهد.

زندگی در اسکاتلند با طبیعتی سبز
ادامه مطلب

چابک، وحشی و گوشتخوار جزیره بورنئو

چندین گوشتخوار متوسط جثه در زمین های پست این جنگلها حکمرانی می کنند؛ از جمله آنها می توان به: گونه در معرض خطر پلنگهای ابری (Neofelis diardi)، گربه خلیجی بورنئو (Pardofelis badia)، شنگ‌زباد سوندایی(Cynogale bennettii) و راسویان اشاره کرد. گربه خلیجی بورنئو یکی از نادر ترین گونه های گربه در جهان است. گوشتخوارهای کوچکتر دیگر پستانداران بورنئو هستند که بدلیل جمعیت زیاد خود نقش بسزایی را در اکوسیستم جنگلهای بارانی ایفا می کنند.

نظرات کاربران